Corona Virüsünün Yayıldığı Çin Wuhan Pazarı

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkıp salgına dönüşen coranavirüsÜ (2019-nCoV) yayılmaya devam ediyor. An itibariyle 106 kişinin olümüne neden olan virüs, son olarak Almanya’ya sıçradı. Corona virüsü 4 bin 515 kişiye bulaşmış durumda. Corona virüsün kapan kişilerden 976’sının durumunun ağır olduğu açıklandı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden corona virüsünün sıfır noktası hakkında açıklama yapıldı. Resmi açıklamaya göre ölümcül korona virüsün Wuhan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında ortaya çıktığı belirtildi.

Pazarda yapılan ilk incelemelere göre yasadışı olarak koaladan, karıncayiyene, geyikten misk kedisine kadar normalde tüketilmeyen çok hayvan etinin satışı yapılıyor.

Wuhan pazarı

Wuhan kendisinde corona virüsü ortaya çıkar çıkmaz Wuhan pazarı kapatılmıştı. Ancak tüm müdahalelere rağmen virüsün yayılması engellenemiyor.

Wuhan pazarı corona virüsü

Normalde veteriner kontrolünden geçmeden yaban hayvanlarının satışının yapılması yasak. Ancak wuhan pazarında yeterli denetim olmadığı için corona virüsünü taşıyan hayvanların satıldığı ve bu hayvanlardan corona virüsünün insanlara bulaştığı düşünülüyor.

Corona virüsü yayılan Wuhan pazarı

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinde görev alan bilim insanları, yapılan testler ve gözlemlemeler sonucunda corona virüsünün çıkış noktasının şüphelenildiği gibi koala, yılan, karıncayiyen ve misk kedisi gibi hayvanların denetim yapılmadan satıldığı Wuhan pazarı olduğunu açıkladı.

Wuhan pazarı

Wuhan hayvan pazarı olayın ardından kapatılmış olsa da virüsün tam olarak hangi hayvandan yayıldığı netlik kazanmadı. Virüs ilk ortaya çıktığı zaman yarasa çorbasından kaynaklı olduğu söylense de daha sonradan corona virüsünün yılandan yayılmış olma ihtimalinin daha güçlü olduğu belirtilmişti.

Wuhan pazarı

Wuhan pazarı, burada yaşayan insanların en çok tercih ettiği yerdir. Özellikle taze et temin etmek isteyenler buradan alışveriş yapmaktadır. Pazara gelen kişiler istediği hayvanı hemen orada kestirip taze etini alabildiği için Wuhan pazarını tercih ediyordu. Corona virüsü vakasından sonra insanlar et tüketmeyi bıraktı. Ülkenin neredeyse tamamı sebze tüketmeye başlamış durumda.

Yorum yapın