Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon bitkileri arasında en çok tercih edilen bitki deve tabanıdır. Deve tabanı bakımı hakkında bilgi sahibi olmadan sırf güzelliği için bu bitkiyi salona yerleştirmek doğru değildir. Bunun bilincinde olarak deve tabanı bitkisi nasıl yetiştirilir yazımızın devamını okuyarak öğrenin.

Deve tabanı (monstera deliciosa), özellikle ağaç vari görünüme sahip olan bitkilerden hoşlananlar için uygundur. Ev bitkileri arasındaki en büyük bitki türlerinden birisidir.

Deve tabanının yaprakları kalbe benzer. Yaprakları deriyi andıran dokudadır. Koca bir devanın ayağını andırdığı için bu bitkiye deve tabanı ismi verilmiştir. Bu bitki 70 santimetreye kadar uzayabilir. Ev dekorasyonunun vazgeçilmez bitkilerinden birisidir.

Deve tabanı, özellikle 80’li yıllarda en çok tercih edilen salon bitkisiydi. Sonraki yıllarda birden bire popülerliğini yitirdi. Yakın zamanda eskiye olan ilginin tekrardan ortaya çıkmasıyla birlikte deve tabanı bitkisi tekrardan popüler hale geldi.

Deve Tabanı Bakımı Hakkında İnce Ayrıntılar

Deve tabanı, tropikal bitkiler sınıfında yer alır. Her ne kadar biz salonlarda görmeye alışık olsak da bu bitkilerin anavatanı hawaii’dir. Tropikal iklimin özelliği nemdir. Bu yüzden deve tabanı bakımı yapılırken en çok nem dengesine dikkat edilmesi gerekir.

Tropikal iklimde yıl boyunca hava sıcaklıkları yüksektir. Ancak ülkemizde kış mevsimi gediği zaman sıcaklıklar ciddi anlamda düşer. Bu yüzden deve tabanı bitkisine dışarıda bakmak uygun değildir. Bitkinizin sağlıklı gelişmesi için ideal sıcaklıkta ve yeterli nem oranına sahip ortamlarda bakılması gerekir.

Deve tabanının görüntüsüne hayran olan kişiler ekstra olarak deve tabanı çiçeği çiçek açar mı diye de merak etmektedir. Bu bitki yaz mevsiminde çiçek açmaktadır. Çiçeklerinin tam ortasında ayrıca meyve yer alır.

Deve tabanı bitkisinin meyvesi birçok sağlık sorununa iyi gelir. Astım hastalığından tutun da çeşitli bağırsak sorunlarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. İdrar söktürücü özelliği olan deve tabanı meyveleri ayrıca çıban şişliklerinin sönmesine de yardımcı olur. Bunun için çıbanın üstüne koyulması yeterlidir.

Evde kedi besliyorsanız deve tabanı bakarken kesinlikle dikkatli olmalısınız. Büyük ihtimalle kediniz deve tabanının yeşil yapraklarına dayanamayacak ve onu yemeye çalışacak. Bu durum kedinizde hayati önem arz edecek türden spazm sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden evcil hayvan besleyen kişilerin bu bitkiyi tercih etmemesini tavsiye ederiz.

Deve Tabanı Bakımı Sulama

Sulama her bitki için önemlidir. Çünkü susuz yaşamın olması mümkün değildir. Deve tabanını sularken en çok dikkat etmeniz gerekn şey sulama suyunun aşırı derecede soğuk olmamasıdır. Ilık suyu tercih etmeniz gerekmektedir.

Hangi bitki olursa olsun çeşmeden direkt olarak alınan suyun bitkiye verilmesi uygun değildir. Deve tabanı bitkisi için de bu durum geçerlidir. Hem kirecin çökelmesi hem de suyun dinlenmesi gerekir. Ülkemizde 4 mevsim yaşandığı için deve tabanı sulama sıklığı hakkında net bir şey söylemek kesinlikle doğru değildir. Uygun sulama zamanı bitki gözlemlenerek belirlenir.

Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri yüksek olduğu günler her gün sulama yapılmasını tavsiye ediyoruz. Kış mevsiminde ise durum tamamen değişiyor. Kış mevsimi geldiğinde toprağın nemini sürekli olarak kontrol ederek sulama yapmanız gerekir.

