Bayrağımız Rengini ve Şeklini Nasıl Almıştır?

Türk bayrağı üzerinde yer alan ay ve yıldız kadar bayrağın rengi olan kırmızının da bir hikaye bulunmaktadır. Hepimiz bayrağımızın üzerinde al ve yıldızın yer aldığını, renginin kırmızı olduğunu biliriz ancak kaçımız Türk bayrağı rengini ve şeklini nasıl almıştır konusunda bilgi sahibidir? Toplumları toplum yapan, özgürlüklerini sembolize eden şüphesiz en önemli şey sahip oldukları bayraklarıdır. Türküm diyen her gencin bayrağını daha iyi tanıması adına sizlere bayrağımız rengini ve şeklini nasıl almıştır konusunda bilgi vereceğiz.

Türk bayrağının rengini ve şeklini nasıl aldığı konusunda çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bu efsane karmaşasından sıyrılarak sizlere en doğru bilgileri ulaştırmak adına resmi kaynakları araştırdık ve elde ettiğimiz bilgileri makalemize aktardık. Sizlere aktardıklarımızı okuduktan sonra bayrağımızın nasıl meydana geldiği konusunda detaylı bilgi sahibi olacağınıza emin olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türk bayrağının Kosova savaşı sırasında ortaya çıktığı tespit edildi. Kosova savaşının sonuçlandığı sıralarda Türk askerinin akan kanının yer aldığı bir gölet üzerine ay ve yıldız yansıyordu. Bunun büyük bir anlam oluşturması üzerine kan üzerine yansımış olan ay ve yıldız referans alınarak Türk bayrağı tasarlanmıştır. Kosova savaşında ay ve yıldızın nasıl göründüğü konusunda günümüz teknolojisi ilerlemiş olduğundan dolayı savaş sonrasında gök cisimlerinin sahip olduğu şekiller tespit edilebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda gerçekten Kosova savaşı sırasında ayın hilal şeklinde olduğu ve ona çok yakın konumlanmış bir yıldızın bulunduğu belirlenmiştir. Bu da anlatılanların ciddi anlamda doğru olduğunun bir göstergesidir.

Bayrağımızın rengini şeklini nasıl aldığı konusunda dış güçlerin büyük etkisinin olduğuna dair çok sayıda şehir efsanesi bulunmaktadır. Bu efsanelerin oluşmasındaki temel neden Türk insanında yer alan bayrak sevgisini yok etmek isteyenlerin olmasıdır. Anlatılan bu efsanelerin hiçbirisinin aslı yoktur. Bu nedende dolayı bizleri bayrağımızdan soğutmaya uğraşanlara fırsat vermemeliyiz.
bayrağımızın oluşumu
Dünya genelinde çok az sayıda ülkenin bayrağı kırmızıdır. Kırmızı renge sahip olan bayrakların bulunduğu ülkelerin büyük bölümü vatansever kişilerin vatan uğruna canlarını feda etmesi ile elde edilmiştir. Bu yüzden sahip olduğumuz bayrak en kutsal bayraklardan birisidir. Bayrağımızın değerini bilerek onu korumak adına elimizden geldiğince mücadele etmeliyiz.

Yorum yapın