Ruhsal dengede bozulmaların olmasıyla meydana gelen deliryum hastalığı, özellikle vücutta su eksikliğinin olması, yüksek ateş yaşanması, zehirlenme ve enfeksiyon gibi sorunların beraberinde ortaya çıkmaktadır. Deliryum nedenleri arasında daha birçok şey yer alsa da hastalığın tipik olarak bu nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Deliryum tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Yani deliryum hastalığının kendiliğinden geçmedi mümkün değildir. Deliryum kendisini basit belirtiler ile göstermek yerine aniden ortaya çıkmaktadır. Bilinç kaybının yaşanması, sürekli uyuklama hali, bilinç problemlerinin gözlemlenmesi ve algılamada bozulmaların meydana gelmesi deliryum hastalığının belirtileri arasında gösterilebilir.

Deliryum beyinsel işlevlerde ciddi bozulmalara neden olduğundan dolayı nöropsikiyatrik semptomlara da neden olmaktadır. Eskiden çok az gözlemlenen bu rahatsızlık üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ilgili rahatsızlığın gözlemlenme oranının son yıllarda arttığı tespit edilmiştir. Deliryum hastalığı her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Özellikle böbrek yetmezliği gibi problemleri olan kişilerde bu hastalığın görülme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca kanser hastalarında ve yaşı ilerlemiş olan kişilerde de deliryum adı verilen bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Deliryumun Belirtileri

Deliryum, uzun soluklu bir rahatsızlık olduğundan dolayı hastalığın her aşamasında gözlemlenen belirtiler değişmektedir. Hastalık ilk ortaya çıkmaya başladığı zamanlar kişide aşırı derecede ruhsal sıkıntılar meydana gelir. Sürekli uykuya gereksinim duyma ve dikkati toplamada zorlanma deliryum hastalığının erken dönemdeki belirtileridir.

Deliryum kendisini biraz daha göstermeye başladığında uykuda sayıklamalar gözlemlenir ve bu sayıklamalar her geçen gün artar. Uyuma gereksinimi duyulduğu gibi bazı vakalarda uyuyamama sorunu ile de karşılaşılmaktadır. Kişi sürekli bir endişe içerisindedir ve uykuları daimi olarak kabuslar ile noktalanır.

Deliryum hastalığı üst noktalara ulaştığında en çok gözlemlenen belirti kişinin anlamsız cümleler kurmasıdır. Bu durum yaşandığında kişi halini anlatırken anlamsız cümleler kurduğundan dolayı anlaşılması ciddi oranda zorlaşır. Aşırı huzursuzluk, derin bir endişe ve hafıza problemlerinin yaşanması deliryum hastalığının en son evresinde ağır bir şekilde hissedilir. Hafıza ile ilgili sıkıntılar meydana geldiğinden dolayı bu hastalık ile mücadele edenlerin kimi zaman yakınlarını dahi tanıyamadıkları bilinmektedir. Derin bir ruhsal problem olduğundan ötürü deliryum hastaları kimi zaman ölmüş kişiler ile konuştuklarını söylemektedir. Ayrıca sürekli bir endişe hali olduğundan dolayı çevresindeki kişilerin ona zarar vereceğini dahi düşünmektedir. Bu durum deliryum hastalarının çevresine karşı karamsar bir ruh haline bürünmesine neden olmaktadır.

Deliryum hastalığı çeşitli tiplerde ortaya çıkmaktadır. Hiperaktif tip, hipoaktif tip ve karışık tip olmak üzere üç bölümde incelenmektedir. Hiperaktif tip grubunda yer alan hastalar sürekli olarak halüsinasyonlar görmektedir. Bu hastaların hastanede kalma süreleri kısadır ancak üzerlerinde yer alan ajitasyon duygusunu atmaları bir hayli uzun sürmektedir. Diğer bir tip olan hipoaktif tipte genel depresyon belirtilerinin büyük bölümü gözlemlenir. Bu deliryum tipinde olan kişiler aşırı derecede yorgun görünürler ve sürekli olarak uyumak isterler. Son deliryum tipi olan karışık tip, her iki grupta yer alan belirtilerin hepsini içerisinde barındırmaktadır.

Deliryum farklı tipler ile ortaya çıktığından dolayı hastalığın hangi tipte olduğunu belirlemek ciddi anlamda zordur. Hatta bir kişinin deliryum ile mücadele ettiğinin tanısını koymanın dahi ciddi anlamda zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumdan ötürü şüpheli vakaların sadece alanında uzman kişiler tarafından tespit edilmesi mümkündür.
deliryum
Deliryum rahatsızlığı sizlerin de bildiğiniz gibi hastane ortamında kalan kişilerde gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Hastanın doktorlara ve hemşirelere saldırması deliryum hastalığının en çok gözlemlenen belirtisi olsa da deliryum hastası olup aşırı derecede sakin ve sessiz kalan kişiler de bulunmaktadır.

Deliryum hastalığı psikolojik bir rahatsızlık olduğundan dolayı bu hastalığın tedavisi psikiyatrların eşliğinde yapılmaktadır. Hastaya çeşitli sakinleştiriciler verilerek duygusal durumunun düzgüsel hale getirilmesi hedeflenmektedir. Bazı hastalar tedaviye çok geç cevap verdiğinden dolayı deliryum hastalığını birçok uzman uzun soluklu hastalıklar sınıfında incelemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here