direnç çeşitleri

OHM ile gösterilen direnç, elektrik devrelerinde en çok karşımıza çıkan ara elemanlardan birisidir. Sizlerinde bildiğiniz gibi iletken maddelere bir gerilim uygulandığında meydana gelen akım iletken maddenin bir ucundan diğer ucuna kadar gitmeye çalışır. Akımın izlediği yol üzerinde elektronların geçişini engelleyen veya bu geçişi geciktiren çeşitli engeller bulunmaktadır. Bu engellerin oluşturduğu akıma ters kuvvete direnç denilmektedir.

R harfi ile sembolize edilen direnç elektrik akımına aksi yönde meydana gelmektedir. Birimler arası benzerliğin yakalanması adına direncin birimi OHM olarak seçilmiştir ve W sembolü ile gösterilir. Birçoğumuzun fizik derslerinde muhatap olmak zorunda kaldığı OHM kanunu da dirençlerden yola çıkarak oluşturulmuş olan bir kanundur. OHM kanunu kapalı elektrik devrelerinde kullanılan bir kanun olup kapalı devrelerde söz konusu olan direnç devre gerilimi ile devreden geçen akımın bölünmesi ile bulunmaktadır. Aynı şekilde kapalı devreler ele alındığında devrede olan gerilim direnç ve akımın çarpılması sureti ile bulunmaktadır. Mevcut formüllerden yola çıkıldığında akım da kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

Yukarıda direnci sizlere ifade etmek için kapalı devreyi ele aldığımızda gerilim gibi birçoğunuzun bilmediği ifadelere de yer verdik. Bu nedenden dolayı akıllardaki karmaşıklıkları gidermek ve anlatımı yalın hale getirmek adına sistemde yer alan diğer kavramları da sizlere açıklamak istiyoruz. Elektrik devrelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan gerilim, bir devrenin başlangıç ve bitiş noktaları arasında oluşan potansiyel farka denilmektedir. E ya da U harfleri ile simgelenen gerilimin birimi volttur. Aynı şekilde elektrik devrelerinde yer alan temel kavramlardan birisi olan akım da devrede bulunan serbest elektronların yer değiştirme eylemine denilmektedir. Yaşanan bu durum + ve – kutuplarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Birimi amper olan akım çoğu kaynakta I harfi ile sembolize edilmektedir.

Dirençler üzerinde yapılan ARGE çalışmaları sonrasında 2 adet direnç türü ortaya çıkmıştır. Karbon ve telli olarak sınıflandırılan dirençler, yapılan ARGE çalışmaları sayesinde her geçen gün gelişme göstermektedir. Her iki direnç türünü de ilk defa duyuyorsanız gelin bu dirençleri daha yakından tanıyalım.

Karbon Dirençler: Bu direnç türü en çok tercih edilen direnç türlerinden birisidir. Yapısal olarak ele alındıklarında ilgili dirençlerin kömür tozu ve reçine karışımından meydana geldikleri karşımıza çıkmaktadır. Neredeyse her elektronik devrelerde yer alan karbon dirençler hassas bir şekilde üretilmediklerinden dolayı zaman zaman direnç değerlerinde değişim meydana gelebilir. Yaşanan bu durum da hassas devrelerde bu direnç türünün tercih edilmemesine neden olmaktadır.
direnç çeşitleriTelli Dirençler: Çok değişik güçlerde üretilebilmesi ve ayarlanabilir nitelikte olması telli dirençlerin özellikle hassas sistemlerde tercih edilmelerini sağlamaktadır. Direnç türü olarak nikel ve gümüş karışımı yaygın bir şekilde kullanılır. Üretimleri karbon dirençlere oranla daha zor olduğundan dolayı her iki direnç türü arasında fiyat farkının olduğu bilinmektedir.

Direnç nedir ve dirençler nasıl çalışır konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Dirençler ile akalı yeni bir teknolojik gelişme olması halinde sizlere dirençler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Elektronik sistemler konusunda daha fazla bilgiye sahip olanlar makalemize destek olmak için bildiklerini bizlerle paylaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here