dizel

Benzin fiyatlarının aşırı derecede artması otomobil sahibi olan kişilerin benzinli otomobiller yerine dizel araçları tercih etmelerine neden olmuş durumda. Düne kadar ülke genelinde en çok benzinli araçlar kullanıldığından dolayı birçok kişi dizel araçların nasıl kullanacağını bilmemektedir. Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler özellikle dizel araçlarının sahip olduğu motorun ciddi derecede zarar görmesine neden olmaktadırlar. Araba arabadır değişen ne olabilir ki düşüncesi ile hareket eden kişiler dizel motorlara nasıl bakım yapacaklarını bilmediklerinden dolayı bir süre sonra bu aracı aldığına pişman olabilirler. Eğer bir dizel araç almayı düşünüyorsanız özellikle bu aracın nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilge almadan aracı kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha pahalı olsa da zaman içerisinde yakıttan tasarruf edeceğinizden dolayı aradaki farkın kısa süre içerisinde yok olacağını bilmelisiniz. Özellikle şehirlerarası yolculuk yapan kişilere yakıttan tasarruf etmek için dizel araçlar tavsiye edilmektedir.

Dizel araç almayı düşünüyorsanız öncelikle yıl içerisinde ortalama olarak kaç kilometre yol gittiğinizi hesaplayın. Eğer 30 bin kilometrenin üzerinde bir yol yapmıyorsanız dizel araç almanız mantıklı değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi dizel araçların fiyatı benzinli araçlara göre daha fazladır. Aracınızı şehir içinde kullanacaksınız fazla para ödeyip dizel araç almak yerine benzinli bir aracı almanız daha mantıklı olacaktır.

Her şeye rağmen bir dizel araç aldıysanız dizel aracı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilenmelisiniz. Uzun zamandan beri dizel araca sahip olan birisi olarak sizleri bu konu hakkında aydınlatmaya çalışacağım. Dizel araç kullanan kişiler özellikle motoru çalıştırma esnasında aşırı derecede dikkatli olmadır. Dizel motorlar yüksek güce sahip olduklarından dolayı motor kesinlikle kalkış yapmadan önce ısıtılmalıdır. Araca bindiğiniz zaman öncelikle kontağı yarım çevirin ve aracın bir süre bu şekilde çalışmasını sağlayın. Motorun yeterli oranda ısırdığını düşündüğünüz zaman aracınız ile kalkış yapabilirsiniz. Yakıt alırken sadece güvenilir yerlerden almaya özen gösterin. İçerisinde aşırı derecede atık madde bulunan yakıtlar motorunuzun aşınmasına ve bu nedenden dolayı telafisi olmayan hasarların meydana gelmesine neden olabilir. 5 10 TL kâr etmek adına aracınızı riske atmamanızda yarar var.

Dizel araçların periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle yakıt filtresini sıklıkla kontrol etmek gerekmektedir. Dizel yakıt benzine oranla daha pis bir yakıttır. Bu nedenden dolayı yakıt filtresi benzinli motorlara oranla daha çabuk dolar. Filtre doğduğu zaman yanma odası içerisine istenmeyen maddeler giriş yapar. Bu istenmeyen maddeler yanma odasının zarar görmesine neden olacağından dolayı periyodik olarak yakıt filtresini kontrol etmeniz gerekmektedir.
dizelDizel araca sahip olan kişiler araçlarını çalıştırdıkları zaman nasıl bir süreliğine de olsa gaza basmamaya dikkat ettikleri gibi aracı durdururken de bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir. Dizel aracınız varsa arabanızı durdurup gaza basmadan yaklaşık olarak 30 saniye boyunca çalıştırın ve daha sonra aracınızı durdurun. Söylediklerimize dikkat edecek olursanız dizel aracınızı hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Dizel araç benzinli araçlara oranla daha pahalı olduğundan dolayı insanlar daha çok ikinci el piyasasına yönelmektedir. İkinci el piyasasında çok sayıda sorunlu araç olduğundan dolayı ikinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdiğimiz makaleye de göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here