Boğaz şişmemesi beraberinde yutkunamama problemini getirdiğinden dolayı boğaz şişmesi ortaya çıkınca yemek yeme ya da bir şeyler içme konusunda zorluk çekeriz. Hemen akla boğaz şişmesi kaç günde geçer sorusu ister istemez gelir ancak bunun için net bir zaman vermek mümkün değildir çünkü boğaz şişlikleri çeşitli nedenleri bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda yaşanan şişkinlikler birkaç gün içerisinde geçerken bazı durumlarda bu şişkinliklerin aylarca devam etme ihtimali dahi bulunmaktadır.

Birçoğumuzun boğaz şişmesi olarak nitelendirmiş olduğu bu durum aslında bademcik şişmesidir. Bu yüzden bademcik şişmesi deniliği zaman akla boğaz şişmesi gelmelidir. Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte daha fazla ortaya çıkan bu sağlık sorunu en çok yaşanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kısa süreli olarak ortaya çıkan boğaz şişkinlikleri panik yapmanızı gerektirmez çünkü bu tip şişkinlikler genellikle soğuk algınlığından dolayı ortaya çıkar ancak uzun soluklu bir şekilde ortaya çıkmış bir boğaz şişkinliği varsa kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır çünkü bazı hayati durum arz eden hastalıkların ön habercisi olabilir.

Boğaz şişkinliği neden olur?

Boğaz şişkinliği genellikle kış mevsiminde havaların soğuması nedeniyle ortaya çıksa da yaz mevsiminde soğuk içeceklerin tüketilmesi nedeniyle de sıklıkla gözlemlenir. Boğaz bölgesinde yer alan bademcikler bakteri ve mikropların etkisiyle iltihaplandığı zaman boğaz şişkinliği ortaya çıkar. İltihaplanma beraberinde şişkinliğin oluşmasına neden olur. Şişkinlik ortaya çıktığı zaman da kişi yutkunma konusunda zorluk çeker.

Boğaz şişkinliği belirtileri

Boğaz şişkinliği görüldüğü zaman ortaya çıkan ilk belirti kişinin yutkunma konusunda zorlanmasıdır. Şişkinlik iltihaplanma etkisiyle ortaya çıktığı için yüksek ateş ve ağrı gözlemlenir. İltihaplanma kişinin kendisini halsiz ve aşırı derecede yorgun hissetmesine neden olmaktadır. Her iltihaplı hastalıkta olduğu gibi ağız içerisinde kötü kokular meydana gelir. Bunlar boğaz şişkinliği belirtileri arasında en çok gözlemlenen şeylerdir. Elbette belirtiler bunlarla sınırlı değildir. Hastalığın kendisine has olan daha farklı belirtileri de bulunmaktadır.

Boğaz bölgesinde meydana gelen şişlik bir süre sonra boyun bölgesinde de şişkinliklerin oluşmasına neden olabilmektedir. Ses telleri baskı gördüğü için seste kısılmalar olur. Sürekli bir gerginlik hali olduğu için sıklıkla baş ağrıları da gözlemlenir. Boyun, boğaz ve çene kısmında aşırı hassasiyet ortaya çıkar.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir?

Boğaz şişkinliği iltihaplanmalar sonucunda ortaya çıktığı için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu durum basit boğaz şişkinlikleri için tercih edilmektedir. Eğer bademcikler sürekli olarak boğaz şişkinliğinin ortaya çıkmasına neden oluyorsa cerrahi müdahaleler ile bademcikler alınarak boğaz şişkinliği problemi tamamen ortadan kaldırılır. Boğazda şişkinlik meydana geldiği zaman şişkinlik kaynaklı nedeniyle ortaya çıkan yakınmaları ortadan kaldırmak adına boğaz pastili de sıklıkla kullanılmaktadır.

boğaz şişmesi

Makalemizin başında sizlere boğaz şişkinliği çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir demiştik. Yukarıda boğaz şişkinliğine ne iyi gelir konusunda vermiş olduğumuz bilgiler bademciklerden kaynaklı boğaz şişkinlikleri içindi. Daha farklı nedenlerden dolayı şişkinlikler ortaya çıktıysa daha farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here