DNA testi

DNA testi, özel olarak hazırlanmış olan laboratuarlarda yapılan bir testtir. Özellikle adli vakalarda kimlik tespiti yapmak adına DNA testlerinin yapıldığı bilinmektedir. DNA testi nasıl yapılır konusu merak edildiği gibi DNA testi nerelerde kullanılır konusu da merak edildiğinden dolayı sizlere tıp dünyasında çığır açan bu testin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Nitelikleri bakımından kişilerin kimliği diye tabir edilen DNA, insan bedeni içinde bu tarihe kadar çözümlenen ve bu çözümlenen onca bilgiye rağmen peşinde hala bir hayli merak edilen informasyon bırakmış olan en karmaşık yapılardan birisidir. DNA’nın yapısında insanların tüm nitelikleri yer almakla beraber, DNA testi de bu hususlara dayanarak meydana getirilen bir yöntemdir. Ekseri polisiye içerikli filmlerde, dizilerde veya bu tarz romanlarda ismi geçmekte olan DNA testi, aynen parmak izinden hüviyet belirleme fonksiyonu gibi tüm insanlarda yer alan şifrelenmiş durumdaki DNA diziliminin analiz edilmesi işlemidir. DNA testi bulunduktan sonra uzun yıllar boyunca gizli kalmış olan gerçekler kolay bir şekilde gün yüzüne çıkarılmıştır.

DNA’nın özelliğiyle alakalı olarak tüm insanlarda DNA profili değişik bir yapıda ortaya çıkmaktadır. Değişik boyutta şekillenen bu malumatlar analiz edilir ve de ferdin kimliği bu yolla saptanır. Kullanıldığı alanlar ele alındığı zaman karşımıza İlk olarak polisiye vakalar çıkmaktadır. Bir hayli vaka DNA testleri yardımıyla gün yüzüne çıkarılarak sosyal açıdan çok önemli kabul edilen birçok şey doğru bir şekilde tespit edilmektedir. Kriminal laboratuarlarda meydana getirilen bu testler bundan dolayı fazla mühimdir. Ek olarak bunun haricinde DNA testi babalık davalarında fazlaca sık görülen bir halde uygulanmakta olan bir testtir. Bu kontrol yardımıyla çoğunun biyolojik babası fazlaca rahat bir halde tespit edilebilmektedir. Baba olan kişi her ne kadar bu çocuk benim değil dese de yapılan testler %100’e yakın doğru sonuçları verdiğinden dolayı hakim DNA testini referans alarak kararlarını verir ve bu sayede yaşanan mağduriyet tamamen ortadan kalkar.
DNA testiSon senelerde çağdaş dönemin en mühim mevzuları arasına girmeyi başaran meşhur Genom Projesiyle, adem oğlu DNA’sına ait muazzam gelişmeler ve buluşlar icra edilmiş durumda. Bu proje neticesinde meydana gelen neticelerde herkesin DNA dizilerinin tam tamına %99.9 oranında aynı şekilde birbirine fazlaca benzediğini ama bununla beraber tüm insanlarda değişik olduğu saptanabilecek oranda DNA kodunun bulunmuş olduğu belirlenmiştir. Kısaca adem oğlu DNA’sının yalnız %0.1’lik bölümü tüm insanlarda değişik bir halde kodlanmış haldedir. Bu durum da biz insanların aşırı derecede benzer yapıda olduğunun bir göstergesidir. Bireyin tüm benlik ve yapısal nitelikleri ise bu %0.1’lik bölümde çiftleşmiş haldedir ve DNA testiyle bu bölümdeki bilgiler tespit edilerek insanların kimlikleri kolay bir şekilde gün yüzüne çıkarılabilmektedir. DNA testinde yalnız bu kesime bakılarak test uygulanmaktadır ve kişilerin kimliklerinin tespit edilmesini sağlama yapısı olan insan DNA’sının %0.1’lik bölümü moleküler biyoloji alanında değişken sayılı bitişik tekrar ifadesiyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ifadeyi duyduğunuz zaman sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilerin aklınıza gelmesini temenni ederiz.

DNA testinin birtakım aşamaları yer alır. Evvela işe alakalı kişiden bir DNA örneği alınarak başlanır ve bu işleme tıpta referans örnek alınması denmektedir. Hukuki davalar açısından ele alındığında yeryüzünün büyük bölümü devletinde cinayet olaylarında kurbanın bedeninde yahut kan bulaşmış rastgele bir eşyasında yer alan kandan DNA örneği alınabilmektedir. Bu DNA örneği çeşitli testler yapılarak ve davalıdan alınmış olan referans örnekle neticeler karşılaştırılır. Bu sayede bireyin suçla alakasının olup olmadığı kolay bir şekilde belirlenebilmektedir.

DNS şifresinin çözülmesi tıp dünyasında büyük bir gelişme olarak kabul edilse de en büyük sevinci şüphesiz adli vakalar yaşamıştır. Düne kadar faali meçhul olarak kalmış olan birçok dava DNA testi sayesinde çözüme kavuşturulmuş ve suçlu olan kişiler demir parmaklıkların arkasına alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here