Corona Virüsünden Korunma Yolları

İlk corona virüsü vakasına 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde rastlandı. Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Tayland gibi çok sayıda ülkeye yayılan corona virüsü durdurulamıyor. Corona virüsünü yok etmek için herhangi bir aşı geliştirilmediğinden dolayı bireysel çabalarımızla bu virüsten korunmamız gerekmektedir. Dünya sağlık örgütü corona virüsünden korunma yolları hakkında bilgi vererek ölümle sonuçlanan vakaların azaltılmasında büyük katkı sağladı.

Başta dünya sağlık örgütü olmak üzere dünyanın gelişmiş ülkeleri, Çin’de ortaya çıkan corona virüsünü yok etmek için aşı geliştirme çalışmalarına başladı. Henüz corona virüsüne Türkiye’de rastlanmadı ancak rastlanmayacağı anlamına gelmiyor. Herhangi bir virüs salgınına karşı bireysel olarak mücadele etmek için sizlere corona virüsünden korunma yolları hakkında dünya sağlık örgütünün paylaştığı bilgileri aktaracağız.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan corona virüsü, bir dönem salgın hastalık haline gelen sars virüsü ile büyük oranda benzerlik gösteriyor. Aynı sars virüsünde olduğu gibi corona virüsünde de ilk ve en derin etkiyi solunum yolları alıyor.

Yüksek ateş, öksürük, ishal, solunum zorluğu, baş ağrısı ve nefes darlığı corona virüsü belirtileri arasında yer alıyor. Virüsün gösterdiği belirtiler bazı tipik hastalıklara benzediği için virüsün ilk etapta tespit edilmesi zordur ancak yapılan testler sonucunda kişinin corona virüsü taşıyıp taşımadığı belirlenebilmektedir.

Corona virüsü ilk etapta kendisini yüksek ateşle gösteriyor. Sonrasında kuru öksürük meydana geliyor. Sadece 1 hafta sonra kişi nefes darlığı yaşayarak nefes alıp vermekte zorlanıyor.

Belirtilerin şiddeti zaman içerisinde artarak solunum yollarında zatürree sorununun ortaya çıkmasına neden olduğu gibi ayrıca böbrek yetmezliğine de neden olmaktadır. Ortaya çıkan zatürree ve böbrek yetmezliği de kişinin hayatını kaybetmesine neden olan faktörlerin başında yer alıyor.

Virüs ortaya çıktığından beri corona virüsünden ölen kişi sayısı 100’ü geçti. Yaklaşık olarak 80.000 kişinin virüsten etkilendiği düşünülüyor. Yapılan testler sonucunda 5000 civarında kişinin corona virüsü taşıdığı kanıtlandı. Hızlı yayılım özelliği gösterdiğinden dolayı bu sayının her geçen gün artması beklenmektedir.

Corona virüsünü en korkunç kılan şey insandan insana geçebilmesidir. Corona virüsü solunum yolu ile geçtiği gibi temas yoluyla da bulaşıyor.

Corona virüsünden korunma yolları

  • Gün içerisinde ellerinizi sıklıkla yıkayın.
  • Kalabalık alanlarda bulunduğunuz zaman maske takmayı ihmal etmeyin.
  • Virüsün ellerinize bulaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak yanınızda sürekli anti bakteriyel jel bulundurun.
  • Özel bir durum söz konusu değilse kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışın.
  • Tükettiğiniz hayvansal gıdaların iyi pişmiş olmasına özen gösterin.
  • Gribe benzer belirtiler gösteren insanlardan uzak durun. Bu kişilerle yakın temasa girmeyin.
  • Yüksek ateş, kuru öksürük gibi belirtilere ek olarak nefes darlığı yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
  • Virüs kapma ihtimalini göz önünde bulundurun ve bunu insanlara yaymamak için hem öksürürken hem de hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın.

Alacağınız bu basit önlemler sayesinde virüsün yayılmasını büyük oranda engelleyebileceğiniz gibi sizin de corona virüsünü kapma ihtimalinizi büyük oranda düşüreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here