Dogo Argentino

Beyaz ölüm meleği olarak bilinen Dogo Argentino, 9 adet farklı köpek ırkının laboratuar ortamında bir araya getirilmesi ile üretilmiştir. Ev ortamına beslemeye aşırı derecede uygun olan Dogo Argentino özellikleri ile birçok köpek ırklarından ayrılmaktadır. Kendisini yetiştiren kişilere aşırı derecede sadık olan Dogo Argentino, sahiplerine bir zarar gelmesi durumunda adeta bir cellada dönüşmektedir. Bu özelliğinden dolayı bu köpek ırkına beyaz ölüm meleği denilmektedir.

1920’li yıllarda Arjantin’de yaşayan avcılar av hayvanlarını avlarken domuz ve puma gibi canlıların av hayvanlarına zarar vermesinden dolayı bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik çok sayıda çalışma yapmıştır. Teknolojiden ne kadar yararlanırsa yararlanılsın avcılar bir türlü ilgili probleme çare bulamamıştır. Dr. Antonio Nores Martinez birçok köpek ırkını laboratuar ortamında birleştirerek yaklaşık olarak 25 yıllık çalışmanın ardından Dogo Argentino köpek ırkını üretmeyi başarmıştır. Great Dane, Boxer, Spanish Mastiff, Bulldog, Bull Terrier, Great Pyrenees, Pointer, Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeaux gibi köpek ırklarının safkanları alınarak çaprazlama bir şekilde eşleştirme gerçekleştirilmiş ve uzun yıllar sonunda Dogo Argentino adlı köpek türü elde edilmiştir. Ünlü bilim adamının Dogo Argentino üretimine yönelmesinde ki temel neden puma ve domuz gibi canlıların av hayvanlarına zarar vermesidir. Bir pumayı rahatlıkla devirebilen Dogo Argentino, dünyanın en güçlü köpekleri sıralamasında baş sırada yer almaktadır.

Dogo Argentino günümüzde özellikle bekçi köpeği olarak beslenmektedir. Çocuklarla arasının iyi olmasından dolayı Dogo Argentino ev ortamında da rahat bir şekilde beslenebilen köpek türlerinden birisidir. Dogo Argentino yapısında agresiflik olduğundan dolayı bu köpeği besleyecek olan kişiler köpekleri üzerinde otorite kurmak zorundadırlar. Aksi takdirde köpek alfa haline gelerek sahibini dinlemez ve çevresinde yer alan kişilere saldırabilir. Dogo Argentino her ne kadar en uysal köpekler sıralamasında da yer alsa da iyi bir eğitimden geçmemesi durumunda ölüm makinesi haline gelebilir. Dünya genelinde Dogo Argentino saldırısına uğrayan ciddi şekilde yaralanan kişi sayısı bir hayli fazladır. Çevrenizde yer alan kişilerin beslediğiniz köpekten zarar görmesini istemiyorsanız kesinlikle köpeğiniz üzerinde otorite korumaya özen gösterin. Köpeğiniz üzerinde otorite kurmanız halinde köpeğiniz hiçbir şekilde sözünüzden çıkmayacaktır. Bu sayede köpeğinizi daha iyi bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Dogo Argentino avcılık üzerine geliştirilmiş bir köpek türü olduğundan dolayı günlük egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Kapalı bir ortamda egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamayacağından dolayı Dogo Argentino özellikle müstakil olan bahçeli evlerde beslenmelidir. Gün içerisinde köpeğinizi bahçenize salarak gereksinim duyduğu egzersizleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem sosyal açıdan hem de sağlık açısından güçlü bir köpeğe sahip olmanız mümkündür.

Dogo Argentino günümüzde her ne kadar amacından saptırılarak bekçi köpeği olarak kullanılsa da özellikle kırsal kesimde yaşayan birçok avcı yaban domuzu avlamak adına beyaz ölüm meleği olarak kabul edilen Dogo Argentino’dan yararlanmaktadır. Eğer bir köpek türü arayışındaysanız kesinlikle Dogo Argentino alternatifleriniz arasında yer almalıdır. Bu köpeğin size göstereceği sadakat emin olun başka hiçbir köpekte bulamayacağınız türden olacaktır. Köpeklerle ilgilenen bir kişiyseniz Tibet Mastifi makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here