Corona acil durum

Aralık ayının sonunda Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, hızla yayılmaya devam ettiği için dünya sağlık örgütü çalışmalarına hız verdi. An itibariyle 200 kişinin ölmesine neden olan bu virüs, her geçen gün yeni kişileri tehdit etmeye devam ediyor. Yeni corona tipi virüsün özellikleri tam olarak tespit edilemediği için corona virüsünün tedavisi adına bir aşı geliştirilemedi.

Aşı geliştirilmediğinden dolayı corona virüsü herkesin korktuğu bir virüs haline geldi. 1 ay gibi bir süre içerisinde yaklaşık olarak 18 ülkede rastlanan corona virüsünün, tüm dünyayı etkisi altına alması bekleniyor. Mümkün mertebe virüsün yayılımını engellemek için dünya sağlık örgütü devreye girerek uluslararası acil durum ilan etti. Birçok ülke Çin’den gelenlerin ülkeye girişini yasakladığı gibi ülkesinde bulunan kişilerin Çin’e gitmesini de yasakladı.

Virüs hızla yayıldığı için ülkeler kendi çapında tedbirler almaya çalışıyor ancak alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı bilinmiyor. Dünya sağlık örgütü yetkilileri İsviçre’nin Cenevre şehrinde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında tüm dünya ülkelerinin corona virüsüne karşı tetikte olmasının gerekli olduğu belirtildi.

Çin dışında 18 ülkede daha corona virüsü tespit edilmiş olsa da corona virüsü tespit edilen diğer ülkelerde ölümle sonuçlanan vakalar olmadı. Corona virüsünün Çin’de an itibariyle 220 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu biliniyor.

Corona virüsünün yaklaşık olarak 10.000 kişide belirlenmiş durumda. Ayrıca 80.000’e yakın corona virüsü taşıma ihtimali olduğu düşünülen şüpheli vaka da var. Bu virüs karşısında Çin yalnız kalmadı. Özellikle Rus bilim adamları virüse karşı aşı geliştirmek için de çalışmalara başladı. Dünya ülkeleri insanların virüsten korunması için Çin’e maske göndermeye devam ediyor.

Virüs yayılımını engellemek isteyen Çinli yetkililer birçok şehri karantina altına aldığı gibi ülke genelinde Çin yeni yılı kapsamında yapılacak olan çoğu etkinliği iptal etti. Dışarıya çıkan herkese maske takmayı zorunlu hale getirdiler.

Küçük yaştaki bireylerin corona virüsünden etkilenme ihtimali yüksek olduğu için Çin’de okullar kapatıldı. Alınan bu önlemler virüsün yok edilmesi için yetersiz olsa da virüsün yayılma potansiyelini büyük ölçüde düşürecektir.

Corona virüsü Çin ile sınırlı kalmayıp diğer dünya ülkelerine de yayılmaya başladığından dolayı dünya sağlık örgütü uluslararası acil durum ilan edilmesinin gerekli olduğunu düşünerek acil durum ilan etti. Dünya sağlık örgütü yetkilileri alınacak önlemlerle birlikte virüsün yayılma hızının büyük ölçüde önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Dünya sağlık örgütü yetkileri her ülkede görülme ihtimalinin olduğunu bu yüzden erken teşhis yapma ile alakalı mekanizmaların oluşturulmasının gerekli olduğunu bildirdi. Ayrıca her ülkenin karantina bölgesinin olmasının da gerekli olduğunu sözlerine eklediler.

Bilim insanlarının en büyük korkusu sağlık sistemleri zayıf olan ülkelere corona virüsünün yayılmasıdır. Sağlık sistemi kötü olan ülkelere corona virüsü yayılacak olursa bu durum çok sayıda insanın ölmesine neden olacaktır.

Corona virüsünün Türkiye’ye gelme ihtimali göz önünde bulundurularak çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Özellikle yurt dışından gelen yolculara termal kamerayla tarama yapılmaktadır. Virüsün en önemli belirtisi olan yüksek ateş bu şekilde tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Eğer termal kameralara yüksek ateşli bir kişi yansıyacak olursa ilgili kişi karantina altına alınıp çeşitli testler yapılıyor. Bu sayede corona virüsünün ülkeye girmesi engellenmeye çalışılıyor.

Çin’de çok sayıda Türk’ün olması yetkilileri devreye soktu. Koca Yusuf operasyonu ile birlikte Çin’de yer alan Türkler ülkeye getirildi. Çin’den gelen Türklere toplamda 14 gün boyunca karantina uygulanacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here