Damar damar üstüne gelmesi neden olur
Damar damar üstüne gelmesi neden olur

Damar damar üstüne binmesi akut olarak gerçekleşen bir durumdur. İki damar üst üste geldiği zaman şiddetli ağrı meydana gelir ve bu durum kişinin acı çekmesine neden olmaktadır. Uzmanlara sorduğumuzda damar damar üstüne gelmesinin en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi olduğunu belirtmektedirler.

Damar damar üstüne bindiği zaman ilgili bölgede şişlik, kızarıklık ve morarma gibi durumlar gözlemlenebilir. İlk etapta basit bir sorun olarak görülse de uzmanlar damar damar üstüne gelmesinin ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini de belirtmektedir.

Eğer damar damar üstüne binmesini den dolayı bir süredir ağrı yaşıyorsanız ve bu durum spontane bir şekilde geçmediyse en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerekmektedir.

Damar damar üstüne binmesi vakaları incelendiğinde bu durumun genellikle stres altında olan kişilerde daha fazla gözlemlendiği görülmektedir. Kişinin ani bir şekilde hareket etmesi de çoğu zaman damarların üst üste binmesi ne ve şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur.

Bu sağlık sorunu meydana gelir gelmez alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır. İlgili soruna ne kadar erken müdahale yapılırsa oluşan ağrının ve ilgili sağlık probleminin ortadan kaldırılması daha kolay olacaktır.

Damar Damar Üstüne Binmesi Neden Olur?

Damar damar üstüne binmesi neden olur

Damarların yer aldığı bölgeye şiddetli darbelerin alınması bu bölgede damar damar üstüne gelmesi sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. En şiddetli ağrıların meydana geldiği damar damar üstüne binmesi vakaları genelde darbe kaynaklı olarak ortaya çıkanıdır.

Alınan darbenin şiddeti yüksekse bu durum damarların hasar görmesine ve buna paralel olarak iç kanamaların dahi yaşanmasına neden olabilir. Özellikle yaşanan trafik kazalarında bu tarz vakalar yoğun olarak gözlemlenmektedir.

İnsan vücudunun her bölümü dinlenmeye gereksinim duyar. Damarlarında kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için dinlendirilmesi gerekmektedir. Damarların girilmesine neden olan işlerin uzun süre boyunca yapılması bir süre sonra damar damar üstüne binmesi vakasının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu tip durumlarda kişinin hareketsiz kalarak istirahat etmesi tedavi süresince uygulanmaktadır. Kişi istirahat ettiği zaman damarlarda yer alan gerginlik yok olur ve damar damar üstüne gelmesi nedeniyle oluşan ağrılar son bulur.

Bu sağlık sorunu çeşitli damar hastalıklarından dolayı da ortaya çıkabilir. Özellikle aşırı miktarda sigara tüketen kişilerde damar tıkanıklıkları meydana gelir. Damarlarda meydana gelen tıkanmaların bir süre sonra damar damar üstüne binmesi sorununa yol açacağı bilinmektedir.

Bu tarz problemlerin sadece istirahat edilerek aşılması mümkün değildir. Kalp krizi gibi ölümcül sonuçların ortaya çıkma ihtimali akla getirilerek kesinlikle vakit kaybetmeden uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Vücut geliştirme sporları ile ilgilenen kişiler spor yaparken vücutlarına ekstra yük binmesine neden olurlar. Vücuda ekstra yük binmesi kaslara ek olarak damarların aşırı baskı altında kalmasına neden olur. Damarlarda meydana gelen gerginlik beraberinde damar damar üstüne gelmesi problemini getirir.

Vücut geliştirme sporları ile ilgileniyorsanız ve bu durum sıklıkla başınıza geliyorsa vücudunuzu aşırı derecede fazla zorladığınızı söylememiz mümkündür. İlgili ağrıları sürekli olarak yaşamamak için vücudunuzun aşırı derecede gerilmesine neden olan sporlardan uzak durmanızı ya da bir süreliğine de olsa ara vermenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here