bebek kokusu

Dünyanın en güzel kokusu nedir denildiğinde birçok kişi eminiz cennet kokusudur der ve bu yüzden bebek kokusunun cennet kokusu olarak nitelendirildiği bilinmektedir. Hangi bebeği kucağınıza alırsanız olun bebeğin aşırı derecede güzel koktuğunu görürsünüz. Hiçbir koku kullanılmadan bebeklerin neden bu kadar güzel koktukları merak konusu olduğu için eminiz özellikle yeni anne olmuş kişiler bebekler neden güzel kokar diye merak etmektedir. Halk arasında bebeklerin aşırı derecede masum olmasından dolayı masumiyet koktukları dile getiriliyor olsa da elbette bebeklerin bu kadar güzel kokmasının bilimsel açıklaması da bulunuyor.

Bebekler neden güzel kokusu irdelenince bu güzel kokunun ter bezlerinden salgılanan maddeler nedeniyle olduğu görülmektedir. Sizlerin de bildiğiniz gibi vücut içerisinde yer alan kılların kök kısımlarında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler bebeklerin yüz ve baş kısımlarında aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu bezlerden salgılanan yağlar bir süre sonra bebeğin aşırı derecede güzel kokmasına neden olur.

Bebeklerin güzel kokusu anne sütünü emmeyi bırakıp hazır gıda tüketmeye başlayıncaya kadar devam eder. Yaşanan bu durum insanların yediklerinin ve içtiklerinin ten kokusuna ciddi derecede etkisinin olduğunu göstermektedir. Anne sütüne devam eden bebekler güzel kokarken, birden hazır gıda tüketmeye başlayan bebeklerin kötü kokmaya başladıklarının gözlemlenmesi bunu kanıtlar niteliktedir.

İnsanların kötü kokmasına neden olan en büyük faktör terlemedir. Terlemeye neden olan ter bezleri birey gelişmeye devam ettikçe gelişmektedir. Yani bebeklerin ter bezleri aşırı derecede gelişmemiştir ve bu durum da bebeklerin az oranda terlemesine neden olur. Terleme az oranda olduğu içinde kötü kokuların oluşması söz konusu değildir. Bebeğin yaşı ilerleyip ter bezleri gelişme gösterdikçe kötü kokuların oluşması gayet doğaldır çünkü vücut içerisinde yer alan birçok zararlı bakterinin vücuttan uzaklaştırılması terleme yoluyla gerçekleştirilir.

bebek kokusu

Bebeklerin güzel kokmasına şüphesiz annelerin de katkısı çoktur. Anneler bebeklerinin rahatlaması adına bebeklerini sık bir şekilde yıkarlar ve yıkama sonrasında ciltlerinin pürüzsüz bir şekilde kalması için çeşitli losyonlar sürerler. Bebek yıkanıp güzel kokulu losyonlar ile silindikten sonra güzel kokması gayet doğaldır. Bebeğinizin güzel kokmasını istiyorsanız belirli aralıklar ile bebeğinizi yıkayın ve bebeğiniz için güzel losyonlar alarak bunları kullanın. Buna dikkat ederseniz bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman burnunuza huzur verici bir kokunun geleceğine emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here