Cüce Gezegenler Nelerdir Hakkında Bilgi

Çok eski zamanlarda teknolojik yetersizlikten dolayı çok az sayıda gezegenden haberdardır. Ancak 21. Yüzyıla gelindiğinde teknoloji gelişti ve güneş sisteminde daha farklı gezegenlerin de olduğu görüldü.

Güneş sistemine yeni dahil olan bu gezegenler o kadar ufaktı ki normal gezegenlerle kıyas edilemezdi. Bu durum cüce gezegenler kavramının ortaya çıkmasına neden oldu.

Küçük gezegenler ortaya çıkınca bilim insanları gezegenleri sınıflandırma yolunu seçti. 2000’li yıllarda bir gök cismine gezegen diyebilmek için çeşitli kriterler belirlendi.

Gezegen Kriterleri Nelerdir?

Bir gök cisminin gezegen olabilmesi için güneş ya da bir yıldız etrafında dönmesi gereklidir. Gök cisimlerine gezegen diyebilmek için özellikle bu özellik aranmaktadır.

Bir gök cisminin gezegen olabilmesi için boyutunun büyük olması gerekmektedir. Ayrıca görsel olarak küresel yapıda olması gerekmektedir.

Bir gök cisminin gezegen statüsünde yer alması için etrafına yakın konumda hiçbir gök cisminin olmaması gerekir. Yani manyetik açıdan gök cisminin etrafının temizlenmiş olması gerekmektedir.

Bu saydıklarımızın sadece ikisini bile karşılayan gök cisimleri cüce gezegen olarak kabul ediliyor. Ayrıca bir gök cisminin cüce gezegen olarak kabul edilebilmesi için herhangi bir uydusunun olmaması da gerekmektedir.

Güneş Sisteminde Bulunan Cüce Gezegenler

Güneş siteminde an itibariyle 5 tane cüce gezegen yer almaktadır. Ceres, bu gezegenlerden ilk keşfedilmiş olanıdır. Diğer cüce gezegenler arasında Plüton, Eris, Haumea, Makemake adlı cüce gezegenler yer almaktadır.

Cüce Gezegen Ceres Hakkında Bilgi

Cüce gezegen ceres

Beş cüce gezegenin en küçüğü olmasına rağmen, ceres keşfedilen ilk gezegendi. Bunun nedeni, jüpiter ve mars arasındaki asteroid kuşağında bulunan ceres’in açık ara en yakın olanı olmasıdır.

Sicilyalı gökbilimci Giuseppe Piazzi, en cüce gezegen olmasına rağmen 1801 yılında Pluto’nun gezegensel varlığını duyurmasından bir asır önce fark etti.

Ceres’i bir gezegen olarak adlandırmak – cüce türünde bile – cömert görünüyor. Sadece 950 km çapında, kütlesi dünya’nın sadece yüzde 0,015’i ve plüton’un 14 katıdır. Aslında ceres o kadar küçük ki, ayrıca bir asteroid olarak sınıflandırılıyor.

Ceres, asteroid kuşağının toplam kütlesinin dörtte birini oluşturur ve komşularından farklı olarak neredeyse yuvarlak bir yapıya sahiptir. Ayrıca kabuğunun altında muhtemelen su buzu vardır.

Ceres, 2006 yılında cüce gezegen olarak kabul edildi. Kendisine cüce gezegen statüsü kazandıracak kadar çevresinden yeterince farklıdır. Adını roma hasat tanrıçasından almıştır.

Yorum yapın