Biotin nedir faydaları nelerdir

Saç bakım ürünlerinin çoğunda biotin adı verilen madde yer almaya başladığından dolayı biotin nedir konusu merak edilmektedir. Biotin B grubu vitaminler arasında yer alan bir vitamin türüdür. Genelde biotin denildiği zaman akla ilk olarak saç sağlığı gelse de daha farklı yararları da vardır. Bu yüzden biotin içeren besinler sıklıkla tüketilmelidir.

Biotin çeşitli hücresel reaksiyonlar ile birlikte organların belirli kısımlarına yerleşmektedir. Biotin faydaları sağlık uzmanları tarafından sürekli anlatılsa da insanlar yine de biotinin faydaları hakkında bilgi istemektedir. Bir vitamin türü olan biotinin özellikle karaciğer yağlanmasını engelleme konusunda etkin olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii biotinin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Biotin beyin, kalp, böbrek, karaciğer gibi organlarda yer alan damarlarda biriken bir vitamindir. Biotin eksikliği meydana gelmesi halinde çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Biotin günümüzde özellikle kozmetik ürünlerde kullanılan bir maddedir. Biotin eksikliği görülmesi durumunda içerisinde bol miktarda biotin bulunan sebzeler ve meyveler tüketilerek vücut için gerekli olan biotin alınabilir. Ayrıca et ve süt ürünlerinde de yoğun bir şekilde biotinin yer aldığı bilinmektedir.

Biotinin en büyük etkisi saçlar üzerindedir ve bu nedenden dolayı güzellik sektöründe yer alan kozmetik ürünleri içerisinde yoğun bir şekilde biotin yer almaya başlamıştır. Biotin kaş ve kirpiklerin güçlenmesi, tırnak yapısının kuvvetlenmesi gibi alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Biotinin Faydaları Nelerdir?

biotin faydaları

Biotini yapısal olarak incelendiğinde bu vitaminin H vitamini özelliği de taşıdığını ve bundan dolayı vücuda enerji ve zindelik kattığını görmekteyiz. Bir kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına gün içerisinde minimum 300 miligram civarında biotini vücuduna depo etmesi gerekmektedir. Biotinin daha düşük oranlarda alınması durumunda bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabiliyor.

Hücrelerin yenilenmesi: Biotinin özelliklerini incelediğimizde bu vitamin türünün proteinin depolanmasında etkin rol oynadığını görmekteyiz. Biotin hücre yenileyici özelliğe sahip olduğundan dolayı vücut içerisinde yer alan hücreler biotin sayesinde hiçbir sekteye uğramadan faaliyetlerini devam ettirmektedir. Hücre yenileyici özelliğinin olmasından dolayı canlı ve pürüzsüz bir cilde biotin sayesinde ulaşabilirsiniz.

Saç ve tırnak sağlığı: Biotin insan sağlığı açısından ele alındığında özellikle saç ve tırnak sağlığı için biotinin aşırı derecede önemli olduğu görülüyor. Biotin saçların dökülmesini ve saçlarda beyazlamaların meydana gelmesini engellemektedir. Ayrıca bu vitamin tırnakların hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.

Kan şekerini dengeleme: Biotin üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu vitamin türünün kan şekerini dengeleyici etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Eğer kan şekeriniz sürekli olarak çıkıyorsa biotin sayesinde kan şekerinizi düşürmeniz yani dengelemeniz mümkündür.

Sağlıklı zayıflama: Biotin vücutta depolanmış olan yağların kısa süre içerisinde yakılmasını sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı kısa süre içerisinde kilo vermek isteyen kişiler vücutlarına biotin takviyesi yaparak depo edilmiş yağların kısa süre içerisinde yakılmasını sağlayıp sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler.

RNA ve DNA: Şüphesiz biotinin en önemli faydası RNA ve DNA yapımında aktif rol almasıdır.

Biotin İçeren Besinler

Besinleri incelediğimizde bazı besin türlerinin biotinin açısından zengin olduğunu görüyoruz. Eğer biotin eksikliği probleminiz varsa ya da daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız biotin içeren besinleri besin zincirinize ekleyebilirsiniz. Sizlere vereceğimiz biotin içeren 15 besin kimi zaman alerjik reaksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamaları gerekmektedir.

Biotin içeren besinler

1) Hardal: gün içerisinde kişinin ihtiyacı olan biotini hardaldan alması mümkündür. Özellikle toz formunda olan hardal bu madde açısından zengindir. Türk damak tadına da uygun olmasından dolayı hardalı besin zincirinize ekleyebilirsiniz.

2) Ekmek mayası: temel besinlerimiz arasında ekmek yer alsa da biotin almak için mayalı ekmek tüketilmesi öneriliyor. Ekmek mayasında hafife alınmayacak kadar fazla biotin yer almaktadır. Beyaz ekmek yerine mayalanmış ekmeği tercih ederek ihtiyacınız olan bu maddeyi alabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

3) Domates: genelde cilde olan faydalarıyla bilinen domates gerçek bir antioksidandır. Bunun yanı sıra birçoğunuz ilk defa duyuyor olsa da önemli bir biotin kaynağıdır. Mevsiminde tüketildiği zaman besleyici değerleri daha yüksek olduğu için domatesi yaz mevsiminde bol miktarda tüketmeye özen gösterin.

