corona virüs salgını

Modern tıp, gelişmeye devam etmesine rağmen bazı virüs türlerine çare bulunamıyor. Tarih öncesinde birçok hayatın yok olmasına sebep olan veba ve tifüs gibi hastalıklara çare bulunsa da yeni virüs türleriyle baş etmek çok zor.

Her yıl yeni bir hastalık insanlığı tehdit eder hale geldi. Düne kadar domuz gribi ve kuş gribi gibi hastalıklarla mücadele ederken birden ortaya kırım Kongo kanamalı ateş çıktı. Bu sağlık sorunlarının büyük ölçüde üstesinden gelinmişken dünya yeni bir tehditle karşı karşıya.

Çin’de ortaya çıkan ve gizemli virüs (corona) olarak isimlendirilen virüs türü yayılmaya devam ediyor. Şuana kadar 200 kişiyi etkileyen gizemli virüs çok sayıda insanın ölmesine de neden oldu.

Virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Şu ana kadar toplamda 6 kişi gizemli virüs yüzünden öldü.

Gizemli virüs bir dönem Çin’in başının belası haline gelen SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) sorunuyla benzer özellik gösteriyor. Kişi bu virüsü kaptığında zaatüreye benzer belirtiler ortaya çıkıyor. Yeni bir virüs türü olduğu için henüz herhangi bir tedavi geliştirilmedi.

Anlık alınan bilgilere göre virüsten toplamda 200 kişi etkilendi. 6 kişinin ölmesine neden olan virüs vakasında 9’u ağır olmak üzere 175 kişi karantinaya alınmış durumda.

Çin’de yetkililer halkı uyarıyor! Virüse yakalanmamak için kalabalık alanlardan uzak durmayı ve genel hijyene özen göstermeyi tavsiye ediyorlar.

Yetkililer, 200 kişi karantinada olsa da çok sayıda insana virüsün bulaştığını düşünüyorlar. Birkaç gün içerisinde belirtiler ortaya çıktıkça karantinaya alınan kişi sayısının artması bekleniyor.

Virüsü yapısal olarak inceleyen uzmanlar, gizemli virüsün SARS virüsüne %80 oranında benzediğini belirtti. SARS için yapılan çalışmalar hali hazırda olduğu için gizemli virüsten daha kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün olacak.

Gizemli virüs Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland’da ortay açıktı. Ayrıca Çin’den ülkesine dönen bir Amerika vatandaşında da gizemli virüs tespit edildi. Bu da virüsün insandan insana bulaştığını gösteriyor. Uzmanlar aslında gizemli virüsü tehlikeli hale getiren şeyin insandan insana bulaşması olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, Çinli yetkililerin insanları panikletmemek için gerçeği gizlediğini söylüyor. Virüs bulaşan kişi sayısının 2 bin dolaylarında olduğunu ifade eden uzmanlar da var.

Virüsün Türkiye’ye ulaşma ihtimali de söz konusu. Özellikle Çin’den ithalat yapan firmaların bu konuda dikkatli olması için adımlar atıldı. Çin’den gelen ürünlerde virüs taraması yapılıyor. Bu sayede gizemli virüsün yayılmasının büyük oranda engellenebileceği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here