deniz suyunun faydaları nelerdir

Deniz suyuna girmek, kişinin hem ruh hem de beden sağlığını geliştirmektedir. Deniz suyunun faydaları ile alakalı bilgiler Antik Yunan medeniyetine kadar ulaşmaktadır. Antik Yunan medeniyetinde yaşam süren insanların, deniz suyu dolu havuzlar yaparak buralarda yıkandıkları ve ciddi anlamda şifa buldukları biliniyor. Deniz suyunun faydaları üzerine araştırma yapan uzmanlar, deniz suyunun içerisinde insan sağlığı açısından önemli olan birçok mineralin yer aldığını tespit etti. Yapılan bu incelemeden dolayı deniz suyunun faydalarının bilimsel dayanağı da bulunuyor.

Deniz suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, dolaşım sisteminin kusursuz çalışması, kişinin ruh halinin mutlu olması ve cildin gençleşmesi yer alır. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğumuz için kesinlikle tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları deniz suyunun faydaları konusunda bilinçlenme ve bu yararlardan nasiplenmelidir.

Deniz suyunun faydaları

deniz suyunun faydalarıDeniz suyu, çok eski zamanlardan beri insanların şifa bulmak adına kullandığı bir sudur. Deniz suyunun içerisinde insan sağlığı açısından önemli olan yaklaşık 80 madde bulunmaktadır. Deniz suyunun içerisinde yer alan yararlı bakteriler, vücuttaki yararlı bakteri sayısını arttırarak kişinin genel sağlığının iyileşmesini sağlar. Yararlı bakteri ve mineral kaynaklı sorun yaşayan kişilere deniz suyu şifa kaynağı olabilir.

Deniz suyunun cilde faydaları

deniz suyunun cilde faydaları

 • Deniz suyunun içerisinde yüksek oranda tuz bulunmaktadır. Deniz suyunda yer alan tuz, deri üzerinde yer alan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca deri üzerinde yer alan ölü hücreleri kaldırarak yerine yeni hücrelerin üretilmesine de yardımcı olur.
 • Deniz suyu cildin yüksek oranda mineral emmesini sağlamaktadır. Cilde biriken mineraller sayesinde hücreler daha hızlı bir şekilde yenilenir ve kişinin güzelliğine güzellik katılır.
 • Deniz suyu hasar gören cilt hücrelerinin onarılmasını ve ölü haldeki hücrelerin yerine yeni hücrelerin üretilmesini sağlamaktadır.
 • Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarını da yok etme konusunda etkili olan deniz suyu ayrıca ciltte oluşan iltihapların kurumasını sağlar.
 • Deniz suyu içindeki maddeler sayesinde cildin elastikiyet kazanmasını sağlar. Ayrıca birçok cilt hatalığını yok etme konusunda da etkilidir.

Deniz suyunun bağışıklık sistemine faydaları

Deniz suyu yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu özelliği sayesinde deniz suyu vücutta yer alan toksinleri yani zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanserden tutun kalp rahatsızlıklarına kadar birçok derde derman olan eniz suyu, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek kişinin hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar.

 • Deniz suyunun içerisinde insan sağlığı açısından birçok madde vardır ve bu maddeler bağışıklık sisteminin devreye girmesini sağlar. Cilde yer alan gözenekleri açan deniz suyu, buradan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.
 • Kandaki oksijen düzeyinin artmasını sağlayan deniz suyu, kanın ihtiyaç duyduğu yararlı elementleri kana kazandırarak serbest radikallerle daha iyi mücadele edilmesini sağlar.
 • Vücuttan yer alan her hücre ve organın genel sağlığını iyileştiren deniz suyu, hidrojen iyonlarıyla doludur ve bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Deniz suyunda yer alan iyot tiroid aktivitesini arttırır ve bağışıklık sistemini destekler. Antiseptik özelliği olduğu için vücutta yer alan enfeksiyonların, parazitlerin ve mantarların kısa süre içerisinde yok olmasını sağlamaktadır.

Deniz suyunun psikolojiye faydaları

 • Stresin azaltılması ve kişinin ruh halinin durağan hale gelmesi, deniz suyunun sağlığa en önemli faydaları arasında yer alır. Stres kaynaklı birçok hastalığın tedavisi sırasında tedaviyi desteklemek için denizde yüzmek uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
 • Depresyon, sinirlilik, kaygı, ilgisizlik ve diğer rıhsal sorunların tedavisinde deniz suyu etkili olmaktadır.
 • Deniz suyunda yer alan magnezyum, lityum ve brom gibi maddeler, seratonin, melatonin ve triptamin gibi hormonların daha fazla üretilmesini sağlayarak kişinin sakinleşmesini ve mutlu olmasını sağlar.
 • Deniz suyu içerisinde yüksek oranda lityum yer alır ve bu madde bipolar bozukluk yaşayan kişilere iyi geldiği için deniz suyuna girmeleri tavsiye edilir.
 • Deniz suyunda yer alan magnezyum, gergin haldeki kasların kendisini salmasını sağlayarak kişinin üzerindeki gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Özellikle bu rahatlama kişinin rahat bir şekilde uyumasını sağladığından dolayı deniz suyu uyku bozukluğu yaşayanlara da tavsiye edilir.

Deniz suyu içmenin zararları

deniz suyu içmenin zararları

Deniz suyunun faydaları olsa da deniz suyunun içilmesi ölümcül durumların dahi ortaya çıkmasına neden olabilir. Deniz suyunun içerisinde çok fazla tuz vardır. Deniz suyu içildiği zaman vücuda aynı zamanda tuz yüklemesi yapılır. Bu alınan tuz vücuttaki suyu emerek vücudun susuz kalmasına neden olur. Bu durumun önüne geçilmeyecek olursa yetersiz sudan dolayı organ yetmezlikleri baş göstermeye başlar. Deniz suyu çok fazla içildiği zaman etkisini ilk olarak böbreklerde gösterir. Vücutta yeterli oranda su kalmadığı için kişi tuvalete çıkmamaya başlar. Bir süre sonra da böbrek yetmezliği görülür. Deniz suyunun faydaları bilinse de kesinlikle zararları da göz önünde bulundurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here