Çocuklarda en fazla gözlemlenen sağlık sorunlarının başında yüksek ateş yer almaktadır. Çocuklarda yüksek ateşin nedenleri üzerine araştırma yaptığımızda yüksek ateşin genellikle soğuk algınlığı ve çeşitli enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıktığını görmekteyiz. Çocuklarda yüksek ateşin nedenleri incelenecek olursa yüksek ateşin özellikle bağışıklık sisteminin gelişmemiş olmasından dolayı ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla yüksek ateşe rastlanmaktadır. Yüksek ateş beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebileceğinden dolayı ebeveynlerin çocuklarda yüksek ateşin nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda kendilerini geliştirmesi önemlidir. Aileler bilinçli olursa yüksek ateşin olumsuz etkileri çocuklarda hiçbir şekilde ortaya çıkmayacaktır. Yüksek ateş kış aylarında ortaya çıktığı gibi yaz aylarında da ortaya çıkabilir. Yani mevsimsel şartlar bu durumun görülmesinde etkili değildir diyebiliriz.

Bir kişide yüksek ateş meydana geldiği zaman ilk olarak terleme meydana gelmektedir. Terleme ile birlikte yüksek oranda su kaybı yaşandığından dolayı kaybedilen suyun kesinlikle vücuda geri alınması gerekmektedir. Eğer kaybedilen su vücuda alınmayacak olursa ciddi sağlık sorunları kendisini gösterecektir. Kaybedilen su yerine alınmayacak olursa baş gösterebilecek en önemli sorun böbreklerde meydana gelecektir çünkü böbrekler yüksek oranda sıvı kaybı meydana geldiğinde etkin bir şekilde çalışmamaktadır. Ayrıca bu durumun kalıcı hasarlara neden olabileceğini söylemek mümkündür. Çocuklarda yüksek ateş denildiği zaman 39 derece ve üstü akla gelir. Bu tür ateşin ev ortamında düşürülmesi pek mümkün olmadığından dolayı kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır çünkü yüksek ateş çocukları yetişkinlere oranla daha fazla olumsuz bir şekilde etkileyen bir unsurdur.

Çocuklarda yüksek ateşin nedenleri üzerinde araştırma yaptığınızda yüksek ateşin en çok meydana gelen çeşitli enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi rahatsızlıklar sıklıkla çocuklarda ateşin yükselmesine neden olan sağlık sorunlarıdır. Ayrıca kızamık, kabakulak, sarılık ve suçiçeği gibi çocuklarda sıklıkla gözlemlenen bu rahatsızlıklar da ateşin yükselmesine neden olmaktadır. Çocukları hastalıklara karşı korumak adına bildiğiniz üzere periyodik olarak aşılar yapılır. Bu aşılar sonrasında bağışıklık sistemi devreye girdiğinden dolayı ateşin yükselmesi gayet normaldir ancak yapılan aşılar sonrasında çocuğun ateşi aşırı derecede yükseldiyse kesinlikle tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Çocuklar yetişkinlere oranla aşırı derecede hassas bir metabolizmaya sahiptirler. Bu yüzden basit bir rahatsızlıkta dahi ateşlerinin yükselme ihtimali bulunmaktadır. Çocuğunuzun ateşinin yüksek olup olmadığını anlamak için mutlaka evinizde ateşi ölçecek bir ateş ölçerin yer almasına dikkat edin. Çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üzerine çıktıysa nemli bezleri çocuğunuzun vücuduna koyarak ateşini düşürmeye çalışın. Bu durum çocuğunuzun ciddi anlamda rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca yüksek ateşin gözlemlendiği dönemlerde kesinlikle çocuğunuzun ağlamamasına dikkat edin çünkü çocuğun ağlaması ateşinin daha da yükselmesine neden olacaktır. Çocuğunuzun ateşini nemli bezler aracılığıyla düşürürseniz bile kesinlikle uzman bir doktora görünüp yüksek ateşin neyden kaynaklandığını tespit ettirin çünkü bu durum kısa bir süre sonra tekrardan ortaya çıkabilir.

çocuklarda yüksek ateş

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek olursanız yüksek ateş problemi daha az ortaya çıkacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kesinlikle çocuğunuzun dengeli bir şekilde beslenmesine dikkat edin. Vücudun gereksinim duyduğu tüm besinleri beslenme zincirlerine ekleyecek olursanız çocuklarınız daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacağından dolayı ateşlenme ve çeşitli rahatsızlıklar daha nadir bir şekilde ortaya çıkacaktır. Mevsimsel durumlar çocukların ateşinin çıkmasında aslında bir nebze etkilidir. Örneğin aşırı soğuk havalarda çocuğunuzu üşütecek olursanız bu durum enfeksiyonların oluşmasına neden olacaktır ve sonrasında yüksek ateş görülecektir. Bu yüzden kış mevsiminde çocuğunuzun kesinlikle üşümemesine dikkat edin. Ayrıca aşırı sıcak havalarda çocuğunuzu kalın bir şekilde giydirmeniz ateşin yükselmesine neden olabilir. Aynı şekilde aşırı sıcak havalarda çocuğunuzu serin kalabilecek elbiseler ile giydirmeniz daha yerinde bir karar olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here