doğum sancısı

Her bayan vakti gelince anne olmak ister ancak doğum öncesinde ve doğum anında meydana gelen ağrılar birçok bayanın anne olmaya korkmasına neden olmaktadır. Doğum öncesinde ve doğum esnasında meydana gelecek olan bu sancılardan korkan birçok bayan doğum sancısı nasıl olur diye merak etmektedir. Bizler de doğum sancısı neye benzer konusu üzerinde araştırmalar yaptık ve ciddi anlamda sizlerin bilgi almasını sağlayacak bilimsel verilere ulaştık. Sizlere aktarılacaklarımızı okuyarak doğum sancısı nasıl olur konusu hakkında uzmanlar tarafından verilen bilgilere ulaşabilirsiniz. Beyin vücutta meydana gelen tüm faaliyetleri dengeleyen organdır. Doğum başlamadan önce beyin kendisini doğuma hazırlamaktadır. Gebelik meydana geldiği zaman beyinde öncelikli olarak hipofiz bezi aracılığıyla oksitosin hormonu salgılanmaktadır ve bu hormon rahim kasılmalarının meydana gelmesini sağlayarak rahim ağzının açılmasını ve bu sayede doğumun başlamasını sağlamaktadır.

Rahimde meydana gelen bu kasılmaların ne zaman başlayacağı yönünde çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmış olsa da bu konu hakkında henüz bilimsel bir veriye ulaşılamamıştır. Yani rahimde meydana gelen kasılmaların herhangi bir zamanda birdenbire ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bebek anne karnında büyümeye başladığında rahmin ön tarafına doğru bir hareketlenme olmaktadır ve bu durum rahim ağzının aşırı derecede zorlanmasına neden olmaktadır. Uzmanlar bebeğin rahme doğru gelmesinin doğumu tetikleyici bir eylem olduğunu belirtmektedir. Yani doğumun gerçekleşmesi için şüphesiz bebeğin rahmin ön kısmına doğru büyümesi şarttır.

Rahim kasılmalarının özellikle gebeliğin son aylarında düzensiz bir şekilde meydana geldiğini görmekteyiz. Bu kasılmaların büyük bölümü yalancı doğum kasılmaları olduğundan dolayı birçok bayan hamileliğin son aylarında olan sancıları doğum yapacakmış gibi bir hissiyata ulaşmaktadır ancak yapılan araştırmalar sonucunda bu hissiyatın oluşmasında yalancı doğum kasılmalarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yalancı doğum kasılmaları bayanı doğuma hazırlamaktadır. Yani bu kasılmaların meydana gelmesi gayet normaldir. Doğumunuza zaman varsa ve çeşitli kasılmalar sonucunda sancılar oluşuyorsa bu durum doğumun yaklaştığının göstergesidir. Emin olun bu ağrılar uzun soluklu olmayacak bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Doğum yaklaşmaya başladığında normalde düzensiz olarak meydana gelen bu kasılmalar giderek sıklaşmaktadır. İlk etapta 10 dakikada bir sonrasında 5 dakikada bir ve daha sonrasında 3 dakikada bir gibi çeşitli şiddetli ağrılara neden olan kasılmalar meydana gelmektedir. Doğum sancısı neye benzer diyecek olursanız adet sancısı ile benzerlik gösterdiğini ancak şiddetinin adet sancısından daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Doğum sancısında ağrı bel bölgesinden kasıklara doğru gitmektedir ve bu durum anne adayının ciddi anlamda canının yanmasına neden olmaktadır.

doğum sancısı

Rahim ağzında yeterli oranda açıklığın oluşabilmesi için kasılmaların meydana gelmesi şarttır. Kasılmalar başladığı zaman bu durum doğumun yaklaştığını gösterdiğinden dolayı kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kasılmalar meydana geldiği zaman rahim ağzında yaklaşık olarak 2 santim civarında bir açıklık oluşur. Bu açıklık seviyesine ulaşıldığında doğumun aşırı derecede yaklaştığı anlaşılmaktadır. Bu açıklık değerleri yakalandığında uzmanlar yaklaşık olarak 10 saat içerisinde bayanların doğum yaptığını belirtmektedir. Ne kadar ağrılı bir süreç olursa olsun anne olmak aşırı derecede güzel bir duygudur. Çektiğiniz acıları düşünmekten ziyade bebeğiniz ile geçireceğiniz güzel bir ömrü hayal edin. Bu sayede çektiğiniz ağrıları gözünüz görmeyecektir buna emin olabilirsiniz. Her ne kadar korkularınız olsa da duygularınız daha baskın gelecek ve doğum sancılarının etkisinde kalmadan hamile kalmaya karar vereceksinizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here