ceviz yaprağı

Ülkemizin her coğrafi bölgesinde farklı bir türüne rastlanan ceviz ağacı, yapraklarının faydaları ile birçok hastalığa şifa olmaktadır. Ceviz yaprağının faydaları üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ceviz yaprağının çok sayıda faydası keşfedilmiştir. Uzmanlar bu yapraklardan fayda alabilmek adına yaprakların taze bir şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Aksi halde ceviz yapraklarından tam yarar sağlamanın mümkün olmadığı üzerinde duruluyor. Eğer taze yapraklara ne zaman ulaşabilirim diyorsanız bu ağacın haziran aylarında yaprak verdiğini belirtmek isteriz.

Haziran ve Temmuz aylarında toplanan yaprakların büyük kısmı döneminde tüketilemediğinden dolayı iyi bir şekilde muhafaza edilerek saklanmaktadır. Genel olarak kurutma yöntemi seçilse de burada önemli olan husus yaprakların kurutulduktan sonra hava almayan, serin ve gölge mekanlarda saklanmasıdır. Eğer ilgili şartlar sağlanacak olunursa ceviz yaprağının yararları diğer aylarda da insanlara şifa kaynağı olmaya devam edebilir.

Ceviz yaprağı kullanılarak hazırlanan yaprak çayı, hazım sistemi için bir hayli yararlıdır. Hazım sistemi düzensizliklerine, kabızlığa, iştahsızlığa karşı çok etken olan ceviz yaprağı çayı aynı zamanda kanı temizleyici etkisi bulunan bir çaydır. Sarılık hastalığının iyileştirmesinde de ceviz yaprağı çayından faydalanılmaktadır. Söz edilen yaprak çayı iştah açıcı özelliği olan bir çaydır. Eğer iştahı kapalı olmasından dolayı kilo alamayan bir kişiyseniz bu çay sayesinde iştahınızı açıp kısa süre içerisinde kilo alabilirsiniz. Bununla birlikte kan şekerini düşürücü yönde etkisinin de olduğu biliniyor. Bedene direnç ve güç kazandırır. Ceviz yaprağı çayı cilt rahatsızlıklarında da antiseptik olarak haricen tüketilmektedir. Bu nedenden dolayı zaman zamanlarda bu yaprağın özü kullanılarak yapılan birçok kozmetik ürün piyasaya sürülmüştür.

Ceviz yaprağının egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle banyo katkısı olarak kullanıldığı ve olumlu sonuçlar alındığı söylenmektedir. Ayrıca kemiklerde meydana gelen çürüme ve deformasyon gibi sorunlar ceviz yaprağı sayesinde asgari düzeye indirilebilmektedir. Ceviz yaprağının iltihap kurutucu etkisi bulunmaktadır. Ergenlik sivilceleri olan kişiler sivilcelerini geçirmek için ceviz yaprağı ile hazırlanan özel sular ile yüzlerini yıkayarak sivilcelerden kurtulabilirler ancak sivilceler genellikle açık yaralar ihtiva ettiğinden dolayı bu su kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
ceviz yaprağı
Sizlere makalemizin başından bu yana ceviz yaprağı ile hazırlanan çayın faydalarından bahsettik ancak çayın nasıl demlendiği konusunda bilgi vermedik. Çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ceviz yaprağını bir bardak kaynar su içerisine atın. Çayın demlenmesi için ortalama olarak 5 dakika bekleyin. Daha sonrasında ise yaprakları ayırmak adına demi süzün. Bu işlem sonrasında günde 1 bardağı geçmemek koşulu ile bu çayı içebilirsiniz. İlgili çayı tüketen bazı kişiler mide bulantısı gibi sorunlar ile mücadele edebilmektedir. Bu tarz olumsuz etkiler ile mücadele etmemek için bu çayı mutlaka doktor gözetiminde kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here