Corona komplo teorisi

Çin’in wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, diğer dünya ülkelerine hızla yayılmaya devam ediyor. Corona virüsünün nasıl ortaya çıktığı ile alakalı çeşitli teoriler ortaya atılmış durumda. Şimdi sizlere corona virüsünün nasıl yayıldığı ile alakalı ürkütücü teorileri sunmak istiyoruz.

Son yapılan incelemelere göre wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsünün yaklaşık 20.000 kişiyi etkilediği belirlendi. Buna ek olarak milyonlarca kişiyi tehdit etmeye de devam etmektedir. Son olarak 427 kişinin corona virüsü nedeniyle öldüğü tespit edildi. İlerleyen saatlerde bu sayının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor.

Corona virüsüne yakalanıp tedavi edilen kişi sayısı 657’dir. Bu 657 kişinin bağışıklık sistemi güçlü olduğu için corona virüsünden kurtulduğu açıklandı.

Dünyanın birçok yerinde ortaya çıksa da corona virüsü sadece Çin, Filipinler ve Hong Kong da ölümcül etkilere neden oldu. Dünyanın gelişmiş ülkeleri corona virüsüne durdurmak için yeni yöntemler geliştirme çabası içerisindedir. Yakın zaman önce Tayland’da yer alan bir doktor corona virüsünü tedavi ettiğini açıkladı. Bu da dünya için büyük bir umut kaynağı oldu.

Her şeyi bir kenara bırakıp özellikle sosyal medya üstünden paylaşılan corona virüsünün ürkütücü teorileri nelerdir birlikte inceleyelim. Bunlar komplo teorileri olarak görülüyor. İlk olarak Çin’in wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü diğer dünya ülkelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çok sayıda ülkenin şu anda corona virüsü ile mücadele ettiği biliniyor.

Bilim insanlarına göre corona virüsü hayvanlardan insanlara geçti. Daha sonra gelişen virüs insandan insana geçmeyi de başardı. Bu durum dünya sağlık örgütünün uluslararası acil durum ilan etmesine neden oldu. Bunun temel sebebi virüs nedeniyle yaşanan ölümlerin her geçen gün artmasıdır.

Maalesef sosyal medya üstünde insanları yanlış yönlendiren çok sayıda corona virüsü ile alakalı korkutucu komple teorileri yer alıyor. Şimdi bu korkutucu corona virüsü teorilerinden bazılarını göreceksiniz.

1. Corona Virüsü Yarasası Çorbasından Geçti

Corona virüsü ortaya çıktığı gün sosyal medyada Çinli bir kadının yarasa çorbasını iştahla yediği ile alakalı bir video yayıldı. Bu video bir anda viral hale geldi. Sosyal medyada yer alan kişiler corona virüsünün Çinlilerin yeme içme alışkanlığından dolayı ortaya çıktığını paylaşılan bu videodan sonra iddia etti.

Bilmelisiniz ki sosyal medyada viral hale gelen yarasa çorbası videosu Çin’de çekilmedi. Yapılan araştırmalar sonucunda ilgili videonun batı pasifik’te yer alan palau adasında çekildiği belirlendi.

Bu bilgiye ulaşıldıktan sonra corona virüsünün yarasa çorbasından insanlara geçtiği ile alakalı korkutucu komplo teorisi de yalanlanmış oldu.

2. Corona Virüsü Yılanlardan Bulaştı

Sosyal medyada ortaya atılan bir diğer iddia ise corona virüsünün yılanlardan yayıldığıdır. Çin yemek kültüründe yılan yemek vardır. Wuhan’da yer alan balık pazarında satılan yılanların corona virüsüne neden olduğu düşünülüyor.

Hatta bazı insanlar yılanların yaşadığı doğal ortamda yer alan bir göle füze atıldığı, atılan bu füzenin corona virüsünü yılanlara bulaştırdığını dahi söylendi. Ancak araştırmalar yapıldıktan sonra böyle bir durumun olmadığı yetkililer tarafından paylaşıldı.

3. Corona Virüsünü Kanadalı Bir Casus Yaydı

Ortaya atılan bir diyar iddia Kanada’da ulusal mikrobiyoloji laboratuarında çalışan bir kişinin Çin’in wuhan şehrine gelerek virüsü yaydığıdır. Söz konusu olan şahsın yakın zamanda Wuhan’da yer alan virüs merkezine geldiği belirlendi. Bu da ortaya atılan komplo teorisinin inandırıcılığını arttırdı.

Özellikle twitter üstünden paylaşılan bir tweet yaklaşık olarak 12.000 defa retweet aldı. Bu da ilgili komplo teorisinin kısa süre içerisinde çok sayıda kişiye ulaşmasına neden oldu. Şu anda dünyanın büyük bölümünün Kanadalı bir casus tarafından corona virüsünün yayıldığını düşürülüyor.

4. Corona Virüsüne Biyolojik Saldırı Neden Oldu

Corona virüsü ile ilgili ortaya atılan diğer bir korkutucu teori, virüsün biyolojik saldırı nedeniyle ortaya çıktığıdır. Ortaya atılan iddiaya göre Çin’de yürütülen gizli biyolojik silah programında wuhan viroloji enstitüsü kullanıldı.

Burada üretilen corona virüsü bir şekilde laboratuardan sızdı. Hatta daha doğrusu sızdırıldı. Virüsün sızdırılmasının en büyük nedeni nüfusu azaltma politikası olarak düşünülüyor.

Haber kuruluşlarının üzerinde en çok durduğu korkutucu corona virüs teorisi budur. BBC News, Washington Times gibi kuruluşlar ortaya atılan bu teori ile alakalı açıklama yapılmasını dahi talep etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here