Büllöz Pemfigoid

Büllöz pemfigoid hastalığı deri üzerinde belirtileri ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak cilt üzerinde yaklaşık olarak bir santimetre büyüklüğünde su kabarcıklarının çıkması durumudur. Deri üzerinde çıkan bu su kabarcıkları bil denilmektedir ve hastalık genel adını buradan almaktadır. Tabi ki su kabarcıkları farklı hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir. Su kabarcıkları büllöz pemfigoid hastalığı nedeniyle ortaya çıkarsa durumun önem arz etmektedir çünkü bu büllöz pemfigoid hastalığı kişinin bağışıklık sisteminin kişinin vücudunda yer alan hücrelere saldırması durumudur. Bir nevi bu hastalığı kişinin kendisine savaş açması olarak nitelendirebiliriz. Bu durumun önüne gelmeyecek olursa durum kötü bir hal alacağından dolayı büllöz pemfigoid belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren büllöz pemfigoid tedavisi başlatılmalıdır.

Büllöz pemfigoid hastalığı üzerinde inceleme yaptığımızda bu hastalığın ortaya çıkmasında cinsiyetin bir faktör olmadığını görüyoruz. Yani büllöz pemfigoid hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar yaşı ilerlemiş olan kişilerde bu hastalığın gençlere oranla daha fazla ortaya çıktığını belirtiyor. Büllöz pemfigoid hastalığında doku tipi aşırı derecede etkilidir. HLA-DQB1 doku tipine sahip olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Büllöz pemfigoid belirtileri arasında ilk dönemlerde kızarıklık ortaya çıkar. Kızarıklık meydana geldikten hemen sonra şiddetli kaşıntılar oluşur. Şiddetli kızarmaların ardından sert yapıda ve içi kan dolu olan büller ortaya çıkmaktadır. Büllöz pemfigoid hastalığında büller yani içi su dolu kabarcıklar meydana geldiği zaman ayrıca şiddetli ağrılar da meydana gelmektedir. Bu yüzden büllöz pemfigoid tedavisi sırasında kişinin zorluk çekmemesi adına ağrı kesici etkisi olan ilaçlar da verilmektedir. Büllöz pemfigoid nedeniyle ortaya çıkan içi su dolu kabarcıklar özellikle kol, bacak, karın ve sırt bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Zaman zaman ağzın iç kısımlarında da su dolu kabarcıkların ortaya çıktığı görülmektedir.

Büllöz pemfigoid hastalığının tedavisi uzun sürmektedir. Ev ortamında tedavi etmek pek mümkün olmadığından dolayı hasta olan kişi kesinlikle hastaneye yatırılmalıdır. Su kabarcıkları mikrobun yayılmasına neden olduğundan dolayı hastalık çok dikkatli bir şekilde tedavi edilir. Ayrıca su dolu kabarcıklar aşırı derecede hassas olduğundan dolayı bu hastalığın tedavisinin yanık hastalığı gibi yapıldığı da biliniyor. Büllöz pemfigoid hastalığının tedavisinde kortikosteroidler kullanılmaktadır. Bu ilacın yan etkileri olduğundan dolayı hasta sürekli gözlem altında tutulur. Yan etkiler ortaya çıkacak olursa bu yönde önlemler alınmaktadır. Büller patladığı zaman hastalık yayılma eğilimi gösterdiğinden dolayı sürekli olarak ıslak bir şekilde pansuman yapılarak deri mikroplardan arındırılmaya çalışılır. Su kabarcıklarını kurutmak için antibiyotik ilaçlar da büllöz pemfigoid tedavisi sırasında kullanılmaktadır.

Büllöz Pemfigoid

Büllöz pemfigoid hastalığı ile mücadele eden kişilerin sabırlı olması gerekmektedir. Büllöz pemfigoid hastalığı nedeniyle ortaya çıkan kabarcıklar kaşıyıp patlatılacak olursa bu durum deri üzerinde tahribata ve kalıcı izlerin oluşmasına neden olacaktır. Eğer büllöz pemfigoid hastalığı ile mücadele ediyorsanız kesinlikle kabarcıkları patlatmamaya özen gösterin. Elbette yüksek kaşıntılara dayanmak aşırı derecede zordur ancak doktorunuzdan kaşıntıları giderebilmek adına ilaç isteyecek olursanız bu kaşıntıların önüne büyük oranda geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here