Bir hayvansal hastalık olan brusella hastalığı, tıp dünyasında tedavisi uzun soluklu devam eden bir hastalık türüdür. Koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlardan diğer hayvanlar ile insanlara geçme eğilimi göstermektedir. Özellikle gebelik sürecinde olan ve brusella hastalığı mikrobunu taşıyan hayvanlar doğum sırasında plasentalarını dışarı atarak hastalığın kısa süre içerisinde ilgili mekanda yer alan canlılara yayılmasına neden olurlar.

Brusella mikrobunun neden olduğu bu hastalık insanların bilinçsiz bir şekilde süt sağımı yapması, bu elde edilen sütlerin çeşitli yollar ile tüketmesi nedeniyle hızlı bir şekilde yayılmaktadır. İlgili hatalıktan korunmak için atılması gereken en önemli adım şüphesiz insanların bilinçlendirilmesidir.

Sığır ve domuz besiciliği yapan kişilerin yöntemleri incelendiğinde yavru doğumu sırasında dışarı atılan plasentanın su yolu ile ortamda uzaklaştırıldığı göze çarpmaktadır. Lağım sularına karışan mikroplar bir süre sonra çoğalarak ev ortamına kadar dahi ulaşabilmektedir. Bu nedenden dolayı brusella hastalığının belirlenmiş olduğu yerlerin karantina altına alınıp gerekli dezenfekte çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Brusella hastalığına yakalanmış olan hayvanların tedavi süreçleri yaklaşık olarak 8 ay kadar sürmektedir. 8 ay içerisinde hayvanın hiçbir şekilde sütünden yararlanılmadığından ciddi ekonomik kayıplar oluşmaktadır. Bu ekonomik kayıpları göze alamayan besiciler ise hayvanları tedavi etmekle uğraşmak yerine hasta olan hayvanları mezbahanelere göndererek kestirip etlerinden yararlanmayı tercih etmektedir.
BrusellaBir hayvan brusella hastalığına yakalanmış ise bu hayvanın her ne şekilde olursa olsun sütünü ve sütünden yapılmış olan ürünleri tüketmeniz durumunda ilgili hastalığa yakalanırsınız. Brusella hastalığına yakalandığınızı anlamak için kendi metabolik faaliyetlerinizi takip etmeniz yeterlidir. Bu hastalık aşırı şekilde titreme, yüksek ateş, halsizlik, yersiz terlemeler ve iştahsızlık gibi belirtiler ile kendisini gösteriyor. Bu belirtileri gözlemlemeniz durumunda hastalığı teşhis edip tedavi sürecine geçmek adına doktorunuza görünmenizde fayda var.

Brusella hastalığı bu yönde geliştirilmiş olan çeşitli ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlarının büyük bölümü çeşitli yan etkilere neden olduğundan ilaç tedavisi doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Hastalık erken bir dönemde teşhis edilmiş ise tedavi süreci kısadır ancak mikrop ciddi derece yayılmışsa hastalığın tedavi sürecinin uzun olduğunu bilmenizi isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here