Bor Madeni Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Bor, geleceğin enerjisi olarak görülmektedir. Türkiye sınırları içerisinde bor madeni rezervinin %80’lik kısmı yer alır. Hidrojen tutucu özelliğinden dolayı uzun zamandan beri hidrojen motorlarında kullanılır. Hidrojen motorlarında yakıt olarak hidrojen kullanılmaktadır. Yani bor bir yakıt değildir. Hacminin 10 katından fazla hidrojen depolama kapasitesi vardır. Bu özelliği bor madeninin eşsiz bir maden olmasını sağlamıştır.

Gelişen teknolojiyle birlikte borla çalışan arabalar da geliştirildi. Dünya rezervinin büyük bölümü Türkiye’de olduğu için yabancı ülkeler bu arabaları desteklemedi. Petrole dayalı ekonomileri olmasından dolayı alternatif bir enerjiyle çalışan hiçbir motoru desteklemeyeceklerini biliyoruz. Buna rağmen Türkiye’nin büyük bir ivme kazanmasını isteyen mühendislerimiz borla çalışan arabaları geliştirmeye devam etmektedir.

Bor madeninin geçmişine indiğimizde bundan 4500 yıl önce kullanıldığını görüyoruz. Bu madeni kullanan ilk medeniyet Tibet halkıdır. Eski medeniyetler bor madenini cam üretmek için kullanmıştır. Arap halkı bazı hastalıklara iyi geldiği için de bor madenini kullanmıştır.

Günümüzde bu alanlarda kullanılmasa da daha önemli alanlarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bor madeninin özellikleri daha iyi anlaşılırsa yakın gelecekte en önemli madenlerden birisi olacağını düşünüyoruz.

Bor Madeninin Kimyasal Özellikleri

Bor periyodik tablo

Bor, periyodik tabloda “B” harfiyle ifade edilir. En önemli özelliği yüksek sıcaklık değerlerinde şeklini koruyarak bu sıcaklıklara dayanmasıdır.

Bor madeninin erime sıcaklığı 2300 santigrat derecedir. Tek tip maden olarak düşünülse de doğada saf halde yaklaşık olarak 200 çeşit bor madeni vardır.

Bor Madeni Nerede Çıkarılır?

Bor madeninin çıkarıldığı yerler
Bor madeninin çıkarıldığı yerler

Bor madeni nerede çıkarılır sorusuna ülkemiz için baktığımızda Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Eskişehir illerinde çıkarıldığını görüyoruz. Buralardan çıkarılan bor madeni dünyanın %80’lik rezervini kapsamaktadır.

Bor madeninin diğer rezervleri Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yer almaktadır. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri kendi rezervlerini kullanmak yerine bu madeni bizden almaktadır. Böyle bir tutum sergilemelerinin temel nedeni borun ileride çok değerleneceğinin düşünülmesidir.

Dünyanın en büyük bor rezervine sahip olsak da bu madeni işleyecek tesislerimiz yetersizdir. Kırka, Emet, Bigadiç ve Kestelek tesisleri bor madenini işlemek için kurulmuştur. Tesis yetersizliğinden dolayı bor madenini ham olarak satıp yüksek fiyatlara işlenmiş halde almaktayız.

Elimizde önemli bir hazine olsa da onu işleyecek bilgiye maalesef sahip değiliz. Bu alanda daha fazla çalışma yapılması ülkemizin ciddi kazanç elde etmesini sağlayacaktır.

Bor Madeninin Yapısal Özellikleri

Bor madeninin özellikleri

Bor madeninin ülkemiz için önemli olduğunu hepimiz söylüyoruz. Peki, kaçımızın bor madeni özellikleri hakkında bilgisi var? Birçoğumuz bor madeninin özelliklerini sayarken zorlanıyoruz. Bu yüzden sizlere maddeler halinde bor madeninin özellikleri hakkında bilgi vereceğim.

 • Elmastan sonra dünyanın en sert malzemesidir.
 • Isı iletkenliği yüksektir.
 • Elektrik direncinin yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Düşük sıcaklık değerlerinde genleşebilir.
 • İçerisinde sağlığa olumsuz madde yer almaz.
 • Doğa dostu maddelerden birisidir.
 • CNC tezgahlarda şekillendirilebilir.
 • Yüzey direnci yüksek olan bir maddedir.

Bor Madeninin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bor madeniyle çalışan araba

Bor madeni, otomobil motorlarında kullanılmaya başlanmıştır. Otomobillerdeki görevi yakıt sağlayıcısı olmasıdır. Hidrojen motorlarında hidrojeni depolamak için kullanılmaktadır. Motorun çalışmasın sonucunda açığa herhangi bir zehirli gaz çıkmaz. Uygulama sonunda saf su açığa çıkmaktadır.

Tabi ki borun kullanıldığı yerler bunlarla sınırlı değildir. Bu mucizevi madenin özellikleri gün yüzüne çıktıkça kullanım alanları da genişlemektedir.

Bor madeni günümüzde temizlik ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Boron temizlik ürünü ilk yerli üretim ürün olmasıyla karşımıza çıkıyor. BORON adlı deterjanın insan sağlığına zararlı hiçbir kimyasalı içerisinde barındırmaması temizlik ürünleri sektörüne güçlü giriş yapmasını sağladı. Gelin şimdi maddeler halinde bor madeni nerelerde kullanılır göz atalım.

 1. Askeri araç zırhları: Makalemizde borun özellikleri hakkında bilgi verdik. Burada bu madenin aşırı derecede sert olduğunu vurguladık. Bu özelliğinden dolayı yeni nesil askeri araçlarda zırh olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüzde zırh üreticilerinin büyük bölümü ürettikleri zırhlara dayanım kazandırmak için bileşimlerinde bor kullanmaktadır.
 2. Cam sanayisi: kurşun geçirmez özelliği olan camların üretiminde bor kullanılır. Borun darbe dayanımı yüksektir. Bu özelliği sayesinde camın mukavemetini arttırmaktadır.
 3. Elektronik sanayisi: borun ısınmaya karşı dayanımı yüksektir. Yüksek sıcaklıklarda şeklini koruması istenen parçaların tamamında bor madeni kullanılmaktadır. Özellikle bilgisayarların ısınan aksamlarının büyük bölümünde borun kullanıldığını söyleyebiliriz.
 4. Enerji: hidrojen depolama özelliği olan bor, hidrojen motorlarında kullanılmaktadır. Güneş enerjisi pillerini dış etkilere karşı korumak için de bor madeninin kullanıldığı bilinmektedir.
 5. İnşaat: bor, mukavemeti yüksek olan bir madendir. Bu özelliğinden dolayı yüksek dayanıma gereksinim duyulan beton bloklarda bor kullanılır. Hazır beton olarak tabir edilen, yüksek mukavemeti olan beton karışımlarında bor kullanılır.
 6. Temizlik ürünü: içeirğinde yer alan maddeler temizlik ürünü olarak kullanılmaya uygundur. İlk yerli üretim olan BORON aslı temizlik ürünü bor kullanılarak üretilmektedir.

Bor madeninin ülkemiz için önemli bir maden haline gelmesi ancak enerji alanında yaygın bir şekilde kullanılmasıyla olacaktır. Borla çalışan arabaların verimi düşük olduğu için şuan hayata geçirilmesi planlanan projeler askıya alınmıştır. İlerleyen günlerde borla çalışan motorların verimi arttırılırsa bor madeni ülkemizi ekonomik açıdan üst noktalara taşıyan bir maden haline gelecektir.

Yorum yapın