bulutlar nasıl oluşur

Bulutlar; yer kürede yer alan suların sıcaklık etkisiyle buharlaşıp yükselmesiyle birlikte gökyüzünde meydana gelen buz kristallerine ve su zerreciklerine verilen isimdir. Bulut nasıl oluşur konusu merak edildiği için bu konu üzerinde yıllarca bilimsel çalışmalar yapılmış ve bulutların çeşitleri hakkında detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Bulut nedir denildiği zaman gökyüzünde yer alan ve su ihtiva eden belirsiz katmanlar aklınıza gelmelidir.

Bulut Ne Demek?

Bulut nedir

Bulutlar, dünyanın katmanları arasında yer alan troposfer katmanında yer alan bir yapıdır. Bulutlar dünyada yer alan su kaynaklarının buharlaşması sonucunda oluşan su zerreciklerinden meydana gelmektedir. Okyanus, deniz, dere, göl ve çay sularında meydana gelen buharlaşma bulutların oluşmasında etkilidir.

Bulutların en önemli özelliği dünyadan bakıldığı zaman çıplak gözle görüle bilen tek atmosfer katmanı olmasıdır. Bulutlar çeşitli hava olaylarının meydana gelmesinde büyük etkiye sahiptir. Kar, yağmur ve dolu gibi yağış türleri bulutlar sayesinde olur.

Bulutlar Nasıl Oluşur

bulutlar nasıl oluşurBulutlar, dünya üzerinde bulunan suların güneş etkisi ile ısınıp buharlaşması ile meydana gelir. Isınan su buhar haline geldikten sonra gökyüzüne yükselmeye başlar. Meydana gelen bu olay havadaki nemin artmasına neden olur. Sıcaklığın etkisiyle hızla yükselen buhar bir süre sonra gökyüzünde yer alan soğuk katmanlara gelir ve burada yoğunlaşmaya başlar. Su buharı yoğunlaşmayla birlikte su zerrecikleri halini alır. Asılı halde olan su zerrecikleri de bulutların oluşmasına neden olur.

İlgili buhar bu katmanı aşıp daha yükseklere çıktığı zaman aşırı derecede soğuk olan katmanlara ulaşarak buz zerreciklerine dönüşür. İlgili katmanda oluşan buz kristalleri de uzaktan bakıldığı zaman bir bulut şeklinde görülmektedir. Bulutların oluşmasında çok farklı olaylar meydana geldiğinden dolayı bulutlar tep tipte olmayıp çeşitlenmiştir. Gelin bulut çeşitleri nelermiş onları da öğrenelim.

Bulut Çeşitleri Nelerdir?

Bulut çeşitleri nelerdir

Bulut çeşitliliği etkileyen en önemli şey su buharının ulaşabildiği yüksekliktir. Bu durum referans alınarak bulutlar toplamda 3 ayrı başlık altında incelenmektedir. Bunlar alçak bulutlar, orta bulutlar ve yüksek bulutlardır.

1. Yüksek Bulutlar

Sirrus bulutu özellikleri: Su buharının gökyüzünün yüksek katmanlarına ulaşmasıyla birlikte buz kristallerine dönüşmesi sonrasında meydana gelen bulut türüdür. Havanın soğuk katmanlarına ulaşması bu bulutların kar bulutu olarak değerlendirilmesine neden olmuştur. Yeryüzünün en yüksek bulutları olarak görülen bu bulutlar ortalama olarak 15 kilometre yüksekliğe ulaşabilmektedirler. Bir tül görünümüne sahip olduklarından dolayı bu bulutlara tül bulut denildiği de biliniyor.

2. Orta veya Ara Bulutlar

Kümülüs bulutu özellikleri: Yeryüzünden yaklaşık olarak 8 kilometre uzakta olan bulut türüdür. Alt kısmı gri, üst kısmı ise beyaz renge sahiptir. Yoğun su buharı barındırdıklarından dolayı sağanak yağışların oluşmasına neden olmaktadırlar. Kümülüs bulutlarını inceleyecek olursanız alt kısımlarının düz, üst kısımlarının ise bombeli bir yapıda olduğunu görebilirsiniz. Bu bulutlar birbirlerine yakın bir halde bulunduklarından dolayı kümebulut ismiyle de anılmaktadırlar.

3. Alçak Bulutlar

Stratus bulutu özellikleri: Yeryüzünün en alçak bulutlarıdır. Bu bulutlar adeta yeryüzüne değiyormuş gibi görünmektedirler. Karanlık bir yapıda olan bu bulutlar gri renge sahiptirler. Yeryüzünden yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta oluşan bu bulutlar az miktarda yağmurun yağmasına neden olan bulut türüdür.

Bulut nasıl oluşur ve bulutların çeşitleri nelerdir konusunu sizlere kısa açıklamalar ile sunmuş bulunuyoruz. Gökyüzü ile yakından ilgilenen ve bu alanda bilgisi geniş olan bir kişiyseniz, bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here