Bebek hapşırma

Bebekler doğduklarında sorunlarını konuşamadıklarından dolayı dile getiremediklerini için ebeveynler bebeklerin sergilemiş oldukları davranışlara bakarak bebeklerin yaşamsal faaliyetlerinde bir sorun olup olmadığını analiz etmektedir. Bebeklerde en çok gözlemlenen yaşamsal faaliyetler arasında soluk alıp verme, esneme, öksürme, hapşırma yer almaktadır. ebeveynler bebeklerin bu yaşamsal faaliyetlerini neden sergilediğini merak etmektedir ancak her bir yaşamsal faaliyeti sizlere detaylı bir şekilde anlatmak aşırı derecede uzun süreceğinden dolayı bu makalemizde bebekler neden hapşırır konusuna değinmek istiyoruz.

Bebekler neden hapşırır konusunu inceledik ve ilgili durumun herhangi bir problemi ortaya çıkarıp çıkarmadığı araştırdık. uzmanlar bebeklerin gün içerisinde sıklıkla hapşırmalarının normal olduğunu belirttiler. Hapşırma esnasında bebekler aşırı derecede ses çıkarttığından dolayı özellikle yeni anne olmuş olan kişiler bebeklerinde bir sorun olma ihtimalini akıllarına getirmekte ve doktor yoluna koşmaktadır. Bebeklerin gün içerisinde sıklıkla hapşırmaları doğal bir durumdur çünkü yapılan gözlemlemeler sonucunda bebeklerin sıklıkla hapşırdıkları gözlemlenmiştir.

Hapşırma üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bebeklerde meydana gelen hapşırmanın bir refleks olduğu ve bu durumun burunda biriken mukoza tabakasının uyarılmasıyla ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı bir çocuğunuz yani bebeğiniz varsa ve gün içerisinde sıklıkla hapşırıyorsa hiç panik yapmanıza gerek yoktur çünkü bu durum tıp dünyasında normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Bebekler neden hapşırır konusunun detaylarına inip ilgili durumun altında çeşitli problemlerin yatıp yatmadığını gözler önüne sermaye uğraşacağız.

Yapılan araştırmalar sonucunda bulunan ortamın havasının kuru olmasının bebeklerde hapşırma refleksinin oluşmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ortam havasında aşırı derecede toz bulunması da bebeklerin sıklıkla hapşırmasına neden olmaktadır. Bebekler bulunulan ortamın ısısından aşırı derecede etkilenen narin canlılardır. Bu nedenden dolayı ortam ısısının sürekli olarak değişmesi bebeklerde hapşırma refleksinin oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanlar aşırı ışığın ve güneşin burunda yer alan mukoza tabakasının uyarılmasına neden olduğunu söylemektedir. Işık yoğunluğu yüksek olan yerlerde bulunulması ya da güneş altında uzun süre durulması bebeklerde sıklıkla haşırmaların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bebeklerin solunum yolları aşırı derecede dar olduğundan dolayı solunum yoluna bir şeylerin kaçması durumunda bebekler ilgili durumu ebeveynlerine söyleyemediklerimden dolayı solunum yolunda yer alan tıkanıklıkları hapşırarak kendileri açmaya çalışmaktadır. Özellikle bebeklerde sıklıkla görülen hapşırma durumunun solunum yoluna geçen bazı yabancı maddelerin dışarıya atılmasının istenmesinden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bebek hapşırma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeklerin mukozaları aşırı derecede hassastır. bu nedenden dolayı elbiselerinde yeralan tozlardan dolayı bile hapşırabilirler. Eğer bebeğiniz de solunum yolu sistemi ile alakalı herhangi bir problem yoksa zaman zaman hapşırmaların meydana gelmesi normal bir durum olarak kabul edilebilir. Uzmanlar bebeklerde özellikle öksürüğün ciddi hastalık belirtileri olabileceğini söylemektedir. Eğer bebeğinizde hapşırma ile birlikte öksürükte gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here