Ülser türlerinden birisi olan dil ülseri, en sık ortaya çıkan ülser türlerinden birisidir. Belirli bir yaş grubunu tehdit etmeyen bu hastalık neredeyse her bireyde görülebilmektedir. Dil ülseri ilk etapta basit bir rahatsızlık olarak görülebilir ancak dil ülseri belirtileri ortaya çıktığı zaman dil ülseri tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa bu durum zamanla dilin işlevsel kayıplar yaşamasına neden olabilmektedir.

Dil ülseri tedavi edilmeyecek olursa bu durum ilk etapta dilin tat alma fonksiyonlarında sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Bu evrede de tedavi sürecine geçilmeyecek olursa dil bir süre sonra tat alma duygusunu tamamen kaybedebilir. Tabii ki ortaya çıkma ihtimali olan hastalıklar bununla sınırlı değildir. Dil ülseri ayrıca dil bölgesinde kanser hücrelerinin oluşmasına dahi neden olabilmektedir. İlk etapta basit bir rahatsızlık olarak gözlemlenen dil ülseri bu nedenden dolayı tanısı konulduktan sonra mutlaka tedavisi yapılması gereken hastalıklar arasında bulunmaktadır. Dilinizde çıkacak küçücük bir ülser yaşam kalitenizin kısa süre içerisinde ciddi oranda düşmesine neden olabilir.

Dil ülseri genel olarak dil üzerinde çeşitli kabarcıkların çıkması durumudur. Bu kabarcıkların çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Dilin üzerinde birdenbire ortaya çıkan bu kabarcıkları incelediğimizde kabarcıkların etrafının kırmızı, içlerinin su dolu ve beyazımsı bir renkte olduklarını görmekteyiz. Bu tip kabarcıklar dilinizde çıktığında bu durumun dil ülseri belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Dil üzerinde meydana gelen bu kabarcıklar ilk etapta basit bir sorun olarak görülebilir ancak ilerleyen evrelerde dil üzerindeki kabarcıklar patlayarak kabarcıkların yayılmasına ve dil ülseri probleminin ciddi sıkıntıları ortaya çıkarmasına neden olabilmektedir. Dil ülseri aslında basit hastalıklar sınıfında yer alır ancak insanlar bu hastalığı önemsemeyip tedavisini yaptırmadığından dolayı basit olan bu hastalık ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ülser ilk olarak dilde ortaya çıkar ve zamanla ağzın iç kısmına da yayılır. Bu durum dil ülserinin en fazla ilerlemiş biçimidir. Bu tip durumlarda hastalık bir hayli ilerlemiş olduğundan dolayı tedavi süreci uzun sürebilmektedir.

Kişinin yutkunma konusunda zorluk çekmesi, boğaz bölgesinde çekilmez ağrıların oluşması, dilde şişkinliklerin ve su kabarcıklarının meydana gelmesi, kişinin konuşurken bu belirtiler nedeniyle zorlanması, yer yer dilde morarmaların oluşması, kişinin geçmişe oranla halsizlik sorunu ile mücadele etmeye başlaması dil ülseri belirtileri arasında gösterilmektedir. Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman hayat kaliteniz aşırı derecede düşmez ancak ilgili hastalığı önemseyip tedavisini yaptırmanız şarttır çünkü bu rahatsızlık yukarıda da belirttiğimiz gibi tedavi edilmediğinde farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar uyku bozukluğu yaşayan, aşırı stresli olan, hormonal dengesizlik sorunları bulunan, dengeli beslenmeyen, birdenbire kilo kaybeden, ağız içi enfeksiyonları olan, dilini ısıran, alkol ve sigara tüketen kişilerde dil ülserinin ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Dil ülseri problemi ile mücadele etmemek için yaşamınızı tamamen tekrardan analiz etmeniz faydalı olacaktır.

dil ülseri

Dil ülseri tanısı konulduktan sonra dil ülserinin tedavi sürecine geçilmektedir. Dil ülseri basit hastalıklar sınıfında yer aldığından dolayı bu hastalığın tedavisi büyük oranda reçete edilen ilaçlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları vaktinde kullanacak olursanız dil ülseri problemi kısa zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. Bazı vakalar aşırı derecede ilerlemiş olduğundan dolayı dilde kansere dönecek nitelik taşıyan yaralar meydana gelebilmektedir. Bu tip durumlarda dil ülseri tedavisi yapılan cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilir. Durumun bu evreye kadar ulaşmasını istemiyorsanız kesinlikle dil ülseri belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren tedavi sürecine başlamanız mantıklı olacaktır. Ülser sık görülen bir rahatsızlık olduğundan ötürü ayrıca mide ülseri konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here