Desibel Nedir?

Çeşitli fiziksel olayların seviyesini ölçmek için çeşitli birimler kullanılmaktadır. Sesin seviyesinin ölçülmesinde kullanılan birime de desibel denilmektedir. Bu birimin kısa şekilde ifade edilmesi “db” şeklindedir. İnsan kulağı ses seviyesine aşırı derecede duyarlı olduğundan ötürü desibel kavramı günlük yaşam içerisinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır çünkü insan kulağı birbirinden aşırı derecede farklı olan farklı desibellere sahip sesleri bile ayırt edebilecek düzeydedir. Sokaktaki kedinin miyavlamasından tutun gökyüzünün en ücra köşelerinden geçmekte olan uçağın sesine kadar birçok sesi duyabiliriz. Bu sesler desibel olarak birbirinden farklı olsa da kulak yapısı bunları duymaya elverişli olduğu ölçüde ilgili sesler duyulabilmektedir.

Desibel seviyesini incelediğimizde desibel seviyesinin matematiksel olarak katlanarak arttığını ve katlanarak azaldığını görmekteyiz. İnsan kulağının duyabileceği ses seviyeleri üzerinde araştırma yapıldıktan sonra duyulabilecek minimum ses seviyesinin sıfır desibel olduğu ve bunun sessizlik olarak ifade edildiği görülmektedir. Günlük yaşam içerisinde karşılaşabileceğimiz çok farklı sesler bulunmakta ve bu seslerin birbirinden farklı desibelleri bulunmaktadır. Desibel farkını daha iyi kavrayabilmek için sayfamızın devamında günlük yaşam içerisinde birçoğumuzun duyduğu seslerin desibel değerleri verilmiştir. Seslerin kaç desibel olduğunu kavramak için bu vermiş olduğumuz örnekler sizlere yol gösterici nitelik taşıyacak tır.

Roket sesi – 190 db
Gök gürültüsü – 120 db
Metro – 110 db
Mutfak mikseri – 90 db
Saç kurutma makinesi – 80 db
Normal konuşma – 60 db
Yaprak hışırtısı – 10 db

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşmış olduğumuz bu seslerin desibel değerleri ses kaynağının en yakın bölgesinde yapılan ölçümler sonucunda elde edilmiştir. Yani ses kaynağından uzaklaştıkça desibel değerinin düşeceğini bilmenizde fayda var. Uzmanlar desibel değeri aşırı derecede yüksek olan seslerin işitme kaybına neden olabileceğini söylemektedir. Bu yüzden işitme kaybı yaşamamak adına 85 desibel değerinin üzerinde seslerin yer aldığı ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. 85 desibel üzerindeki seslere kısa süreli olarak maruz kalmak tabii ki de işitme kaybına neden olmaz ancak bu yüksek desibele sahip olan sesli ortamda uzun süre durulması çeşitli işitme kayıplarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

desibel

İnsan kulağı doğada yer alan her sesi algılayamaz. Yapılan araştırmalar sonucunda insan kulağının 20 ila 20.000 herz arasındaki sesleri duyabileceği tespit edilmiştir. 20.000 herz değerinin üzerindeki sesler ultrasonik ses olarak kabul edilir. Ultrasonik sesleri insan kulağının hiçbir şekilde duyamayacağı bilinmektedir. Bu durumun bilimsel olarak kanıtlandığını da söyleyebiliriz. İnsan kulağı 85 desibelin üzerindeki seslerden aşırı derecede olumsuz etkileniyor olsa da sahip olduğumuz bebeklerin ağlama seslerinin yüz desibelin üzerinde olduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden birçok aile bebekleri ağladığı zaman aşırı derecede rahatsız olmaktadır. Uzun süre bebek ağlamasına maruz kalan kişilerde ciddi anlamda psikolojik sorunların ortaya çıkmasındaki temel neden bu ağlama sesinin desibel değerinin insan kulağını rahatsız edebilecek düzeyde yüksek olmasıdır. Daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek istiyorsanız yaşam alanlarınızın 85 desibelin altındaki sesleri barındırıyor olmasına özen göstermeniz mantıklı bir karar olacaktır. Ses konusuyla yakından ilgileniyorsanız ses hangi ortamlarda yayılır makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın