bebek boğaz ağrısı

Bebeklerde boğaz ağrısı belirtileri ortaya çıktığı zaman bebekler bu ağrıya dayanamadıklarından dolayı ağrı geçinceye kadar sürekli olarak ağlarlar. Bu yüzden aileler bebeklerinin çekmiş olduğu acıyı sonlandırmak için bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir diye merak etmektedir. Antibiyotik ilaçlar boğaz ağrılarını geçirme konusunda en çok kullanılan ilaçlardır ancak bebeklerin bağışıklık sistemleri aşırı derecede gelişmediğinden dolayı bebeklere verilen antibiyotik ilaçların yan etkileri olabilir. Bu yüzden bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl geçer konusunda verilen bitkisel yöntemleri ya da antibiyotik ilaçları kullanmadan evvel mutlaka alanında uzman bir doktora görünmeniz mantıklı olacaktır. Bizler her şeye rağmen sizlere bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir konusu hakkında bilgiler vereceğiz ancak İbrahim Saraçoğlu gibi bitkisel kürler konusunda uzman olan kişiler tarafından verilen kürleri kullanmadan evvel bebeğinizi mutlaka bir doktor muayenesinden geçirmeye özen gösterin. Ayrıca Ahmet Maranki gibi kişiler tarafından boğaz ağrısına ne iyi gelir gibi konularda verilen ürünlerin büyük bölümü yetişkin kişiler içindir. Bu yüzden bu tarz şeylerin bebeklerde kullanılmasını pek tasvip etmemekteyiz.

Boğaz ağrısı hem çocuklarda hem yetişkinlerde en çok gözlemlenen problemlerden birisidir. Bir yıl içerisinde boğaz ağrısı nedeniyle çok sayıda kişinin tedavi görmek zorunda kaldığı bilinenler arasında yer alıyor. Özellikle boğaz bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar bu ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Boğaza yerleşen virüs ve bakteriler kısa süre içerisinde bu bölgede iltihaplanmaların meydana gelmesine ve boğaz ağrısının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Virüslerin ve bakterilerin öldürülmesi genel olarak antibiyotik ilaç tedavisiyle gerçekleştirildiğinden dolayı boğaz ağrıları meydana geldiği zaman çoğunlukla antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Boğaz ağrısına neden olan virüsler incelendiğinde bu virüslerin bulaşıcı olduğunu ve bu yüzden bir kişinin boğazı ağrıdığı zaman hapşırma hatta nefes alma gibi çeşitli hayati eylemler nedeniyle bu virüslerin başka kişilere geçtiği bilinmektedir. Kış aylarında bu virüsler insanları daha fazla etkilediğinden dolayı boğaz ağrılarına özellikle kış mevsiminde daha fazla rastlanır. Meydana gelen boğaz ağrısı bir haftadan fazla sürdüğü zaman bu durum ilgili virüsün lenf bezlerine yerleştiğini göstermektedir. Ayrıca bu durumun bademciklerde büyüme olmasına neden olduğu da söylenebilir. Lenf bezleri koltuk altı bölgesinde yara aldığından dolayı virüs kaynaklı boğaz ağrılarında sıklıkla koltuk altlarında şişkinliklerin meydana geldiği de gözlemlenmektedir. Vücudun neresinde meydana gelirse gelsin enfeksiyonlar kişinin aşırı derecede halsizlik çekmesine neden olmaktadır. Bu yüzden boğaz ağrısı çeken kişilerin büyük bölümünde şiddetli halsizlikler de gözlemlenir.

Tabii ki boğaz ağrıların oluşmasına sadece virüsler neden olmamaktadır. Ayrıca bakteri türlerinin de çeşitli boğaz ağrısı tiplerinin ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Zatürree, kulak iltihapları ve sinüzit gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrıları genel olarak bakteriler nedeni ile oluşmaktadır. Tıpkı virüs nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrılarında olduğu gibi bakteri kaynaklı olan boğaz ağrılarında da antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Burun ve sinüs içerisinde meydana gelen iltihaplanmalarda boğaz ağrısının oluşmasında etkilidir. Aynı şekilde bu tarz iltihaplanmalar nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrıları da antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilir.

Bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir diyorsanız öncelikle ilgili dönemde aşırı derecede sıvı kaybı meydana geldiğinden dolayı bebeklerinize bol miktarda sıvı vermenizi tavsiye ederiz. Ortamın nem bakımından zayıf kalması boğaz ağrısının artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bebeklerinizin yatmış olduğu odaları gün içerisinde havalandırmaya eğer imkanınız varsa buhar makineleri ile nem oranını arttırmaya özen gösterin. Eğer bebeğiniz bebeklik döneminden çıktıysa yani gargara yapabilecek döneme geldiyse gün içerisinde tuzlu su ile bebeğinize gargara yaptırın. Bu boğaz bölgesinde yer alan mikropların yayılmasını büyük oranda engelleyecektir. Ayrıca doktorunuz tarafından reçete edilmiş olan ağrı kesici ilaçları vererek bebeğinizin büyük ölçüde rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

bebek boğaz ağrısı

Bebeğinizde meydana gelen boğaz ağrısını ortadan kaldırmak için alternatif tıp dünyasında yer alan neredeyse her yöntemi denemiş olmanıza rağmen bebeğinizdeki boğaz ağrısı devam ediyorsa bu problemin önüne geçmek için kesinlikle alanında uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir. Bebeğinizde meydana gelen boğaz ağrıları virüs ya da bakteri kaynaklı ise doktor bebeğinize uygun olacak nitelikteki antibiyotik ilaçları reçete edecektir. Bu ilaçları vaktinde kullanacak olursanız bebeğinizdeki meydana gelen boğaz ağrısı enfeksiyonların ortadan kalkması ile birlikte yok olacaktır. Bu tip durumlar önemsenmeyecek olursa meydana gelen enfeksiyonlar yüksek ateşin ortaya çıkmasına ve bebeğinizde kalıcı problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden bebeklerde meydana gelen boğaz ağrıları kesinlikle önemsenmelidir. Boğaz ağrısı konusunda daha detaylı bilgi almak için boğaz ağrısı nasıl geçer makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here