Bitter çikolatanın 11 faydası

Dünyada genelinde çok sayıda çikolata türü yer alsa da bitter çikolata, kalorisi düşük olduğu için diğer çikolata türlerine oranla daha çok tüketilmektedir. Bitter çikolatanın faydaları üzerine gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar sonucunda bu çikolatanın çok sayıda faydası keşfedildiği gibi ilgili çikolatanın çeşitli zararları da keşfedilmiştir.

Çikolata, tropikal iklime uyum sağlamış olan kakao çekirdeklerinden yapılır. Ülkemiz tropikal iklim kuşağında yer almadığı için sınırlarımız içerisinde kakao yetiştiriciliği yapılmaz. Bu yüzden ihtiyaç duyulan kakao tropikal iklime sahip ülkelerden ithal edilir.

Bitter Çikolata Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde üreticiliği yapılan kakao çekirdeklerinin 3 ana türü bulunmaktadır. Bu türler arasında criollo, trinitario ve forastero yer almakla beraber en fazla yetiştiriciliği yapılan tür forastero adı verilen türdür. Kakao çekirdekleri öncelikle güzel bir şekilde ezilir, açık havada ortalama 7 gün fermente işlemi görür.

Bitter ÇikolataFermantasyon uygulaması sonrasında kakao çekirdekleri yedi gün güneşte altında iyi bir şekilde kurutulur ve daha sonrasında 350 santigrat derecenin üstünde bir ısıya sahip alanda istenilen kıvam yakalanıncaya dek kavrulur. Bundan sonrasında kakao çekirdeklerinin dış kısmında yer alan kabuklar özel teçhizatlar aracılığı ile soyulur.

İç kısmında yer alan çekilmemiş halde bulunan kahve ısıtılır, kakao yağı içerisinde aşırı özen gösterilerek eritilir. Bu işlemden sonrasında alt bölümde yer alan kısma çikolata likörü denilmektedir. Yapılan bu işlemler sonrasında çikolatayı yapmak için atılacak çok az bir aşama kalmaktadır. Elde edilen bu çikolata likörü bitter çikolatanın içerisinde yer alması gereken maddelerle karıştırılarak bitter çikolata elde edilir.

Bitter Çikolatanın İçerisinde Neler Var?

Bitter çikolata içerisinde şeker, kakao yağı ve çikolata likörü yer almaktadır. En çok tüketilen çikolata türlerinden birisi olan sütlü çikolatanın içerisinde ise çikolata likörüne şeker ve kakao yağının beraberinde süt ilave edildikten sonra imal edilmektedir.

Bitter çikolata sütlü çikolataya oranla daha yüksek kakao miktarına sahiptir ve yapılan incelemeler sonucunda bitter çikolatanın genel sağlığa birçok faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle kalp sağlığı açısından büyük öneme sahip olan bitter çikolata uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir çikolata türüdür.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatanın faydaları

Çikolata türlerinin neredeyse tamamının bilinen çeşitli faydaları olsa da en çok fayda bitter çikolata da olduğu için ayrı olarak ele alınır. Eğer beslenme zincirinizde bitter çikolata yer almıyorsa, bitter çikolatanın faydaları hakkında bilgi aldıktan sonra kararınızın değişeceğini düşünüyoruz.

1. Kalp sağlığını korur

Yapısal olarak incelendiğinde, bitter çikolatanın içerisinde flavanoller ve flavonoidler şeklinde antioksidanların olduğu görülmektedir. Antioksidan özelliği taşıyan bu maddeler serbest radikallerle mücadele ederek kalp sağlığını korurlar.

Serbest radikaller, kandaki kötü kolesterol değerlerinin artmasına neden olduğu gibi kan damarlarının tıkanmasına neden olur. Bitter çikolata sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

2. Zekayı geliştirici etkisi vardır

Bitter çikolata, sahip olduğu içeriği sayesinde kan akış hızını arttırır. Bu sayede de beyne daha fazla kan gider. Kişinin beynine giden kan miktarı artında kişi çevresine karşı daha duyarlı hale gelir. Uyanıklık seviyesini arttırıcı etkisi olduğundan dolayı bitter çikolatanın zekayı geliştirici etkisi bulunmaktadır.

