Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler iyi bir şekilde biliniyorsa doğumun yaklaştığı kolay bir şekilde anlaşılabilir. Doğumun yaklaştığı zamanlar anneler aşırı derecede heyecan duygusuna kapıldığından dolayı ister istemez doğum yapıp yapmayacaklarını merak etmektedirler. Bu yüzden sıklıkla doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır sorusu sorulmaktadır. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler iyi bir şekilde analiz edilecek olursa doğumun yaklaşık olarak kaç saat içerisinde gerçekleşip gerçekleşeceğinin tespit edilebilmesi dahi mümkündür. Eğer hamile bir bayansanız ve doğumunuzun ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyorsanız kesinlikle vücudunuzda meydana gelen değişimleri gözlemlemeniz gerekmektedir. Bu sayede doğum yapıp yapmayacağınızı kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Doğumun yaklaştığını nasıl anlarız sorusuna yanıt verebilmek için uzmanlar tarafından paylaşılan doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri sizlere maddeler halinde sunacağız. Maddelerde yer alan belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin çünkü çok kısa zaman içerisinde doğum yapacağınızı söylememiz mümkündür. Gelin hep birlikte doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler nelerdir birlikte göz atalım.

Nişan gelmesi: gebeliğin ilk meydana geldiği dönemlerde rahim ağzı aşırı derecede kapalıdır ancak doğum yaklaştığı zaman rahim ağzında incelemeler ve gevşemeler meydana gelir. Bu da dış kısma mukus tabakasının çıkmasına neden olur. Uzmanlar bu mukus gelmesinin her bayanda olmadığını söylemektedir. Bu yüzden gebeliğinizin yaklaşıp yaklaşmadığını anlamak için nişan gelmesi olarak tabir edilen olayın gerçekleşmesi gerekli olan bir husus değildir. Bu yüzden eğer nişan gelmesi olayını yaşamadıysanız diğer belirtileri gözlemlemeniz gerekmektedir. Nişan gelmesi sonucunda açığa çıkan mukus tabakası kanlı ve koyu kıvamdadır. Bu durum doğum başlamadan bir hafta önce ortaya çıkabileceği gibi doğumdan birkaç saat evvel de ortaya çıkabilmektedir.

Rahatlama: anne karnında bebeğin doğum yaklaştığı zaman karnın alt bölgesine doğru ilerlemesi durumudur. Bebek karnın alt kısmına doğru ilerlediği zaman diyaframın üzerinde yer alan basınç ciddi anlamda azalır ve bu durum da annenin daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlar ancak bebek karnın alt kısmına doğru ilerlediğinden dolayı bu durum idrar kesesindeki basıncın artmasına ve doğal olarak anne adayının sıklıkla tuvalete gitme gereksinimi yaşamasına neden olmaktadır. Eğer gebeliğinizin son zamanlarındaysanız ve sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız bu durum ciddi anlamda gebeliğinizin son evresine geldiğini yani doğumun aşırı derecede yaklaştığını göstermektedir.

Doğum ağrıları: doğum yaklaştığı zaman karnın alt bölgesinde ve kasıklarda şiddetli bir şekilde ortaya çıkan ağrılara doğum ağrısı denilmektedir. Anne karnındaki bebeğin zaman zaman pozisyon değiştirmesi ile bu ağrılar şiddetlenebilir ve azalabilir. Her hamile bayanda doğum sancıları ortaya çıkmaktadır ancak kimi bayanlarda daha az kimi bayanlarda daha fazla olabilmektedir. Son zamanlarda ağrılarınızda sıklaşma meydana geldi ise bu durumun aşırı şekilde doğumun yaklaştığını gösteren bir belirti olarak kabul edilebilir. Doğum sancıları ile ilgili daha fazla bilgi almak için doğum sancısı neye benzer bağlantısına bakmanızı tavsiye ederiz.

Rahim ağzında incelme ve genişleme: gebelik aşırı derecede yaklaştığı zaman rahim ağzında incelmeler başlar ve bu durum rahim ağzında ciddi anlamda genişlemelerin olmasını sağlamaktadır. Uzmanlar rahim ağzındaki genişlemenin yaklaşık olarak 10 santimetre civarında olması gerektiğini, doğumun ancak bu yeterli genişliğe ulaşılabildiğinde gerçekleşebileceğini söylemektedir. Bazı bayanlar doğum yaparken aşırı derecede zorlandığını söylüyor. Bu durum özellikle rahim ağzında yeterli genişlemenin ve incelmenin meydana gelmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu tip bayanlar uzmanlar tarafından tespit edildiğinde rahim ağzının daha genişlemesini sağlayacak çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Özellikle rahim ağzının genişlemesi için geliştirilmiş olan egzersizlerin yapılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

doğum belirtileri

Su gelmesi: bu durum da nadir gözlemlenen bir belirtidir. Bazı bayanlarda amniyotik kesenin erken yırtılması neticesiyle vajenden dışarıya doğru bir su kütlesi gelmektedir. Bu şu kitlesi kimi zaman çok yoğun kimi zaman az miktarda gelebilmektedir. Doğuma bir hayli zaman varsa ve aşırı derecede su gelmesi yaşandıysa kesinlikle bir doktora gidilmesi gerekmektedir çünkü bu sıvı içerisinde yer alan bakteriler rahmin iç kısmında enfeksiyonların oluşmasına ve doğumun ciddi anlamda zorlu geçmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden su gelmesi durumu iyi bir şekilde analiz edilmeli ve bir uzmandan destek alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here