Civanperçemi nasıl kullanılır faydaları zararları
Civanperçemi nasıl kullanılır faydaları zararları

Şifalı bitkiler arasında yer alan civanperçemi; birçok sağlık sorununa iyi gelmesiyle bilinmektedir. Civanperçemi faydaları çok eski zamanlarda keşfedildiğinden dolayı şifalı bitkiler dünyasının en eski üyelerinden kabul edilir. Faydaları bilinen bir bitki türü olsa da bilinçsiz kullanılması durumunda civanperçemi zararları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kesinlikle civanperçemi nasıl kullanılır konusunun iyi bilinmesi gerekmektedir.

Civanperçemi bitkisini gizemli kılan şeylerden birisi bu bitkinin öğlen saatinde toplanmasıdır. Böyle bir uygulamanın olmasındaki en büyük neden bitkinin öğle saatlerinde faydalı olan maddeleri daha fazla salgılıyor olmasıdır. Eğer civanperçemi faydaları uç noktalarda görülmek isteniyorsa, kesinlikle öğle saatlerinde toplanması gerekmektedir.

Civanperçemi çok yıllık odunsu bitki türüdür. Bu bitkiyi şifalı kılan en önemli şey sahip olduğu yağdır. Bu yağ yapısal özellikleri açısından incelendiğinde azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi maddeler açısından önemli olduğu görülür. Bu kimyasal maddeler de insan sağlığı açısından önemlidir.

Civanperçemi bitkisinin birbirinden farklı çok sayıda türü bulunmaktadır. Her biri aynı şifa dağıtıcı özelliğe sahip değildir. Bu nedenden dolayı civanperçemi kesinlikle bu bitkileri iyi anlayan kişiler tarafından bulunup toplanmalıdır. Doğada bu bitkiye benzeyen ve zehirli olan bitkiler var. Bunlarla karşılaşma ihtimaliniz olacağından dolayı bireysel olarak bu bitkiyi toplamayın ya da bitki hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra toplayın.

Civanperçemi Bitkisi Nedir?

Civanperçemi bitkisi nedir
Civanperçemi bitkisi nedir

Civanperçemi, Anadolu topraklarında yabani bir şekilde yetişen bitki türlerindendir. Bilim dünyasında civanperçemi olarak isimlendirilse de binbiryaprakotu, barsamaotu, akbaşlı ve kandilliçiçeği gibi isimlendirildiği de bilinmektedir. 1 metre boyuna kadar uzayabilen bu bitki mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar. Bitkinin çiçekleri beyaz ve sarı renktedir.

Civanperçemi bitkisinin çok sayıda türü vardır. Türler arasında benzerliklerin olduğu bilinmektedir. Bu bitki doğadan kesinlikle yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadan toplanmamalı ve tüketilmemelidir.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi faydaları nelerdir
Civanperçemi faydaları nelerdir

Civanperçemi bitkisinin çok sayıda faydası olsa da dünya genelinde genellikle adeti düzene sokmak ve gelmeyen adeti sökmek adına kullanılır. Özellikle adet düzenliği yaşayan kişilerin adetini düzenli hale getirdiği bilinmektedir.

Civanperçemi bitkisi sahip olduğu maddeler sayesinde sakinleştirici özelliğe sahiptir. Aşırı derecede gergin ruh haline sahip olan kişiler civanperçemi bitkisini çay formunda tüketerek sakinleşebilirler. Bu özelliğinden dolayı depresyonla mücadele konusunda da etkilidir. Civanperçemi genital bölgede meydana gelen neredeyse tüm hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele eder. İstenmeyen akıntılardan tutun da rahim kanserine kadar birçok hastalığa iyi gelir. Ayrıca genital bölgede çıkan yaraları iyileştirici yönde etkisi olduğu gibi enfeksiyonların kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.

Civanperçemi sindirim sistemi organlarından olan mide için de önemlidir. Ülser ve reflü gibi çok yaygın olan hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele eder. Sindirim sistemine olan bir diğer faydası ise gaz söktürücü olmasıdır. Bağırsaklarınızda biriken gazlar nedeniyle ağrılar yaşıyorsanız bu gazı bu mucizevi bitki sayesinde vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Civanperçemi bitkisinin iştah açıcı özelliği olduğu gibi hazımsızlığı da ortadan kaldırır.

Kışın en çok yakınılan problemlerin başında kuru öksürük ve balgam çıkaramama yer alır. Civanperçemi kişinin balgamını sökmesini sağlayarak kuru öksürüğün de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bitkinin ağrı kesici etkisi de vardır. Migren ağrısı yaşayan kişilerin ağrılarını azalttığı bilinmektedir.

Civanperçemi, sivilcelerin patlatılması sonucunda cilt üzerinde kalıcı izlerin kalmasını engeller. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceler patlatılacak olursa bu durum cilt üzerinde derin ve kalıcı izlerin meydana gelmesine neden olur. Bu dönemlerde civanperçemi ile yapılan cilt maskeleri kullanılarak cildin bebeksi bir dokunuşta kalması sağlanabilir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi genellikle çay gibi demlenerek tüketilir. Uzmanlar eğer kaynatılacak olursa şifa verici özelliklerinin kaybolduğunu belirtiyor. Bitkiden maksimum düzeyde verim alabilmek için bu bitkisi kesinlikle kaynatmayın. Ilık suyun içerisine koyup bir süre demlenmesini bekleyin ve o şekilde tüketin. 1 su bardağı suyun içine yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı civanperçemi katılması yeterli olacaktır.

Civanperçemi bitkisini çay şeklinde demlediyseniz kısa süre içerisinde tüketmeye özen gösterin. Yani ben civanperçemi çayı yaptım, 1 haftadır kullanıyorum sözü aşırı derecede yanlış olur. Her şeyin tazesi makbul olduğu gibi bu çayın da tazesi makbuldür.

Civanperçemi Zararları Nelerdir?

Civanperçemi bitkisinin bilinen bir yan etkisi olmasa da fazla tüketilmesi durumunda çeşitli zararları ortaya çıkabilir. Uzmanlar hamilelik döneminde olan bayanların birçok şeyden uzak durduğu gibi bu bitkiden de uzak durmasını tavsiye ediyor. Ayrıca dünden bu güne bakıldığında bazı kişilerde bu bitkinin alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olduğu da görülmüştür. Bilinçli bir tüketici olup, herhangi bir zararı olmasa da doktor tavsiyesi olmadan civanperçemi kullanmamanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here