beygir gücü

Araba tutkunlarının sıklıkla karşılaştıkları kavramlardan birisi olan beygir gücü, motorların güçlerini ifade etmek adına kullanılmaktadır. Beygir gücü elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere tüm motorlarda motor gücünü ifade etmek adına kullanılır. Beygir gücü denildiği zaman birçoğumuzun aklına binek hayvanlar arasında yer alan atlar gelmektedir. Toplum arasında da böyle bir düşünce vardır ancak bu yanlış bilgiden kaynaklanan bir yanılgıdır. Halk böyle olunca beygir gücü nasıl hesaplanır konusunda çeşitli yanlışlıklar ortaya çıkmaktadır.

Toplum arasında insanlar beygir gücü nedir sorusunu sorduğumuzda sağlıklı bir atın gücü demektedirler. Bu nedenden dolayı örneğin 150 beygirlik bir motor ele alındığında 150 atın toplam gücünün bu güce eşit olduğu düşünülür. Ancak bu düşüncenin kavramsal olarak yanlış olduğunu bilmenizi isteriz.

Beygir gücü kavramının tarihsel olarak derinliklerine indiğimizde bu kavramın James Watt tarafından 1872 senesinde kullanıldığını gözlemledik. İskoçyalı olan James Watt sizlerinde bildiğiniz gibi buharlı makineleri geliştiren kişidir. James Watt buharlı makineleri geliştirip satışa sunduğu zamanlar müşterilere makinelerin gücünü anlatmakta ciddi anlamda sıkıntı çekiyordu. Bu durumun üstesinden gelmek için beygir gücü kavramını kullanmıştır. Çünkü halk arasında güç denildiği zaman akla gelen ilk şeyler atlardı. Bu nedenden dolayı insanların makinelerin gücünü kolay bir şekilde idrak edebilmeleri adına beygir gücü tabirini kullanmayı tercih etmiştir.

James Watt makinelerin gücünü ifade etme konusunda atları referans almak istediğinden dolayı ilk olarak yanlış hesaplama yapmamak adına atları gözlemlemeye başladı. Madenlerde çalışan atları analiz eden ünlü bilim adamı, 1 atın ortalama olarak 45 kilogramlık kömürü 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıyabildiğini gözlemledi. Ağırlık*yol formülünden yola çıkarak bir atın 50 kilogramlık iş yaptığını hesapladı. Atın yüksüz halinin de ele alınması gerektiğini düşünen James Watt bulduğu bu değeri %50 oranında arttırarak 75 kilogram metreye yükseltti. Bu hesaplamasından sonra 1 beygir gücünü 75 kilogram metre olarak ele alan bilim adamı beygir gücü kavramını makine güçlerini tanımlamada kullanmaya başladı ve bu sayede bilim dünyasına yeni bir şey kazandırmış oldu.
beygir gücü
Beygir gücü nedir ve nasıl hesaplanır konusunda sizlere anlatacaklarımız bunlardan ibaret. Özellikle motorlar ile haşır neşir olan kişilerin karşılaşacakları diğer bir kavram torktur. Tork nedir bağlantısından bu kavramında ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here