bilimsel yöntem

Birçok konuya bilimsel açıklık getirebilmek adına bilimsel yöntemlerden yararlanılmaktadır. Peki, kendinize hiç bilimsel yöntem nedir sorusunu sordunuz mu? Bilimsel yöntem kavramını genel hatlarıyla açıklamamız gerekirse herhangi bir olaya bilimsel bir boyut kazandırabilmek adına izlenen yolların tamamına bilimsel yöntem denildiğini söyleyebiliriz. Bilimsel yöntem uygulanırken durumların adım adım takip edilmesi gerekmektedir ve buna bilimsel yöntem basamakları denilmektedir. Bilimsel yöntem basamaklarına uyulmayacak olursa bilimsel sonuca ulaşabilmek aşırı derecede güçleşecektir. Bu yüzden bilimsel yöntem konusu kavrandıktan hemen sonra ayrıca bilimsel yöntem basamaklarının da neler olduğu bilinmelidir. Makalemizin devamından bilimsel yöntem ve bilimsel yöntem basamakları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bilimsel yöntemi uygulayabilmeniz için öncelikli olarak hangi problem üzerinde çalışacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Üzerinde çalışacağınız problemi belirledikten hemen sonra ilgili problem hakkında ve ilgili problemin çözümü hakkında bilgiler toplamaya çalışın. İlk etapta mümkün mertebe nesnel verilere yer verin çünkü kişisel düşünceleriniz ilk aşamasında doğru bilgilere ulaşmanızı engelleyebilir. Bu yüzden bilimsel yöntem uygulanacak olan problem üzerinde çalışma yapmaya başladığınızda elinizden geldiğince nesnel verileri bir araya getirin. Ayrıca bir araya geçirmiş olduğunuz nesnel veriler eğer asıl amacınıza ulaşmanızı engelliyorsa amacınız dışında kalan nesnel verileri bilimsel çalışmanızdan eleyerek sonuca daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Problemin çözümü için gerekli olan nesnel verilerin tamamını topladıktan hemen sonra hipotezinizi ortaya koymanız gerekmektedir. Kişi deney noktasına ulaştığı zaman kesinlikle elinde güçlü ve kanıtlanabilir nitelikte olan bilgilerin yer alması gerekmektedir. Deneylerde önceki bilim insanlarının yapmış olduğu deneylerden yararlanabileceğiniz gibi kendi deneyinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Yaptığımız deneyler sonucunda elde etmiş olduğunuz veriler ilk aşamadaki verileri destekliyorsa bu çalışma teori niteliği kazanmıştır. Tabi ki teoriler ilerleyen zamanda farklı kişiler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda çürütülebilir yani çalışmanız çürütülene kadar elde etmiş olduğunuz teori herkes tarafından kabul görecektir.

İstediğiniz kadar deney yapın bilim insanları her zaman şüpheci yaklaşımlar içerisindedir. Bir teori üretmiş olsanız dahi emin olun bunun gerçekte böyle olmadığını söyleyen ve teorinizi çürütmek için mücadele edecek olan çok sayıda insan karşınıza çıkacaktır. Bilimsel yöntemleri kullanarak bilimsel çalışmalar yapan insanların kesinlikle eleştirilere açık olması gerekmektedir çünkü bir kişinin gözünden kaçan küçük bir ayrıntı başka bir kişinin gözüne direkt olarak yansıyabilir. Bu yüzden bilim insanları çevresinde yer alan herkesin düşüncelerine önem vermelidir. Bu sayede bilimsel çalışmalardan daha verimli sonuçlar alınacaktır.

bilimsel yöntem

Bu anlattıklarımızdan yola çıktığımızda bilimsel yöntem basamaklarının problem tespiti, veri toplama, hipotez, tahmin, kontrollü deneyler ve gerçek olmak üzere çeşitli basamaklardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar günümüzde gerçek olarak kabul edilen şeyler sürekli olarak gerçek kalacak diye akıllarda bir izlenim olsa da ilerleyen zamanda yapılan bilimsel çalışmalar aslında gerçek olan şeylerin birer yalandan ibaret olduğunu gösterebilir. Bu yüzden geleceğe ışık tutabilmenin en önemli etkeni şüphesiz bilimsel çalışmalardır. Bilimsel çalışmalara önem veren bir kişiyseniz bilimsel araştırma basamakları makalesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here