Böbreklerin görevleri

Böbrekler, boşaltım sisteminde görev alan organlardan birisidir. Vücuttaki organların yerleri incelenirse böbreklerin karın bölgesinin arka kısmında yer aldığı görülür. Böbreklerimizin görevleri sağlıklı yaşam sürebilmek adına önemlidir. Böbrekler görevlerini yerine getirmezse böbrek yetmezliği adı verilen sağlık sorunu ortaya çıkar.

Sağlıklı bireylerde toplamda 2 böbrek vardır. Doğuştan 1 ya da 3 böbrekli olan insanların olduğu da bilinmektedir. Hem 1 hem de 3 böbrekle sağlıklı yaşam sürmek mümkündür.

Böbrekleri yapısal olarak incelediğimizde boyutlarının ortalama 15 santimetre civarında olduğunu görüyoruz. Ayrıca sol böbreğimiz sağ böbreğimizden azda olsa daha büyüktür. Aralarında 2 ila 3 santim arasında büyüklük farkı olabilir.

Böbreklerin görevleri nelerdir konusu maddeler halinde ele alınırken kesinlikle böbrek üstü bezleri de ele alınmalıdır. Böbrek üstünde yer alan bu bezlerin hormon dengesi açısından önemi çoktur. Böbrek üstünde yer alan hormon bezleri böbrekle beraber bir yağ dokusunun içerisinde yer almaktadır. Bu dokunun en üstünde ayrıca koruyucu bir zar bulunur.

Böbrekler; süzülen kanı sağ ve sol böbrek atardamar yoluyla alır. Böbreklerde süzülen kan aynı şekilde sol ve sağ böbrek toplardamarlarıyla ana toplardamara gönderilir. Böbreklerde zararlı maddelerden arındırılarak temizlenen kan bu şekilde vücuda gönderilmektedir.

Böbrek Nedir? Böbreklerimizin Özellikleri Nelerdir?

Böbrek nedir

Metabolizma olayları sonucunda kirlenen kanı temizlemekle görevli organdır. Sağlıklı bireylerde sağda ve solda olmak üzere 2 tane vardır. Kanda yer alan üreyi (idrarı) süzerek kanın temiz hale gelmesini sağlar.

Vücut açısından zararlı olan maddeleri kandan alıp vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için boşaltım sistemi organlarından birisidir. Çalışma kusurları yaşanması durumunda kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün değildir.

Böbrekler yapısal olarak incelenirse içinin içbükey dışınınsa dışbükey olduğu görülür. Zar, korteks, öz ve havuzcuk böbreklerimizin kısımlarıdır. Dışarıdan bakıldığı zaman fasulyeye benzer bir şekli vardır. Yapısal olarak küçük olmalarına rağmen metabolizma için önemli görevleri vardır.

Böbreğin dışını çevreleyen zar, ince yapıda olsa da mukavemeti yüksektir. Bu kısım böbreği dış etkilerden korur. Zardan sonraki kızım korteks adını verdiğimiz bölgedir. Korteks kırmızı renkte olup nefron adı verilen taneciklerden meydana gelmektedir.

Nefron, kanın içerisinde yer alan maddelerin süzülerek alındığı kısımdır. Böbreğin öz adı verilen bölgesinde idrar toplama kanalları yer alır. Sonraki en içte kalan kısım havuzcuktur. İdrarı toplayan kanallar havuzcuk adı verilen bu bölgeye açılmaktadır. Havuzcukta toplanan idrar vücuttan uzaklaştırılmak için idrar kesesine gönderilmektedir.

Böbreğimizin Görevleri Nelerdir? (Maddeler Halinde)

Böbreklerimizin görevleri

  • Böbrek üstü bezlerinden salgılanan renin adlı hormonla tansiyonun dengelenmesi.
  • Kanda yer alan üre, ürik asit, kreatinin gibi zararlı maddelerden kanı temizlemek.
  • Kanda yer alan zararlı maddeleri idrar yolu aracılığıyla vücuttan uzaklaştırmak.
  • Tuz, potasyum, magnezyum, su, glikoz ve protein gibi maddelerin vücutta dengeli kalmasını sağlar.
  • Kemik iliğini uyaran maddeler salgılayıp kemik iliğini kan üretimine teşvik eder.
  • Kandaki asit baz dengesini sağlar.
  • Metabolizmanın su ve elektrolit dengesini sağlar.

Böbreklerde fonksiyon açısından sorun olursa bu durum genel metabolizmanın risk altına girmesine neden olur. Böbreklerinizle alakalı sorunları ortadan kaldırmak için nefroloji alanında uzman doktorlardan destek alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here