4) Ahududu: pasta süslemelerinde ve reçel sektöründe yüksek oranda kullanılan ahududu, biotin açısından da zengindir. Diğer besin türlerinde de olduğu gibi mevsiminde tüketilmesi daha yararlı olacaktır.

5) Yumurta: Bu güne kadar protein açısından zengin olmasından dolayı yumurtanın beyaz kısmının tüketilmesi öneriliyordu. Bu bilgiden dolayı birçok kişi yumurtanın sarısını yemeyip atmayı tercih ediyordu. Yumurtanın sarısı biotin açısından zengindir. Bu yüzden kesinlikle çöpe atılmayıp biotin alımı için tüketilmelidir.

6) Badem: En çok sevilen kuruyemişlerin balında şüphesiz badem yer almaktadır. Her geçen gün artan fiyatı nedeniyle birçoğumuzun almaya tereddüt ettiği badem, biotin açısından zengin besinler arasında yer almaktadır.

7) Ekmek: ekmek denildiği zaman aklınıza beyaz ekmek gelmemelidir çünkü biotin açısından zengin olan ekmek ürü tam buğday ekmeğidir. Beyaz ekmeğin zararları uzmanlar tarafından sürekli dile getirildiği için tam buğday ekmeğine olan ilgi artmıştır. Bu da biotin açısından zengin bir beslenme alışkanlığının kazanılmasını sağlamaktadır.

8) Soğan: şehir yaşamında kötü kokuya karşı yapılan kötü yorumların artmasından dolayı birçoğumuz soğan yeme alışkanlığımızı terk etmiş durumdayız. Eğer biotin eksikliği yaşıyorsanız kesinlikle soğan tüketimine tekrardan başlamalısınız. Soğanın içeriği incelenecek olursa bir B vitamini türü olan biotin açısından zengin olduğu görülecektir.

9) Kırmızı et: yaşlılık döneminde insanlara ağır gelse de kesinlikle gençlik döneminde olan kişilerin kırmızı et tüketmesi önemlidir. Protein açısından zengin olan bu besin ayrıca yüksek oranda biotin içermektedir.

10) Balık: birçok balık türü biotin açısından zengin olsa da somon balığının en yüksek biotin içeren besin türü olduğu belirlenmiştir. Bu özelliğinden dolayı mevsiminde haftada en az 1 defa somon tüketmenizi tavsiye ederiz.

11) Fındık: Karadeniz bölgesinin en önemli tarım ürünlerinden birisi olan fındık da diğer besin türlerinde olduğu gibi iyi bir biotin kaynağıdır.

12) Fesleğen: genelde sivrisinekleri kovucu özelliğiyle bilinen fesleğen ayrıca biotin açısından da zengindir. Bu özelliğinden dolayı yemeklerinizde fesleğen kullanabilirsiniz.

13) Acı biber: sindirim sistemi rahatsızlıklarınız yoksa biotin almak için tercihiniz acı biber olabilir. Özellikle kurutulup toz halinde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

14) Çekirdek: çok sayıda sağlıklı yağı içerisinde barındıran çekirdek ayrıca biotin içermektedir. Çok fazla tüketilmesi kilo problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Bu etkisinden dolayı belirli oranda tüketilmesi mantıklı olacaktır.

15) Fıstık: sevilen kuruyemişlerden olan fıstık biotin açısından zengindir. Aynı çekirdekte olduğu gibi yağ oranı yüksek olan bir kuruyemiş türüdür. Bu yüzden aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekmektedir.

Biotin Eksikliği Belirtileri

İnsanlar genel olarak günlük gereksinimleri olan biotini kolay bir şekilde temin edebilirler ancak hamilelik döneminde ve aşırı derece sigara tüketen kişilerde zaman zaman biotin eksikliğinin görüldüğü bilinmektedir. Vücut içerisinde biotin eksikliğinin meydana gelmesi halinde kişi kendisini aşırı derecede halsiz ve yorgun hisseder. Biotin eksikliği vakaları incelendiğinde bu kişilerin ayrıca iştah kaybı yaşadıkları da gözlemlenmektedir.

Vücudunuzda biotin eksikliği olduğunda ilk olarak saçlarınızda beyazlamalar ve erken dönemde dökülmeler meydana gelir. Cilt kuruluğu meydana gelmesi, ciltte pullanmaların olması, kas ağrılarının yaşanması, işitmede zorluk çekilmesi, tırnakların aşırı derecede güçsüzleşmesi, kandaki kolesterol değerlerinin yükselmesi ve aşırı şekilde mide bulantısının yaşanması genel olarak biotin eksikliğinden kaynaklanan problemlerdir.

Bu problemleri gözlemleyecek olursanız biotin eksikliği sorunu ile mücadele ediyorsunuz diyebiliriz. İlgili problemleri gidermek adına vücudunuzdaki biotin seviyesini artırmanız gerekmektedir. Pirinç, soya fasulyesi, bira mayası, balık, fıstık ve karaciğer gibi gıdaları beslenme zincirinize ilave ederek vücudunuzdaki biotin seviyesini artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here