Çanakkale Zaferi Konulu Kompozisyon Örneği

İlkokul ve lise sıralarında yer alan öğrencilere vatan sevgisini aşılamak adına müfredat içerisine Çanakkale zaferi konulu kompozisyon yazma da eklenmiştir. Müfredatımızda henüz bir değişiklik olmadığından dolayı kompozisyon yazma konusunda zorluk çeken kişilere yardımcı olabilmek için Çanakkale zaferi ile ilgili kompozisyon örneği yazmak ve bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Türk milleti ufacık bir kıvılcımı çoğaltıp, tüm zorlukları aşıp özgürlüğüne kavuşan bir millet olarak tanınmaktadır. Türk milletinin bu özelliği de tüm tarih boyunca çeşitli zaferler kazanmasını sağlamıştır. Şüphesiz kazanılan zaferlerin en önemlilerinden birisi Çanakkale zaferidir.

19 Şubat 1915 tarihinde başlayan Çanakkale savaşı, Türk milletinin kaderinin değiştiği bir savaştır. Az sayıdaki ordunun üzerinde başarı elde eden Türk askeri, Çanakkale’ye savaşmak için değil adeta ölmek için gitmiştir. Türk milleti Çanakkale zaferini elde etmiş olmasına rağmen bu zafer hüzünlü zaferler arasındadır. Bunun temel sebebi de çok sayıda Türk askerinin hayatını kaybetmiş olmasıdır.

Çok zor şartlar altında savaşan Türk askerleri, günlerce aç susuz kalmasına rağmen cephesini terk etmemiş ve bu büyük zaferin kazanılmasını sağlamıştır. Tam bir insan sever olan atalarımız savaş sırasında ölen düşman askerlerini de unutmamış ve tüm ölenleri mezara defnetmiştir. Böylesine erdemli bir davranış ta tarihe altın harfler ile kazınmıştır.
çanakkale zaferi sözleriÇoluk çocuk, yaşlı genç demeden kadınlarımızın dahi katıldığı bu savaşta toplamda 250.000 şehidimiz olmuştur. Günümüzde bu kadar nüfusu olan illerimiz dahi bulunmaktadır. Yani yaklaşık olarak bir ilimizdeki tüm insan sayısı kadar insan hayatını kaybetmiştir. Biz Türk nesli olarak atalarımızın bu erdemli davranışlarını unutmayıp vatanımızı daha güçlü kılmak adına daha çok çalışmalıyız. Böyle davrandığımız sürece akan kanlar boşa gitmeyecek ve atalarımızın şehit düşmesinin bir nedeni olacaktır.

Çanakkale zaferi denildiği zaman Türk kadını da akla gelmelidir. Cephede çorap ören, mermiler ıslanmasın diye çocuğunun kundağını mermiler üzerine seren Türk kadını da bu zaferin kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Çanakkale Geçilmez sloganı ile cephede ölesiye savaşan atalarımız bütün övgüleri hak etmektedir ve onlar yapılan övgülerin en iyilerini hak etmektedir.

Yorum yapın