Biyoteknoloji

Biyoteknoloji genel olarak DNA üzerinde çeşitli oynamaların yapılması sonucunda bir canlıya has olan özelliklerin diğer bir canlıya aktarılması olayıdır. İlk defa 1919 senesinde Hırvat asıllı bir mühendis olan Karl Ereky biyoteknoloji kavramını ortaya atmıştır. Biyoteknoloji sayesinde insanlık için önemli ürünler elde ediliyor olsa da biyoteknoloji sonucunda elde edilecek olan ürünlerin tipik özellikleri tam olarak saptanamadığından dolayı biyoteknolojik çalışmalar sonucunda ortaya aslında pek de istenmeyen ürünlerde çıkabilmektedir. Bundan dolayı birçok bilim insanı biyoteknolojik çalışmaları tehdit edici olarak görmektedir. Biyoteknoloji günümüzde insanların yaşam kalitesini arttırmak adına kullanılan bir yöntemdir. Yapılan biyoteknolojik çalışmalar sonucunda gerçekten de verim seviyesi üst noktada olan birçok ürün geliştirilmiştir.

Biyoteknoloji çok eski bir yöntem olmasına rağmen günümüzde kullanım alanları yaygınlaştırıldığından dolayı insanlar biyoteknolojiyi çok yeni bir gelişme olarak görmektedir. Biyoteknolojinin tarihsel sürecine indiğimizde özellikle eski Mısır medeniyetlerinin biyoteknolojiden sıklıkla yararlandıkları görülmektedir. Özellikle eski Mısır halkı fermantasyon tekniğini kullanarak ekmek üretimi yapmıştır. Fermantasyon tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu ekmek üretiminin biyoteknolojiye güzel bir örnek olduğunu söylemek mümkündür. Ünlü bilim insanı olan Mendel’in bezelyeler üzerinde yapmış olduğu çalışmalar biyoteknolojinin bir üst seviyeye çıkmasında ciddi derecede etkili olmuştur.

Günümüzde biyoteknoloji özellikle tohumlar üzerinde uygulanmaktadır. Tarımsal alanda kullanılan tohumların genetik özellikleri ile oynayarak daha verimli yapıdaki tohumlar elde edilmektedir. Bu tohumların verimleri daha yüksek olduğundan dolayı tarımsal alandaki gelirlerin arttığı da bilinenler arasında yer almaktadır. Biyoteknoloji ayrıca tarım alanında yer alan ve tarlaya zarar veren haşeratları öldürme konusunda da kullanılmaktadır. Örneğin günümüzde severek yetiştirmiş olduğumuz kasımpatı bitkisi üzerinde çeşitli genetik çalışmalar yapılarak tarlada yer alan böcekleri öldürmeye yönelik ilaçların yapıldığı bilinenler arasında yer almaktadır.

Biyoteknoloji günümüzde amansız olarak kabul edilen birçok hastalığın tedavisi için umut kaynağı olmuştur. Örneğin bir zamanların amansız hastalıklarından birisi olan şeker hastalığı biyoteknolojik çalışmalar sonucunda elde edilen insülinin vücuda uygulanması ile sıradan bir rahatsızlık haline gelmiştir. Insülin hayvanlardan alınan pankreasın özel olarak işlenmesi ile üretilmiştir. İnsülin ilk üretildiği zaman hayvansal bir ürün olduğundan dolayı insanlar ile uyum sağlayamayacağı düşünülmüştür ancak alanında uzman kişiler elde edilen insülin içerisine özel bakteriler yerleştirilerek bu insülinin insana zarar vermeyecek bir hale gelmesini sağlamıştır. Bu sayede günümüzde özellikle şekeri aşırı derecede yüksek olan kişilerin insülin alarak bu rahatsızlığın olumsuz etkilerinden kurtulabilmektedir. Biyoteknoloji özellikle günümüzün amansız hastalıklarından olan AIDS ve kanser gibi hastalıkların iyileştirilmesi adına kullanılan bir yöntemdir. Uzmanlar kanser ve AIDS hastalığının dermanın ancak biyoteknolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkacağını belirtiyor. Bu nedenden dolayı kanser hastalığını ortadan kaldırmak isteyen uzmanların neredeyse tamamı biyoteknolojiden yararlanarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji konusunda ilerleyecek olursak uzmanlar biyoteknoloji sayesinde insanların ölümsüz hale geleceğini söylemektedir. İnsan hücreleri üzerinde yapılacak çeşitli çalışmalar sonucunda insan ömrünün minimum olarak 2000 yıl civarında olması hedeflenmektedir. Ayrıca birçok uzman kişi insanların herhangi bir cinsel birleşmeye tabi tutulmadan çoğalabileceğini ve bunun sadece biyoteknoloji sayesinde olabileceğini söylemektedir. Bu durum günümüzde anaç tavuk olmadan tavuk yumurtalarının kuluçka makinesi aracılığıyla civciv üretilmesi olarak görülebilir. İlerleyen zaman içerisinde aynı bu kuluçka makinesine benzer bir yöntemin insanlar üzerinde de gerçekleştirilebileceği düşünülenler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here