Bibliyoterapi nedir?

Toplum içerisinde yer alan birçok birey günümüzde çeşitli psikolojik sorunlar ile mücadele ederken bu sorunların ortadan kaldırılması her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu yüzdün psikoloji bilimi dünyasında araştırma yapan bilim insanları her gün yeni bir yöntemi sorunları ortadan kaldırmak adına denemektedir. Bibliyoterapi de son zamanlarda popüler olan yöntemlerden birisidir.

Bibliyoterapi henüz yeni yayılmaya başladığından dolayı akıllara bibliyoterapi nedir sorusu geliyor. Bu tedavi yöntemini kabaca tanımlamamız gerekirse ruhsal sorunların kitapla tedavi edilmesidir diyebiliriz. Uzmanlar doğru zamanda doğru kitap ile insanlar buluşturulacak olursa kitapların gerçekten de sorunları aşma konusunda başarılı olduklarını kanıtlamayı başardı. Bu yüzden de bibliyoterapi gerçekten etkili bir yöntem diyebiliriz. Özellikle toplumla uyum sorunu olan kişilerde başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan bu yöntem çeşitli duygusal problemlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Eğer birçok yöntemi denemiş olmanıza rağmen sonuç alamadıysanız sorunlarınızdan kurtulmak için kesinlikle bibliyoterapi yöntemini de denemenizi tavsiye ederiz.

Bibliyoterapi yönteminde kişi kendisine verilen kitabı okurken kitap içerisinde kendi problemlerini de görmeye başlar. Kitapta ayrıca problemlerin aşılması ile alakalı bilgiler de yer aldığından dolayı kişi kitabı okurken kendi problemlerini nasıl aşabileceğini de öğrenir. Bazı kişiler kitap okumayı sevmediği için bu alanda çalışmalar yapan uzmanlar ayrıca CD gibi materyalleri de önermektedir. Yani CD içerisinde yer alan videolar izlendikten sonra kişi anlatılan durum ile özdeşleşir ve durumun içerisinde yer alarak problemlerini büyük ölçüde gidermeye çalışır.

Bibliyoterapi aşamaları

Bibliyoterapinin başarıya ulaşabilmesi için tüm aşamaların başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu alanda çalışmalar yapan kişiler bibliyoterapi aşamalarını özdeşim ve yansıtma, arınma temizlenme ve rahatlama, iç görü ve bütünleşme şeklinde tanımlamaktadır. Bibliyoterapi evreleri özellikle doğru kitap seçimi yapıldığı zaman başarıya ulaşmaktadır. Bu yüzden terapistlik yapan kişinin sorunu iyi bir şekilde kavradıktan sonra doğru kitap seçimi yapması önemlidir. Yanlış kitap seçimi yapılacak olursa bibliyoterapi aşamaları kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Birçok psikolojik problem insanların kendi ruh halini iyi bir şekilde tanımıyor olmasından dolayı ortaya çıkar. Bibliyoterapi sayesinde insanların ruh halini daha iyi bir şekilde anlaması sağlanmaktadır. Kişi kendi ruh halinin nasıl olduğunu iyi bir şekilde kavradıktan sonra problemler ile daha etkili bir şekilde mücadele edebilir. Ayrıca bu kitaplar içeriği sayesinde okuyucunun kişisel gelişimine ve iletişim kabiliyetinin gelişimine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

Bibliyoterapi kitapları kişilerin sorunları ile tekrardan yüz yüze gelmesini sağlar. Normalde düz bir mantık çerçevesinden hayata bakan kişiler kitap içerisinde daha farklı bakış açılarına rastlar ve bunları kendi duygu durumlarına uyarlayarak yaşamış oldukları duygusal problemlerin ortadan kalkmasını sağlarlar. Bazen basit bir problemi ortadan kaldırmak için basit bir adım atılması gerekebilir ancak birçoğumuz bu basit adımın ne olduğunu görmeyiz. Bu yüzden çaresizlik havası oluşturarak iç dünyamıza kapanır. Oysa bu tarz kitaplar bizlere atılması gereken o basit adımlar hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden aşılmayacak problemlerin olmadığını ancak atılacak adımların neler olduğunu gösteren kılavuzlara ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz. İşte bu evrede de karşımıza bibliyoterapi çıkmaktadır.

Bibliyoterapi örnekleri

Bibliyoterapi herkesin dünyayı kendi iç dünyasına göre tanımlamasını sağlamak adına geliştirilmiş bir yöntem olduğu için bibliyoterapi örneklerine göz atıldığında birden fazla insandan ve bunların yapmış oldukları farklı tanımlamalardan bahsedilir. Bu doğrultuda sizlere güzel bir bibliyoterapi örneğini sunmak istiyoruz.

Ayşe ile Hasan’ın 3 kız çocuğu vardı. Akraba evliliği yaptıklarından dolayı 3 kız çocuk da doğuştan kördü. Bu kız çocukları zaman içerisinde büyüdüler ve çevresini tanımak adına mücadele vermeye başladılar. Evleri eşya bakımından çok azdı çünkü bu aile ciddi anlamda fakirdi. Babaları bu durumdan üzüntü yaşamamaları için sürekli olarak pembe hayaller kurmalarını sağlardı. Bir gün 3 kız kardeş bir araya geldi ve odanın içerisinde duran bir sehpayı tanımlamaya çalıştı. En küçük kardeş sehpaya dokunduğunda bunun pembe renkli tahtadan bir at olduğunu düşündü. Ortanca kardeş sehpaya dokunduktan sonra bunun gelen ağır misafirler için tasarlanmış bir koltuk olduğunu söyledi. En büyük kardeş sehpaya dokunduktan sonra bunun ancak büyük bir müzik kutusu olabileceğini söyledi. Bu olaydan yola çıktığımızda aslında etrafımızdaki güzellikleri kendi düş dünyamızda oluşturduğumuzu söyleyebiliriz. Yani siz iyi düşüncelerde olduğunuz müddetçe etrafınızda yer alan şeyler de her daim güzel ve iyi olacaktır.

Bibliyoterapi

Bu sizlere aktarmış olduğumuz bibliyoterapi örneği bile eminiz sizlerin içinde bir duygusal kıpırtının olmasını sağlamıştır. Kelimelerin gücüne inandığımızdan dolayı aşılmayan duygusal problemleri aşmak için kesinlikle bibliyoterapi yönteminden yararlanmalıdır. Kitapların gücüne tanık olduğunuz zaman sizlerde bu mucizevi tadın peşini kesinlikle bırakmayacaksınız ve iç dünyanızın pozitif anlamda geliştiğini göreceksiniz.

Yorum yapın