Tropikal bitkiler nemi yok sever. Yaz mevsimi kuru geçen yerlerde çiçeğin yeterli nemi alabilmesi için yapraklarına fısfıs kullanarak su serpilmelidir. Bu bitkinin ihtiyacı olan neme sahip olması için büyük önem arz eder.

Kış mevsiminde bitkiniz dinlenme dönemine geçecek. Bu dönemde sulama sıklığınızı azaltmanız gerekir. Deve tabanı bitkisi direkt güneşi sevmez. Dolayı güneş onun için uygundur. Ayrıca güneşe yönelme şeklinde büyüme meydana gelir. Büyümenin eşit gerçekleşmesi için deve tabanın belirli sıklıklarla çevrilerek yönü değiştirilmelidir. Bu sayede bitkiniz daha biçimli bir şekilde büyüyebilir.

Sıcaklık değerlerinin 15 derecenin altına düşmesi deve tabanı için tehlike arz eder. Sıcaklığın minimum 15 derece ve üstünde olmasına dikkat etmelisiniz.

Deve Tabanı Toprak Bakımı

Deve tabanı toprağı kesinlikle yüksek oranda kum içermelidir. Kum oranı yüksek bahçe toprağını deve tabanı için kullanabilirsiniz. Ayrıca hazır olarak satın alacağınız torflu topraklar da işinizi görecektir.

Deve tabanı kökleri geniş alan ister. Bir saksıya sıkıştırılması bitkinin gelişimini ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bitkinizin sağlıklı gelişmesi için köklerinin de sağlık olması gerekir. Bunun bilincinde olarak bitkinizi büyük saksılara ekmelisiniz.

Bitkinizin saksını bir süre sonra yetersiz gelecektir. Yani saksıyı değiştirmeniz gerekecek. Deve tabanı saksını 2-3 senede bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Deve tabanı bitkisini bu kadar gösterişli yapan şey sahip olduğu yapraklardır. Bitkinin yaprakları periyodik olarak temizlenmelidir. Yaprakların üstünde çok fazla toz birikmesi, bitkiyi hastalıklara açık hale getirir. Bu yüzden belirli zaman aralıklarında nemli bez kullanarak deve tabanınızın yapraklarını silerek temizleyin. Yapraklara zarar vermemek adına hassas olmaya özen gösterin.

Deve tabanı kontrol altında tutulmazsa aşırı derecede uzayabilir. Eğer bitkiniz çok uzadıysa uç budaması yani tepe budaması yapabilirsiniz. Bu bitkinin ekstra olarak dallamasını sağlar ve bu sayede bitkiniz daha gür daha güzel görünür.

Deve Tabanı Nasıl Çoğaltılır?

Deve tabanı fiyatı diğer bitkilere oranla yüksek olduğu için arkadaşında olan deve tabanı bitkisini çoğaltmak isteyen çok sayıda kişi var. Deve tabanı bitkisini çoğaltmak için çeşitli yöntemler vardır. Tepe çelikleri, gözlü gövde çelikleri veya daldırma yöntemi deve tabanı bitkisini çoğaltmak için tercih edilebilir.

Deve tabanını çoğaltmak için en çok tepe çelikleri tercih edilir. Eğer bitkinin çok fazla uzamadıysa şahsen bunu tavsiye etmiyoruz. Sırf tepe çeliği almak için bitkinizin gelişimini olumsuz etkilemeniz doğru olmaz.

Eğer deve tabanı yeterli boyuta ulaştıysa tepe çeliğini kullanarak bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Yaz aylarında tepe çeliğini kesip torfa dikin. Yaklaşık 1 ay içerisinde köklenme gerçekleşecektir. Tepe çeliği kullanarak çoğaltma yapacaksınız sıcaklığın 23 santigrat derecenin altında olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde köklenme gerçekleşmeyecektir.

Deve tabanını çoğalmak için gözlü gövde çeliklerini de kullanabilirsiniz. Yan dallarda yer alan gözlü gövde çeliklerini kesip aynı şekilde torfa dikin. Bunu tüm yaz mevsimi boyunca yapabilirsiniz. Ana bitkiye daha az zarar verdiğinden dolayı şahsen biz bu çoğaltma yöntemini tercih ediyoruz.

Saksı değişim zamanına gelince güçlü olan kök sürgünlerini kullanarak da bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Buna kökten ayırma yöntemi denir. Bu yöntemi uygularken ana bitkinin köklerini çok fazla tahrip etmemeye özen gösterin.

Yorum yapın