çoban çantası otu

Çoban çantası otu, 50 santimetreye kadar uzayabilen turpgiller familyasında yer alan bir bitki türüdür. Tek yıllık olarak yetişmektedir. Yani bir sonraki yıl tohumlarından yeni bitki ortaya çıkar. Genel olarak çorak nitelikte olan arazilerde yetişir.

Çoban çantası otu, adet düzenliğini gidermek için kullanılmaktadır. Ayrıca menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların azalmasına yardımcı olur. Potasyum, saponinler, flavonlar gibi maddeler açısından zengindir. İçeriğine baktığımızda kanamayı durdurucu özelliğinin olduğunu da görüyoruz. Diğer şifalı bitkiler kadar meşhur olmasa da kesinlikle bilinmesi gereken bir bitki türüdür.

Çoban çantası otu denildiği zaman akla çay gelir. Her ne kadar kırsal kesimde yemeği yapılarak tüketilse de çay şeklinde tüketilmesi daha yaygındır. Kanamayı durdurucu etkisi olduğu için yaraların da kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.

İçindekiler

 1. Çoban Çantası Otu Nedir?
 2. Çoban Çantası Otu Nerelerde Bulunur?
 3. Çoban Çantası Otu Ne İşe Yarar?
 4. Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır?
 5. Çoban Çantası Otunun Zararları

Çoban Çantası Otu Nedir?

çoban çantası otu nedir

Çoban çantası otunun diğer adı capsella bursa pastoris’dir. Ülkemizde bu şifalı ot cıngıldak otu, çoban torbası, kuskus otu olarak da biliniyor.

Turpgiller familyasının bir üyesidir. Sivri yapraklara sahip olan çoban çantası otunun bir kalbi andıran meyveleri vardır. Özel bakım gerektirmez. Yaban yaşamında kendiliğinden yetişir. Çorak arazilerde daha çok gözlemlenir. Çorak tipi yerlerde yol kenarlarında ve tarlalarda açlık otuna sıklıkla rastlanır.

Tadı hoş değildir. Buna rağmen şifa verici özelliklerinden dolayı tüketilir. Bahar mevsiminde açan beyaz çiçekleri sonbaharın sonuna kadar üstünde kalır. Bu özelliğinden dolayı doğayı neşelendiren bitkiler arasında görülür.

Aşırı soğuklara ve kuraklığa dayanıklıdır. Dünyanın neredeyse her yerinde kendiliğinden yetişen çoban çantası otu, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Elbette içeriği bunlardan ibaret değildir. Ayrıca potasyum, saponin, malik asit, flavonoidler, asetik asit, sitrik asit, asetilkolin ve businin açısından da zengin olan bir bitkidir.

Çoban Çantası Otu Nerelerde Bulunur?

Çoban çantası otu nerede bulunur

Çoban çantası otu, ülkemizde yetişen bir bitkidir. Ege, Akdeniz ve Trakya en yoğun görüldüğü yerler arasında yer alır. Kendine has özellikleri sayesinde diğer bitki türlerinden ayırt edilmesi kolaydır.

Çoban çantası otuna dünyanın her yerinde rastlanabilir. Çalı formundadır. Dünya genelini incelediğimizde özellikle Japonya’da yaygın bir şekilde yetiştirildiğini görüyoruz.

Çoban Çantası Otu Ne İşe Yarar?

çoban çantası otu ne işe yarar
çoban çantası otu ne işe yarar

Çoban çantası otu, adet düzensizliğinden tutun da hemoroid sorununa kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok hastalığa şifa olması bu bitkinin vazgeçilmez şifalı bitkiler arasında yer almasını sağlamıştır. Şimdi sizlere çoban çantası otu ne işe yarar konusunda bilgi vererek sizi aydınlatmaya çalışacağız.

 • Basur problemlerinde oturma banyosu yapmak için kullanılır. İçeriğindeki maddeler basur kanamalarının sonlanmasını sağlamaktadır.
 • Yüksek tansiyon değerlerinin düşmesini sağlayarak tansiyonu dengeler.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Doğal müshil özelliği sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlar.
 • Aşırı adet kanaması olan kişilerin adet kanamalarının azalmasına yardımcı olur.
 • Menopoz etkilerini azaltır.
 • İdrar yolunda yer alan iltihabı kurutur.
 • Kan dolaşımını düzenli hale getirir.
 • Çayı yapılarak tüketilirse kişi sakinleştirir. Bu özelliği stresi azaltıcı yönde etkisi olan bitkiler arasında yer almasını sağlamıştır.

Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır?

Çoban çantası otu, çeşitli formlarda kullanılmaktadır. Yaygın olarak çayı demlenerek tüketilir. Bunun yanı sıra sirke, macun ve yağ şeklinde de kullanılması mümkündür.

Çoban çantası otunun faydaları gün yüzüne çıktığı günden beri bu şifalı ot farklı ürünler içerisine de dahil oldu. Şampuan, sabun, krem ve merhem olarak da kullanılması mümkün hale geldi.

Çoban çantası en çok çay şeklinde kullanıldığı için sizlere çoban çantası çayı nasıl hazırlanır konusunda öncelikli olarak bilgi vermek istiyoruz.

Çoban çantası çayı nasıl yapılır?

Bir bardak su kaynatın. Kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı çoban çantası otu ekleyin. Sıcak suyla etkileşime girip demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin.

Demlenme gerçekleştikten sonra bir süzgeç yardımıyla süzün. Akabinde çoban çantası otu çayını afiyetle içebilirsiniz. Aşırı tüketilmesi çeşitli yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden günde 2 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin.

Çoban Çantası Otunun Zararları Nelerdir?

Çoban çantası yan etkileri
Çoban çantası yan etkileri

Çoban çatası otunun, aşırı tüketilmemesi durumunda gözlemlenmiş olan herhangi bir zararı yoktur. Yanlış kullanımlarda çoban çantası otu yan etkileri görülebilir. Bu bitkiye alerjiniz olabilir. Özellikle bitkilere karşı aşırı alerjen olan kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Çoban çantası otu, kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir. Sürekli olarak belirli bir ilacı kullanan kişiler doktora danışmadan çoban çantası otunu kullanmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesi önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here