bıldırcın

Bıldırcınlar neden yumurtlamaz konusu özellikle bıldırcın besiciliği yapan ve bıldırcınları yumurtadan kesilmiş olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bir kümes hayvanı olmamasına rağmen yumurtalarının aşırı derecede besleyici olmasından dolayı bıldırcın yetiştiriciliği neredeyse ülkemizin her yerinde yapılmaktadır. Son zamanlarda bıldırcınlarınız yumurtadan kesildiyse bunun birçok nedeni olabilmektedir. Sizlere bu yüzden makalemizde bıldırcın neden yumurtadan kesilir hususunda bilgi vereceğiz.

Bıldırcın yumurtlamıyor sorusunu soran kişiler aslında bıldırcın ne zaman yumurtlar sorusuna yanıt aramaktadır. İlgili canlılardan yumurta alabilmek için öncelikle tüm şartların uygun olarak sağlanmış olması gerekmektedir. Bıldırcın yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekilen en önemli durum kafes yapısıdır. Bıldırcınlar birer çalı kuşları olduğundan dolayı yüksek kafesleri sevmezler. Yapmış olduğunuz kafesler maksimum olarak 25 santimetre yüksekliğinde ve hafifi karanlık bir yapıda olmalıdır. Bunun böyle yapılmasındaki temel gaye beslenen hayvanlara doğal şartların hissettirilmek istenmesidir.

Bıldırcınların yumurtlaması için gerekli olan bir diğer şart ise kafes içerisinde yer alan erkek dişi oranıdır. Birçok kişi sadece dişi bıldırcın bakarak yumurta almaya uğraşmaktadır. Bu hata yapılan hatalar içerisinde baş sırada yer alıyor. Kafeslerinize bölmeler yaparak koloniler oluşturun. 5 dişiye 1 erkek gelecek şekilde koloniler oluşturmaya özen gösterin. Bahsi geçen bu oranı sağlamanız durumunda bıldırcınlarınızdan maksimum verim ile yumurta alabileceğinize emin olabilirsiniz.
bıldırcınYumurta verimliliği için seçilen yem de bir hayli önem arz etmektedir. Uzmanlar hayvanı aşırı derecede yağlandıracak olan yemlerin bıldırcınları yumurtadan keseceğini bu yüzden üreticilerin yağ yapan yemler yerine yumurta yapıcı yemleri tercih etmeleri gerektiğini belirtmektedir. Yem seçiminde buna dikkat edecek olursanız bıldırcınlarınızın yumurtlama oranının arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Bıldırcınların yumurtadan kesilmesinin en büyük nedenleri arasında mevsimsel geçişlerde meydana gelen biyolojik değişimler yer almaktadır. Mevsimsel geçişlerde bıldırcınlar tüy döker ve bu durum da bıldırcınların ciddi anlamda güçsüzleşmesine neden olur. Hayatını devam ettirmek için büyük bir savaşım içerisine giren bıldırcınlar da bir süreliğine de olsa yumurtadan kesilirler. İlgili dönemi ilaç takviyeleri sayesinde kısa süre içerisinde atlatabilirsiniz.

Bıldırcın neden yumurtadan kesilir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Bıldırcın bakanların büyük bölümü tavukta bakmaktadır. Tavukların yumurtlaması için ne yedirmeli bağlantısını kullanarak tavuklarınızdaki yumurta verimini nasıl arttırabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here