Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Doğu Anadolu bölgesi tarımsal çeşitliliğin en az olduğu bölgelerimizden birisidir çünkü bu bölgede yükselti fazla olduğu gibi karasal iklimin en sert şekli gözlemlenmektedir. Bu yüzden doğu Anadolu bölgesinde sadece belirli yerlerde sınırlı sayıda tarımsal ürün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir dediğimizde sadece karşımıza arpa, buğday, tütün, pamuk ve kayısı gibi ürünler çıkmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan çöküntü ovalarda tarım faaliyetleri gösterilir. Malatya, Elbistan, Elazığ, Muş Ovaları tarımsal faaliyetlerin yoğun bir şekilde gözlemlendiği yerlerdir. Kuraklık oranı yüksek olduğundan dolayı sadece belirli sayıda tarım ürününün verimli bir şekilde yetiştiriciliğinin yapıldığı söylenebilir. Sulama imkanlarının yeterli olduğu Malatya gibi yerlerde meyve ve sebze yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde hangi tarım ürününün nerede yetiştiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Pamuk: endüstriyel sanayinin en önemli hammaddelerinden birisi olan pamuk Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır ve Malatya ovalarında yetiştiriciliği yapılan bir bitki türüdür. Bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağladığı bilinmektedir. Bölgede toplanan pamuk dokumacılık sektörünün yaygın olduğu Marmara bölgesine sevk edilir. Önemli bir gelir kapısı olmasından dolayı Iğdır ve Malatya bölgelerinde yaşam süren insanların pamuk yetiştiriciliği ile yakından ilgilendiği bilinmektedir.

Tütün: ülkemizin en kaliteli tütünleri Muş, Bitlis ve Malatya illerinde yetiştirilir. Sigara fiyatlarının her geçen gün artması ile birlikte tütün fiyatlarında da ciddi oranda artış yaşanmıştır. Bu yüzden Muş, Bitlis ve Malatya illerinde gelir kapısı olarak görülmesinden dolayı tütün yetiştiriciliği yaygın bir şekilde yapılır.

Arpa: Doğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri sayılırken arpa baş sırada bulunur. Durumun böyle olmasındaki temel neden düşük sıcaklığa dayanıklı bir bitki olmasıdır. Ayrıca arpa kısa süre içerisinde hasat edilebilir. Bölgeden elde edilen arpa genellikle hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Buğdayın yetişmediği yerlerde buğdaya alternatif olarak ekimi yapılır.

Kayısı: ülkemizin en kaliteli kayısıları Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya ilinde üretilmektedir. Türkiye genelinde ve dünya üzerinde Malatya ilinin kayısı üretimi bakımından birinci sırada olduğu söylenebilir. Yeşil ve kurutulmuş bir şekilde tüketilmesi kayısının ziyan olmadan satılabilmesine imkan tanımaktadır. Tüketim fazlası olan ürünler yurtdışına ihraç edilerek ülkeye döviz kazandırılır.

Doğu Anadolu bölgesi tarım ürünleri

Doğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri denildiğinde akla ilk gelen tarım ürünleri bunlar olsa da tabii ki bölgede yetiştiriciliği yapılan daha farklı ürünlerde bulunmaktadır. Patates, buğday, lahana, çavdar, üzüm, elma ve baklagil gibi ürünler Doğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri arasında bulunan diğer tarım ürünleridir. Eğer zaman içerisinde iklimsel şartlar küresel ısınma nedeniyle değişecek olursa ve sulama imkanları arttırılacak olursa Doğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri sayısında da ciddi bir artış olması beklenmektedir çünkü yapılan araştırmalara göre bölgede yer alan toprağın verim düzeyi aşırı derecede yüksektir. Bölgelerde yetişen tarım ürünleri ile yakından ilgileniyorsanız Karadeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri makalesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın