iletişimi iyileştirme yolları

İlişkilerdeki kopuklukların en büyük nedeni iletişim eksikliğidir. İletişimsel anlamda kopuk bir ilişkiniz varsa, bir ilişkide iletişimi iyileştirmenin yolları hakkında bilgi almalısınız.

Karşınızda yer alan hiç kimse aklınızdan geçenleri bilemez. Yani düşünce okuma yeteneği olan herhangi bir kişi yok. Bu yüzden kendinizi ifade edebilmek için iletişimi geliştirmeniz gerekiyor.

İlişkide en önemli şey güvendir. Karşınızdaki kişi kendini ne kadar güvende hissederse iletişim o derece güçlü olur. Bu yüzden iyileştirme yaparak en çok dikkat etmeniz gereken şey güven ortamı oluşturmak olmalıdır.

1. Ellerinizin Görünmesine Dikkat Edin

Ellerinizi kullanın iletişimi iyileştirme yolları

Psikologlar, iletişimle alakalı yaptıkları araştırmalar sonucunda ellerin dinleyici tarafından görünmesinin güven arttırıcı etkisinin olduğunu belirledi.

Eğer ellerinizi cebinize koyarak ya da ellerinizi arkanızda birleştirerek konuşursanız, karşınızdaki kişi bir şey gizliyormuşsunuz hissiyatına kapılır. Bu gizlenen şeye odaklanacağı için anlattıklarınızın büyük bölümünü anlamaz. Çünkü aklında ellerinizi neden sakladığınız vardır.

Anlattıklarınızın havada kalmasını istemiyorsanız, tüm ilişkilerinizde konuşma esnasında ellerinizin görünür olmasına özen gösterin. Bu konuda kendisini üst seviyeye taşımak için iletişimi geliştirme yolları makalesinden destek alın.

2. Sevdiklerinize Dokunmayı İhmal Etmeyin

sevdiklerinize dokunun iletişimi iyileştirme yolları

Sevgilinize sarılmanız ya da konulurken ona dokunmanız mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar.

Mutluluk hormonunun fazlalaşması stresin ortadan kalkmasını sağladığı için kişi daha etkin bir şekilde odaklanır. Dokunmak güven arttırıcı etkiye sahiptir. Sevdiklerinize dokunarak ya da onlara sarılarak iletişimdeki tüm kopuklukların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer karşınızdaki kişiyle çok samimiyetiniz yoksa yani dostluk söz konusu değilse, en azından tokalaşın. Tokalaşmak güven arttırıcıdır. Bu sayede çok samimi olmadığınız kişilerle olan iletişiminiz de güçlü olacaktır.

3. Soru Sormaktan Çekinmeyin

soru sorun iletişimi iyileştirme yolları

İletişim esnasında karşınızdaki kişiye sorular sormanız anlattıklarına ilgi gösterdiğinizi ifade eder. Bu yüzden ilişkilerinizde iletişim sırasında soru sormaktan çekinmeyin.

Sorduğunuz sorular kesinlikle yargılayıcı üsluba sahip olmasın. Mesela “bunu neden yaptın” demek yerine “bunu yapmana neden olan şeyi öğrenebilir miyim?” demeniz güven açısından önemlidir. Bu tarz sorular karşınızdaki kişiyi tedirgin etmeyeceği gibi iletişimin daha pozitif yönde ilerlemesini sağlayacak.

4. Daha İyi Anlaşılmak İçin Yalın Dil Kullanın

Yalın dil kullanımı iletişimi iyileştirme yolları

İlişkilerinizde yer alan kişilerin eğitim seviyesi ve kelime darcığı sizin kadar gelişmiş olmayabilir. Eğer çoğu kişinin bilmediği üst düzey kelimeleri konuşma esnasında kullanıyorsanız bu anlaşılmanızı güçleştirebilir.

İş yaşamı profesyonel yaşamdır. İş yaşamında daha etkili olmak için karmaşık kelimelerden oluşan cümlelere yer verebilirsiniz. Ancak bu sosyal ilişkileriniz için kesinlikle geçerli değildir. Sosyal ilişkilerinizde daha etkili konuşmak, konuştuklarınızı karşı tarafa tümüyle aktarmak için yalın dil kullanımı emin olun her şeyden daha önemlidir.

Anlaşılmadıktan sonra sabaha kadar konuşsanız da bir şey değişmeyecektir. İletişimde en önemli şey anlaşılır olmaktır.

6. Karşınızdaki Kişinin İletişime Dahil Olmasını Sağlayın

birlikte iletişim iletişimi iyileştirme yolları

İletişimin verimli geçmesi için iletişime tüm katılımcıların dahil olması önemlidir. Sadece sizin konuştuğunuz, yani karşıdakinin sadece dinlemek zorunda kalacağı konuşmalar başarısız olacaktır.

İletişim kurarken karşınızdaki kişilerin iletişime dahil olmasını sağlayın. Eğer konuşmanız aşırı derecede resmi geçiyorsa konuşmayı sohbet ortamına çevirin. Bu ortamın ısınmasını ve konuşmaya insanların da dahil olmasını sağlayacaktır.

Karşınızdaki kişiyi gözlemleyip ilgi duyduğu şeyleri belirlemeye çalışın. Konuşmayı ilgi duyulan şeylere yönlendirerek insanları iletişime dahil edebilirsiniz.

7. Konuşma Türünü Belirlemek Çok Önemli

konuşma türü iletişimi iyileştirme yolları

İnsanlar iletişim kurarken bazen beyinlerinin sağ bazen de sol yanını kullanır. Beynin sağ kısmının duygusal yoğunluğu daha fazlayken beynin sol tarafı daha resmidir.

Konuşan kişinin konuşma sırasında beyninin sağ mı yoksa sol mu tarafını kullandığını belirlemeniz iletişime daha etkili bir şekilde dahil olmanızı sağlar. Örneğin ciddi bir şey konuşulduğu esnada pişmiş kelle gibi sırıtmanız hiç uygun olmaz. Aynı şekilde duygusal bir konuşmada aşırı derecede sert bir mizaçla dinleme yapmanız iletişimin verimsel anlamda olumsuz geçmesine neden olacaktır.

8. Konuşmalarınızda Detaylara Yer Verin

konuşma detayları iletişimi iyileştirme yolları

Anlattıklarınızda detaylara yer vermeniz konuşmanın hikayeleştirilmesini sağlar. Hikayeleştirme en etkili konuşma türüdür.

Anlattıklarınızı üstün körü anlatmanız hissettiklerinizi karşı tarafa aktarmanızı zorlaştırır. Örneğin bu gün çok mutlu olduğunuzu söylemeniz yetersizdir. Sizi neyin bu kadar mutlu ettiğine dair detaylara yer vermeniz iletişimin hikayeleşmesini sağlar. Bu da karşınızdakinin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

9. Konuşmacıya Onu Dinlediğinizi Hissettirin

konuşmacıyı dinleme detayları iletişimi iyileştirme yolları

Evli olduğunuzu, eşinizin size önemli bir şey anlattığını düşünün. O konuşurken başka şeylerle ilgilenmeniz onu dinlemediğinizi gösterir.

Özellikle evliliklerde yaşanan kavgaların en büyük nedeni budur. Kişiyi konuşurken dinlememek veya onu dinlediğini göstermemek onu önemsemediğiniz izlenimini oluşturur. Eşinizle olan iletişiminizi arttırmak için onu dinlediğinizi beden diliyle ifade edin.

Bu sadece evliliklerde geçerli bir durum değildir. Her kimle konuşursanız konuşun beden dilini kullanarak onu dinlediğinizi hissettirin. Küçük bir baş hareketiyle bile iletişime dahil olmanız iletişimde olan güveni arttıracaktır.

10. Konuşmanın Heyecan Düzeyine Dikkat Edin

konuşma heyecanı iletişimi iyileştirme yolları

Eşinizin eve geldiğini, heyecanlı bir şekilde bir şeyler anlatmaya başladığını varsayalım. Eğer konuşmada heyecan ön plana çıktıysa bu kesinlikle onun için önemli bir şey anlattığını gösterir.

Bu esnada başka bir şeyle ilgilenmeniz karşınızdaki kişiyi ciddi anlamda kırar ya da sinirlendirir. Konuşma esnasında aşırı heyecan, sevinç ya da üzüntü varsa bu esnada uğraştığınız her şeyi bir kenara bırakın. Sadece anlatılanlara odaklanın.

Bir ilişkide iletişimi geliştirmenin yolları her zaman samimiyete çıkar. Konuşmalarınızda yani iletişiminizde ne kadar samimi olursanız o kadar başarılı iletişim kurabilirsiniz. İnsanlara her zaman onları önemsediğinizi hissettirin. Çünkü herkes önemsendiğini hissetmek ister.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here