yildizlar

Karanlık gökyüzünü ışıltıları ile süsleyen yıldızlar çok sayıda olduklarından dolayı büyüklüğüne ve parlaklığına göre sınıflandırılmıştır. Sizlerin de bildiğiniz gibi yıldızlar ısı ve ışık yayan gök cisimleri olarak tanımlanmaktadır. Büyüklüğüne ve parlaklığına göre yıldızlar hakkında bilgi vermeden önce ışık kaynağımız olan güneşin de bir yıldız olduğunu belirtmek isteriz. Yıldızlar arasında kıyaslama yaptığımızda güneşin aslında birçok yıldıza oranla küçük olduğunu görmekteyiz. Yıldızlar dünyamıza aşırı derecede uzak olduğundan dolayı bizler sanki güneşi hepsinden büyük olarak algılanmaktayız ancak güneşten de büyük yıldızların olduğunu belirtmek isteriz.

Sirius adı verilen yıldız bilinen en büyük yıldızlardan birisidir. Bu yıldızın ayrıca güneşten sonra en parlak olan yıldız olduğu da bilinmektedir. Bu yıldız ile güneşi kıyasladığınızda elbette güneş size daha parlak gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz bu durumun temel sebebi güneşin dünyamıza daha yakın bir yıldız olmasıdır. Sirius adı verilen bu yıldız güneş sistemine yakınlık derecesi baz alındığında yedinci sırada yer alan yıldızdır. Büyüklük sıralamasına göre sıralama yapıldığında sirius adı verilen bu yıldızdan sonra pollux adındaki yıldız gelmektedir. Bu yıldız birçoğunuzun ikizler takımyıldızı olarak bildiği yıldızların arasında bulunmaktadır. Büyüklük derecesine göre yıldızları sınıflandırmaya devam ettiğimizde karşımıza pollux yıldızından daha büyük olan arcturus yıldızı çıkmaktadır. Bu yıldız büyüklük bakımından yaklaşık olarak güneşten 25 kat daha fazla büyüktür.

En büyük yıldızlardan birisi de aldebaran adı verilen yıldızdır. Güneşten yaklaşık olarak 45 kat daha büyük olduğu bilinmektedir. Bu yıldızın en parlak yıldızlar arasında yer aldığı da bilinenler arasında yer alıyor. Bir diğer yıldızımız olan rigel adındaki yıldız’da güneşten yaklaşık olarak 50 kat daha büyüktür. Ayrıca bu yıldızın aşırı derecede parlak olduğu da bilinmektedir. Antares evrenin en büyük yıldızlarından birisidir ve büyüklüğü yaklaşık olarak güneşten 500 kat fazladır.

En büyük yıldızları sıralamaya devam edecek olursak yaklaşık olarak güneşten 1200 kat daha büyük olan mu-cephei yıldızına da değinmemiz gerekmektedir. Cephei yıldızının bilinen en büyük yıldız olduğu söylenmektedir. Bu yıldız güneşten yaklaşık olarak 1900 kat daha büyüktür. Bir diğer yıldız ise hiperdav adı verilen yıldızdır. Bu yıldız evrenin en büyük üçüncü yıldızı olarak kabul edilir. Ayrıca bu yıldız evrenin en parlak yıldızları arasında yer alır.

yildizlar

Elbette bu yıldızlardan daha büyük ve daha parlak olan daha birçok yıldız bulunmaktadır. Bizler dünyadan gözlemlenebilen yıldızlara değinmeye çalıştık. Yıldızlar aşırı derecede uzak olduğundan dolayı henüz hiç kimse yıldızlara gidememiştir. İlerleyen yıllarda uzaya gönderilen robotların yeni bilgiler göndermesi durumunda büyüklüğüne ve parlaklığına göre yıldızlar sıralaması da değişime uğrayacaktır. Yıldızlar ile ilgisi olan bir kişiyseniz çoban yıldızı bağlantısına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here