Bu etkiler normal sütlü çikolatalarda da gözlemlenmektedir ancak bitter çikolata kadar fazla değildir. Bitter çikolatanın bu kadar ön plana çıkmasının en büyük nedeni, içerisinde yüksek oranda flavonoid yer almasıdır.

3. Stresli ruh halini ortadan kaldırır

Bitter çikolata, mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır. Bu sayede stres altında olan kişinin stresli ruh halinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yapılan testler sonucunda bitter çikolata tüketen kişilerin diğer kişilere oranla daha mutlu oldukları tespit edilmiştir. Eğer aşırı derecede stresli bir yaşam

4. Tok hissettirerek zayıflatır

Lif oranının yüksek olmasından dolayı bitter çikolata kendinizi uzun süre boyunca tok hissetmenizi sağlar. Aşırı yemek yeme probleminden dolayı kilo alan kişilere bu etkisinden ötürü bitter çikolata önerilmektedir. Tabi ki fazla tüketilmedi ciddi kilo problemlerinin yaşanmasına da neden olur. Bu yüzden her ne kadar tokluk hissiyatı verse de belirli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

5. Felç riskini azaltır

Kalp damar sağlığına olan pozitif etkilerine ek olarak felç olma riskini de azaltmaktadır. Kalp damar sağlığı ile ilgili problemleri olan kişilerin felç olma ihtimali diğer kişilere oranla daha fazladır. Bitter çikolata tüketerek felç olma riskinizi azaltabilirsiniz.

6. Şeker hastalığının ortaya çıkmasını engeller

Bu konuda henüz bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Buna rağmen uzmanların büyük kısmı insülin direncini artırıcı etkisinin olmasından dolayı şeker hastalığını önlemek adına bitter çikolata tüketimini tavsiye etmektedir.

7. Gözün daha iyi görmesini sağlar

Makalemizde bitter çikolatanın kan basıncını artırdığını, bu sayede daha uzak noktalara kan gönderilmesini sağladığını belirtmiştik. Bitter çikolata sahip olduğu bu özellik sayesinde retinaya daha fazla kan gitmesini sağlar. Bu durum da kişinin görme eğiliminin daha net olmasına yardımcı olmaktadır.

8. Cildin dış etkilere karşı direncini artırır

Bitter çikolata, sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde cildin dış etkilere karşı direncini artırıcı etkiye sahiptir. Özellikle güneşin zararlı ışınlarına karşı hassas bir cildiniz varsa, bitter çikolata tüketerek cildinizin daha dirençli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak cildin daha canlı görünmesini sağladığı da bilinenler arasında yer almaktadır.

9. Kuru öksürüğü ortadan kaldırır

Özellikle mevsimsel geçişlerde en çok gözlemlenen sağlık sorunu kuru öksürüktür. Bitter çikolatanın içerisinde yer alan maddeler, beynin öksürükle alakalı kısmını uyararak kişinin kuru öksürüğünün ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunu sağlayan madde bitter çikolata içerisinde yer alan teobromin adındaki maddedir.

10. Besleyici özelliğe sahiptir

Bitter çikolatayı içerik olarak incelediğimizde demir, potasyum, magnezyum ve bakır açısından zengin olduğunu görüyoruz. Yüksek oranda lif içeriğinin de olması besleyici özelliğinin olmasını sağlamaktadır. Metabolizma faaliyetlerinde kullanılan birçok minerali içermesinden dolayı kesinlikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

11. Kişinin kendisini mutlu hissetmesini sağlar

Bitter çikolata endorfin ve serotonin salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar sizlerin de bildiğiniz gibi mutluluk hormonlarıdır. Endorfin ve serotonin miktarının vücutta artması doğal olarak kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

Yapılan incelemeler sonucunda bitter çikolatanın bu saydıklarımız dışında daha birçok faydasının olduğu keşfedilmiştir. Özellikle yaşlılık etkilerini ortadan kaldırarak cildin daha genç görünmesini sağlaması bitter çikolatanın faydaları arasında en göze çarpanıdır. Geç yaşlanma arzusu içerisinde olan bir kişiyseniz bitter çikolatayı besin zincirinize dahil ederek olduğunuzdan daha genç görünebilir ve daha geç yaşlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here