e vitamini yağı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücudumuzda dıştan bakıldığı zaman aşırı derecede kötü görünen çatlaklar oluşmaya başlar. E vitamini oluşan çatlakları yok etme ve yeni çaylakların oluşmasını engelleme konusundaki en etkili vitamindir. Bu yüzden e vitamini yağı çatlakları yok etmek için sıklıkla kullanılır. E vitamini yağda çözünen vitaminler sınıfında bulunur. Ayrıca e vitamininin enzim kaynaklı bir vitamin olmadığı da bilinmektedir. Antioksidan özelliğe sahip olan e vitamini bu özelliği sayesince cilt üzerinde biriken toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde cildin örünü uzatır. Nemlendirici özelliği de olduğundan dolayı e vitamini cildin besin deposu olarak da kabul edilir.

Cilt üzerinde yer alan çatlaklar cildin aşırı derecede nemsiz kalması ve cilt üzerinde toksinlerin birikmiş olmasından dolayı ortaya çıkar. E vitamini sayesinde bu çatlakların önüne geçilmesi mümkündür. Cilt çatlakları için geliştirilmiş olan e vitamini yağı sayesinde çatlak problemlerinizden kurtulabilirsiniz ancak çatlaklar için e vitamini yağı nasıl kullanılır konusunda bilginiz yoksa bu konu hakkında makalemizden bildi alabilirsiniz. Cilt üzerinde en fazla çatlak gebelik esnasında görülür. Bu durumun olmasındaki temel neden anne karnında bebek büyürken cildin aşırı derecede gerilip çatlamasıdır. Cilt yüksek oranda elastik özelliğe sahip olursa bu çatlamalar meydana gelmez. Bu yüzden gebelik döneminde çatlakların oluşumunu engellemek için cilde elastiklik kazandırılması gerekmektedir.

Tabi ki çatlakların oluşmasında sadece gebelik etkili değildir. Kişinin aniden kilo alıp vermesi de kalça, kol ve karın bölgelerinde beyaz ya da kırmızı renkte olan çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar için ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olabilir çünkü çatlaklar kişinin dış görünüşünü ciddi anlamda olumsuz etkiler. İşte bu durumda devreye E vitamini yağı girmektedir. E vitamini yağı cilt üzerindeki çatlakların yok olmasını sağladığı gibi cildin elastiklik kazanarak yeni çatlakların oluşmasını engellemektedir.

Uzmanlar doktor tavsiyesi olmadan bu yağın kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Doktorunuzdan bilgi aldıktan sonra E vitamini yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ genel olarak çatlakların olduğu bölgeye yağ masajı yapılması şeklinde kullanılmaktadır. Mesela hamilelik döneminde oluşan çatlakları engellemek için karın bölgenize E vitamini yağını sürüp baskı uygulamadan masaj yapın. Periyodik olarak yapacağınız bu masaj karın derinizin elastiklik kazanmasını sağlayacaktır. Bu sayede bebek büyürken cildinizde meydana gelen gerilme kaynaklı yırtılmalar en asgari düzeye indirilecektir. Tabi ki sadece E vitamini yağı ile masaj yapmak etkili değildir. Ayrıca ani bir şekilde kilo alıp verme kaynaklı çatlakları engellemek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

E vitamini oluşan çatlakların tamamen yok olmasını sağlamaz ancak çatlak görünümde ciddi oranda azalmaların olmasına yardımcı olur. Çatlak oluştuğu zaman deride yırtılmalar meydana gelir. Bu yırtılmalar nedeniyle ortaya çıkan izlerin tamamen yok edilmesi maalesef günümüz şartlarında pek mümkün değildir. Bu yüzden izleri kaybetmek için E vitamini yapına ek olarak kakao yağı ve zeytin yapı gibi yağların kullanılması cilt uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

e vitamini yağı

E vitamini yağı bu tarz problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olsa da çeşitli alerjik tepkimelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer cildiniz aşırı derecede hassassa kesinlikle doktor gözetiminde E vitamini yağını kullanın. Bu yağı kullanırken olumsuz bir durum ortaya çıkacak olursa yağ kullanımını bırakın ve sorunun tespitini yapmak için doktorunuzdan tıbbi destek alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here