Çin Seddi efsanesi

Çin Seddi, milatta önce 221 yılında yapımı Qin Shi Huang tarafından başlatılan mimari yapıdır. Çin Seddi’ni eşsiz kılan en önemli özelliği uzaydan bakıldığı zaman görülebilmesidir. Yapımı milattan sonraki 17. Yüzyıla kadar devam etmiştir. Günümüzde yıkılan bölümleri de uzunluğuna dahil edilirse 6000 kilometre civarında bir uzunluğa sahip olduğu söylenebilir.

Çin hükümeti tarafından Çin Seddi’nin uzunluğu 8850 kilometre olarak açıklanmıştı. Yapılan son güncelleme sonrasında Çin Seddi’nin uzunluğunun 21196 kilometre olduğu açıklandı. Bu bağlamda yapının yıkılan tüm bölümlerinin uzunluğa dahil edildiği düşünülüyor.

Çin Seddi, dünyanın bilinen harikaları arasında yer almaktadır. Böylesine görkemli olan yapı düşmana karşı savunma yapmak için inşa edilmiştir. Özellikle Türk akınlarına karşı korunmak adına yaptırıldığı en güçlü rivayetler arasında yer almaktadır.

Çin Seddi, insan eliyle yapılmış olan en uzun mimari yapıdır. Barındırdığı özelliklerinden dolayı UNESCO dünya mirası listesine eklenmiştir. Bu görkemli yapıyı sizlerin de merak ettiğini düşünerek bilgitimi.com ailesi olarak Çin Seddi’ni tüm özellikleriyle birlikte ele almaya çalışacağız.

Çin Seddi Nedir?

Çin Seddi nedir

Çin Seddi, Çin’in Kuzey Batısı boyunca yer alan savunma amacıyla inşa edilmiş mimari yapıdır. Türklerin ve Moğolların saldırılarından korunmak için yapıldığı bilinmektedir. Çok uzun olmasıyla bilinen bir miri yapı olsa da tahrip olmadan günümüze kadar ulaşan kısmı yaklaşık olarak 2500 kilometredir.

Yapımında sadece insan gücü kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 8000 civarında işçi bu görkemli yapının inşaatında çalışmıştır. Böylesine bir yapının en büyük göstergesi Çin’in savaşmaktan korkan bir millet olmasıdır.

Çin Seddi Nerededir?

Çin Seddi nerededir

Çin Seddi, adından da anlaşılacağı üzere Çin sınırlarında ülkeyi savunma amacı ile inşa edilmiş olan bir duvardır. Çin Seddi, Çin’in Kuzeybatı sınırları boyunca yer almaktadır.

Çin Seddi, Po Hay deniz körfezinden başlayıp Gobi çölünün güneyine kadar uzanır ve buradan batıya doğru kıvrılarak devam etmektedir.

Çin Seddi Ne Amaçla Nasıl Yapılmıştır

Çin Seddi ne amaçla yapılmıştır

Çin Seddi’nin, Asya Hun devletinin Çin üzerine sürekli sefer düzenlemesinden dolayı inşa edildiği bilinmektedir. Milattan Önce 7. Yüzyılda yapımına başlanan Çin Seddi, artan Hun saldırıları nedeniyle kısa zaman içerisinde çok sayıda kişinin yapımında çalışmasıyla inşa edilmiştir.

Çin Seddi, bitti sanıldığı her dönemde eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almıştır. Yaklaşık olarak 6000 kilometre uzunluğuna sahip olan Çin Seddi’nin dış etkenler sonucu yıkıldığı ve tamamının günümüze kadar ulaşamadığı yapılan arkeolojik kazılar sonucunda tespit edildi.

Ortalama 10 metre yüksekliğinde olan Çin Seddi, tamamen savunma amacı ile inşa edilmiş olup yapımında yaklaşık olarak 2 milyon işçi çalışmıştır.

Yapı dikkatli bir şekilde incelendiği zaman gözetleme kuleleri karşımıza çıkıyor. Bu da Çin Seddi’nin yapılış amacını bariz bir şekilde gözler önüne sermektedir.

10 metre yüksekliğinde olan Çin Seddi’nin genişliği yaklaşık olarak 6 metredir. Kısa aralıklar ile fener kuleleri inşa edilmiştir. Uzaydan bakıldığı zaman dahi görülebilen bu yapının inşası uzun yıllar boyunca sürmüştür. Gereksinimler baz alınarak kademeli bir şekilde yapıldığı bilinmektedir. Mısır piramitleri dahil olmak üzere en çok işçi çalışan yapılar listelendiğinde Çin Seddi baş sırada yer alıyor.

Çin Seddi Hakkında Anlatılan Efsane

Çin Seddi efsanesi

Çin Seddi’ne gittiğiniz zaman özellikle duvarlar üzerinde yazılan isimler ilginizi çekecektir. Bu isimlerin yapının yapımında çalışan işçiler tarafından yazıldığı söyleniyor. Çin Seddi’nin yapımı çok uzun sürdüğünden dolayı yapım çalışmalarında ölen işçilerin Çin Seddi’ni korumaya devam etmesi adına yapının temellerine gömüldüğü ve bu sayede ruhunun ölümsüz kılındığı düşünülmektedir.

Türk tarihine bakıldığı zaman Çin Seddi’nin bu kadar önem arz etmesinin en büyük nedeni Asya Türklerinin korku salması nedeniyle inşa edilmiş olmasıdır. UNESCO tarafından koruma altına alınan bu yapı dünyanın yedi harikasından biri olduğu için imkanlarınız çerçevesinde ilgili yapıyı gezip görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here