cilt toniği

Bitkisel cilt toniği, gün içerisinde kirlenen cildi temizlemek adına en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Cilt toniği ne işe yarar diyecek olursanız bu toniklerin cilt gözeneklerini açtığını, ölü hücreleri yok ettiğini ve ölü hücrelerin yerine yeni hücrelerin gelmesini sağladığını söylemek mümkündür. Cilt toniği nasıl yapılır konusu piyasada satılan kozmetik firmaları tarafından üretilen cilt toniklerinin aşırı derecede pahalı olmasından dolayı merak edilmektedir. Ev ortamında yapılan cilt toniklerinin kimi zaman yan etkileri olduğundan dolayı insanların özellikle cilt toniği nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sizlere sunacağımız cilt toniği tarifleri sayesinde kozmetik firmalarına aşırı derecede para vermek yerine kendi toniklerinizi ev ortamında yer alan çeşitli malzemeler ile kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz toniklerin faydaları hakkında da sayfamızdan bilgi almanız mümkün.

Cilt toniklerinin büyük bölümü bitkisel özlü olduğundan dolayı piyasada yer alan cilt toniklerinin cildi temizleyici ve rahatlatıcı etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca cilt toniklerinin antiseptik özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede gün içerisinde cildinizde biriken zararlı maddeleri cilt toniği kullanarak cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Kullanılan tonikler cildin gerilmesini sağladığından dolayı özellikle yaşlılık belirtileri aşırı şekilde gözlemlenen kişiler bu tonikleri kullanarak ciltlerine daha bebeksi bir hava verebilirler ve bu sayede yaşlılık belirtilerini yok edip olduklarından daha fazla genç görünmeleri mümkündür. Cilt tonikleri günümüzde hem erkekler hem de bayanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzden hazırladığımız makalenin erkeklerin de ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Günümüzde kullanılan çok sayıda cilt toniği bulunmaktadır ve bu tonikleri daha iyi incelemek adına alkollü tonikler ve alkolsüz tonikler olmak üzere sınıflandırma yapılabilir. İster alkollü ister alkolsüz olsun kişiler tonik kullanmadan önce özellikle ciltlerini iyi bir şekilde tanımalıdır. İnsanlar ciltlerini iyi bir şekilde tanıdıklarında hangi toniğin kendilerine uygun olduğunu daha kolay bir şekilde belirlerler.

Kuru cilt: cildi aşırı derecede kuru olan kişiler özellikle ciltlerinin yağ salgılama oranının düşük olmasından dolayı çeşitli cilt çatlamaları ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Kuruyan cilt aşırı derecede hassas olduğundan dolayı uzmanlar bu tarz cilde sahip olan kişilerin alkolsüz tonikleri tercih etmesi gerektiğini belirtmektedir. Kuru bir cildiniz varsa cildinizi canlandırmak istiyorsanız özellikle içerisinde alkol bulundurmayan bitkisel özlü cilt toniklerini seçenek etmeniz mantıklı olacaktır.

Yağlı cilt: yağlı bir cilde sahipseniz vücudunuz gün içerisinde aşırı derecede yağ salgıladığından dolayı cildinizde yer alan gözenekler tıkanacaktır. Yağ ile tıkanan gözenekleri açabilmek için şüphesiz alkolün kullanılması gerekmektedir. Yağlı ciltler beraberinde akne sorunu getirdiğinden dolayı cildin yağdan arındırılması gerekmektedir. İçerisinde alkol bulunan tonikleri kullanarak cildinizdeki yağı temizleyebilir ve bu sayede akne oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Karma cilt: bu tip ciltlerde cildin neresinin yağlı neresinin kuru olduğunu belirlemek çoğu zaman zorlanmaya neden olduğundan dolayı karma cilde sahip olan kişilerin alkol oranı aşırı derecede düşük olan cilt toniklerini seçmesi tavsiye ediliyor. Karma cilde sahip olan kişilerin cilt tonikleri ile yüzlerini temizledikten sonra mutlaka nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Kullanılan tonik içerisinde az da olsa alkol olduğundan dolayı kuru bölgelerin zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden karma cilde sahip olan kişiler içerisinde az oranda alkol bulunan tonikleri kullandıktan hemen sonra ciltlerine nemlendirici sürmelidir.

Bazılarınız kendi toniğini evde yapmak isteyebilir. Bu nedenden dolayı sizlere ev ortamında yapabileceğiniz cilt tonikleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Sayfamızda yer alan hazırlanışı verilmiş olan toniklerin tamamı bitkisel özlüdür. Cildiniz aşırı derecede hassas ise bu tonikleri kullanmadan evvel alanında uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Papatya toniği: yarım litre kadar su içerisine 1 yemek kaşığı papatya atarak kaynatın. İlgili karışım soğuduktan sonra bu karışımı cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Birçok kişi ilgili toniği derin dondurucuda dondurduktan sonra elde edilen buzu yüzlerine sürdüğünü ve bu sayede papatya toniğinin ciddi derecede sıkılaştırıcı etkisinin olduğunu belirtmektedir. Özellikle aşırı derecede esnek cilde sahip olan kişiler papatya toniğini buzdolabında buz haline getirerek yüzlerine uygulayabilir ve bu sayede yüzlerinin sıkılaşmasını sağlayabilirler.

cilt toniği

Limon toniği: bir miktar soda içerisine limon suyu ilave edilerek ilgili tonik hazırlanmaktadır. Limon yağ arındırıcı özelliği bulunan bir besin kaynağıdır. Özellikle sivilce problemi olan yağlı bir cilde sahip olan kişiler limon toniğini kullanarak ciltlerini yağdan arındırıp akne problemini ortadan kaldırabilirler. Limon içerisinde alkol olduğundan dolayı uzmanlar limon toniğini kuru cilde sahip olan kişilere kesinlikle önermemektedir.

Lavanta toniği: lavanta dünya üzerinde en hoş kokuya sahip olan bitkilerden birisidir. Lavanta çay şeklinde demlenerek soğumaya bırakılır ve sonrasında elde edilen karışım cilt toniği olarak kullanılır. Bu tonik kuru cilde sahip olan kişiler için idealdir ancak yağlı cilde sahip olup bu toniği kullanmak isteyen kişiler ilgili tonik içerisine bir fincan alkol ekleyerek de kullanabilirler. Bu sayede lavanta toniğinin rahatlatıcı etkisi ayrıca yağ sökücü özelliğiyle pekiştirilerek kullanılmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here