göğüs geliştirme hareketleri

Dambıl hareketleri vücut içerisinde yer alan çeşitli kasları ve kas gruplarını çalıştırmak adına geliştirilmiş olan aletlerdir. Dambıl çalışma programı sayesinde vücudun neredeyse her yerindeki kasların çalıştırılması mümkündür. Bu yüzden sizlere resimli anlatım olarak dambıl çalışma programı hakkında bilgi vereceğiz. Yaptığımız açıklamalar doğrultusunda gelişmesini istediğiniz kas grubunu geliştirebilir ve bu sayede düzgün bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Verilen hareketleri en az 8’li tekrarlı olarak yapmaya başlayın. Çalıştırılan kas bölgesi aşırı derecede zorlanıyorsa kas yırtılması gibi sorunlar ile mücadele etmemek için 8’li tekrarlar yerine 4’lü ya da 5’li tekrarlar halinde dambıl çalışma hareketlerini uygulayın.

Dambıl çalışma programı hazırlayıp çalışmalarınıza başladıysanız bazı uyarılarımızı dikkate alın. Örneğin bir sette 10 hareket yaptıysanız ikinci sette 8 hareket yapın. Bu durum maksimum verimde çalışmanızı sağlayacaktır. Yani her seferinde hareket sayısını düşürün. Bazı kişiler her ne kadar kaslar çok zorlanırsa o oranda çok gelişir diye bir düşünceye kapılmış olsa da sizler bu hataya düşmeyin. Daha fazla zorlanmak yerine verimli çalışmanız kaslarınızın daha kısa süre içerisinde gelişmesini sağlayacaktır. Hareket sayısını azaltarak yapılan bu dambıl çalışma programına azalan piramit denilmektedir. Sizlere bu konuda bilgiler vermiş olmamıza rağmen konuyu idrak etme konusunda sıkıntılarınız varsa kesinlikle vücut geliştirmek konusunda eğitim alın. Yanlış bir dambıl çalışma programı oluşturmanız kaslarınızın biçimsiz bir şekilde gelişmesine neden olabilir. Makalemizin devamında hangi hareketlerin vücudun neresini geliştirdiği konusunda bilgiler yer almaktadır. Sizler de geliştirmek istediğiniz bölgeleri bu hareketler doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

Dambıl Göğüs Geliştirme Hareketleri

Göğüs kasları geliştirilmesi en kolay olan kaslardır. Bu dambıl göğüs geliştirme hareketleri hem bayanlar hem de baylar tarafından uygulanabilir. Göğüslerinizin olduğundan daha iyi ve hacimli görünmesi büyük ölçüde kendinizle barışık hale gelmenizi sağlayacaktır. Göğüs çalıştırma hareketlerinin neler olduğuna gelin birlikte bakalım.

Dambıl Omuz Geliştirme Hareketleri

Omuzların genişlemesi ve kaslı hale gelmesi özellikle erkeklerin tercihidir. Giydiğiniz bir takım elbisenin ya da bir gömleğin deyim yerindeyse vücudunuza cuk diye oturmasını istiyorsanız kesinlikle omur kaslarınızı geliştirmelisiniz. Omuz kasları diğer kaslara oranla biraz zor gelişmektedir. Bu yüzden omur kaslarını geliştirmek için yapılan dambıl hareketleri büyük sabır gerekmektedir. Sabrınıza güveniyorsanız bu hareketlerin neler olduğu aşağıda resimli olarak anlatıldı.

Dambıl Sırt ve Kanat Geliştirme Hareketleri

Vücudunuzun üçgen forma kavuşması için sırt ve kanat kaslarınızın gelişmiş olması gerekiyor. Sırt ve kanat kaslarını geliştirirken ayrıca kol kaslarınızı da geliştirin bu sayede vücudunuz daha şekilli olacaktır. Sadece sırt ve kanat kaslarının gelişmesi vücut formunun biçimsiz olmasına neden olabilir. Aslında bu durum vücudun her yeri için geçerlidir. Bu yüzden kas yapacak olan kişilerin vücudun her yerini geliştirecek çalışma programı hazırlaması önemlidir.

Dambıl Kol Geliştirme Hareketleri

Kolda çeşitli kas grupları yer almaktadır. Bu kas grupları ön kol ve arka kol olmak üzere isimlendirilir. Şekilli bir kol yapısına sahip olunabilmesi için hem ön hem de arka kol kaslarının geliştirilmesi şarttır. Kol kasları kısa süre içerisinde gelişen ve uzun süre formunu koruyan kas grubudur. Bu yüzden kol kaslarınızı geliştirecek olursanız hafif egzersizler yaparak kollarınızdaki yapısal formu uzun süre boyunca muhafaza edebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Dambıl çalışma programı hareketleri bu şekildedir. Elbette vücudun çeşitli yerlerini geliştirmek adına daha farklı egzersizler bulunmaktadır ancak bizler sizlere insanların en çok gereksinim duymuş olduğu kas gruplarının nasıl geliştirildiği hakkında bilgiler verdik. Kas geliştirirken özellikle protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Proteinler kas sisteminin daha kolay gelişmesi konusunda etkilidir. Piyasada satılan protein tozları da kas geliştirmeye yaramaktadır ancak bu tarz ürünler kasların boş bir şekilde gelişmesine neden olur. Yani protein tozu alımını bıraktığınızda kaslarınızın çok kısa zaman içerisinde yok olacaktır. Bu yüzden doğal yollarla kas geliştirmeniz daha mantıklıdır.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here