pybs taban puan

PYBS yani devlet parasız yatılı bursu, ilköğretim ve lise sıralarında yer alan öğrencilerin almış oldukları bir burs türüdür. Devlet parasız yatılı burs parası yatırma zamanı ne zamandır konusu bursluluk sınavına girip burs almaya hak kazanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden sizlere ödemelerin yapıldığı dönemler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Devlet parasız yatılı burs parası, bursu almaya hak kazanmış olan kişilere 3 ayda 1 olmak üzere verilmektedir. Burs sınavı sonrasında ödemeler 3 ay içerisinde yapılmaya başlanmaktadır. Bursun yattı aylar Aralık, Mart, Haziran ve Eylül aylarıdır. Genelde ayın 5’inde yatırılan burslar kimi zaman ayın 15’inde de yatabilmektedir. Tarafınıza verilen banka kartı ile bahsi geçen ayların ilk 15 günü bursunuzun yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Devlet parasız yatılı bursu nasıl alınır?

PYBS bursunu alabilmenin en önemli yolu başarılı bir öğrenci olmaktır. Düne kadar bu bursu almak için çok az sayıda kişi sınavlara giriyordu ve bursu almak bu nedenden dolayı kolaydı ancak neredeyse her ailenin geçim derdine düşmüş olmasından ötürü PYBS bursunu almak için sınava katılan kişi sayısı arttı ve bu durumda Devlet parasız yatılı bursunu almayı ciddi anlamda zorlaştırdı.

PYBS bursunu kazanmak için düzenlenen sınavdan yüksek puan almanız gerekmektedir. Taban puanların hakkında bilginiz yoksa makalemizin devamında yer alan taban puan listesine göz atmanızı tavsiye ederiz.
pybs taban puanSizlere liste halinde sunmuş olduğumuz bu puanlar geçmiş yıllara ait olan taban puanlarıdır. Puanlama listesinde yer alan puanları referans alarak ortalama olarak kaç puan almanız gerektiği hakkında bilgi alabilmeniz için makalemize eklenmiştir. Her geçen yıl bu puanların üzerinde taban puanları elde edildiğini de göz önünde bulundurunuz.

İlköğretim sıralarındayken bu bursu almaya hak kazandıysanız, lise eğitiminiz boyunca da başarılı bir öğrenci olmak koşulu ile ilgili bursu almaya devam edebilirsiniz. Bu burs aile ekonominize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. İlgili bursun en önemli özelliği ise geri ödemesinin olmamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here