Kişilik Bozukluğu

Dissosiyatif kimlik bozukluğu bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır. Dissosiyatif kişilik bozukluğu özellikle çocuklarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Hayat stresinin olanca hızıyla artması toplum içerisinde çok sayıda kişinin psikolojik sorunlar ile mücadele etmesine neden olmaktadır ve dissosiyatif kimlik bozukluğu da bunlardan birisidir. Dissosiyatif kişilik bozukluğu nedir diyecek olursanız bu rahatsızlığın genel olarak bellek, algı, çevre ve kimlik odlularında ciddi bir dengesizleşmenin meydana gelmesidir diyebiliriz. Tıp dünyasında bu rahatsızlığa kimlik bölünmesi de denilmektedir.

Dissosiyatif kişilik bozukluğu belirtileri arasında kişinin kendi öz kişiliğini tamamen unutup başka bir kişiliği benimsemesi baş sırada yer alır. Uzmanlar insanların geçirmiş olduğu travmaların dissosiyatif kişilik bozukluğunu tetiklediğini belirtiyor. Bu hastalık ile mücadele edenleri analiz ettiğimizde özellikle cinsel istismara uğramış olan kişilerde bu problemin daha çok ortaya çıktığını görmekteyiz. Kişi geçmişte yaşamış olduğu kötü şeyleri başka bir kimliğe bürünerek unutmaktadır. Derin bir travma söz konusu olduğundan dolayı dissosiyatif kişilik bozukluğu tedavisi aşırı derecede uzun sürmektedir. Dissosiyatif kişilik bozukluğu yaşayan kişiler sadece bir tane farklı kişiliğe bürünmezler. Bu hastalık vakalarında birden fazla karaktere bürünen kişilerin olduğu biliniyor. Bir karaktere bürünüldüğünde dissosiyatif kişilik bozukluğu olan kişi daha önce bürünmüş olduğu karakterleri unutmaktadır. Bu sayede yaşanılan kötü şeylerin unutulduğu bilinmektedir. Hasta bu sayede acılarına son vermiş olsa da kişinin geçmişini silmesi ciddi problemleri beraberinde getirmektedir.

Dissosiyatif kişilik bozukluğu kendi içerisinde dissosiyatif amnezi, dissosiyatif kimlik bozukluğu, dissosiyatif füğ, depersonalizasyon bozukluğu ve dissosiyatif bozukluk şeklinde çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Dissosiyatif kişilik bozukluğu türleri her ne kadar alt dallara ayrılsa da olayın temelinde kişinin kendisini tamamen unutması yer almaktadır. Dissosiyatif kimlik bozukluğu vakalarında en korkulan şey kişinin birden fazla karaktere bürünmesidir çünkü kişi bir karakterden başka bir karaktere geçiş yaptığında önceki karakteri hiçbir şekilde hatırlamamaktadır. Dissosiyatif kişilik bozukluğu bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalksa da çoğu vakanın aşırı derecede zor iyileştiği biliniyor. Rahatsızlık ortadan kaldırıldığında hasta herhangi bir şey hatırlamamaktadır. Yani kişinin bürünmüş olduğu kişilikleri hatırlaması söz konusu değildir.

Dissosiyatif kişilik bozukluğunu hastalığının gözlemlenen belirtileri arasında bayılma şiddetli ağrılar bulunmaktadır. Bu hastalığın pençesinde olan kişiler aşırı derecede mutsuz ve gerginlerdir. Muzsuzluk beraberinde sinirliliği getirmekte ve kişi zaman zaman çevresine karşı sert tutum içerisine girebilmektedir. Kişilik arası geçişler kişinin ayrıca sosyal çevresinden kopmasına ve beraberinde ciddi anlamda yalnızlaşmasına neden olmaktadır. Dissosiyatif kişilik bozukluğu vakaları incelendiğinde kimi zaman şizofrene benzer belirtilerin ortaya çıktığı görülmektedir. Etrafta herhangi bir ses olmamasına rağmen kişi çeşitli sesler duyduğunu iddia eder. Zaman zaman hasta olan kişinin duymuş olduğu be seslere yanıt verdiği de gözlemlenmektedir.

Kişilik Bozukluğu

Dissosiyatif kişilik bozukluğu yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle yaşı küçük olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Durumun böyle olmasındaki en büyük neden çocukların kişiliklerinin tam oturmamış olmasıdır. Kişiliği oturmuş olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme ihtimali aşırı derecede düşüktür. Dissosiyatif kişilik bozukluğu erken dönemlerde teşhis edildiğinde verilen çeşitli ilaçlar ile hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılması mümkündür ancak hastalık aşırı derecede ilerlemişse bu tip durumların ilaçlar ile tedavisi pek mümkün olmadığından dolayı hasta olan kişi hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here