diş dolgu ağrısı

Çürüyen dişleri tamamen kaybetmemek adına yapılan çeşitli uygulamalar vardır ve dolgu uygulaması da sadece bunlardan birisidir. Dolgu dişin çürüyen kısmı alınarak buraya dolgu malzemesinin konulup dişin eski halini alması şeklinde yapılan bir tedavidir.

Genellikle diş ağrısından kurtulmak ve dişi kurtarmak için yapılan bu uygulama sonrasında bazı kişilerin dişinin ağrısı devam etmekte hatta artmaktadır. Bu yüzden dolgudan sonra diş ağrısı nasıl geçer konusu dişine dolgu yaptıran kişilerin sormak zorunda kaldığı sorulardan birisidir.

Yapılan diş dolgusu çürümenin durmasını ve çiğneme faaliyetlerin tekrardan geri kazanılmasını sağlamaktadır. Dolgu sonrasında yaşanılan ağrıların meydana gelmesi uzmanlar tarafından doğal bir durum olarak karşılanmaktadır. Dolguya alışma evresinde diş aşırı derecede hassas olduğundan dolayı ağrılar ortaya çıkmaktadır. Özellikle aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmesi dolgu sonrasında ağrıların oluşmasında etkilidir.

Dolgu yaptırdıktan sonra ağrılarla mücadele etmemek için aşırı sert yiyecekler tüketmeyin çünkü dişiniz aşırı baskıya maruz kalacak olursa bu durum dolgunun yer aldığı kısımda ağrıların oluşmasına neden olur. Dolgudan sonra diş ağrısı nasıl geçer diyorsanız sizlere ağrı kesici kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü bu ağrılar ile yaklaşık olarak 2 hafta civarında mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Dolgudan sonra diş ağrısı nasıl geçer konusunda uzmanların en önemli tavsiyesi ağrı kesici almaktır. Ayrıca uzmanlar dolgu yapıldıktan sonra aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulmasını, dolgunun baskı görmemesi için aşırı sert yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Tüm bunlara dikkat edecek olursanız dolgudan sonra diş ağrısı kesinlikle meydana gelmeyecektir. Dolgu yaptırdıktan sonra ağrılarınız dolgu bölgesinde meydana geliyorsa bu durum dolgunun yer aldığı kısımda bir boşluğun olduğunu göstermektedir. Diş hava aldığı zaman ağrılar şiddetlenir. Bu tip durumlarda kesinlikle doktora gidilerek dolgunun tekrardan yapılması gerekmektedir. Dolgudan sonra diş ağrısı nasıl geçer sorusunu sorup bir türlü derman bulamayan kişilerde genellikle dolgularının hava almasından dolayı ağrıların meydana geldiği görülüyor.

Diş dolgusu yapılırken kişinin acı çekmemesi için anestezi yapılmaktadır. Eve gelindiğinde anestezinin etkisi geçtikten sonra dolgulu bölgede ağrılar meydana gelebilir. Bu durum özellikle dolgunun diş formuna uygun bir şekilde yapılmamış olmasından kaynaklıdır. Dolgunuzda yükselti varsa bu durum ağrıların oluşmasına neden olacağı için doktora gidip dolgunun tekrardan düzeltilmesi yani diş formuna getirilmesi gerekiyor. Bu sayede ağrılardan kurtulabilirsiniz. Elbette yapılan tüm dolgu uygulamalarından sonra ağrıların yaşanması normaldir. Maalesef eski sağlığınıza kavuşmak için en az iki hafta sabretmemiz gerekiyor.

Bazı dolgu uygulamalarından sonra ağrılar uzun süre boyunca devam edebiliyor. Bu durum dişin çürükten tamamen arındırılmadığını göstermektedir. Bu tip durumlarda ilgili dişin kurtarılması mümkün olmadığı için kesinlikle dolgunun alınıp köprü uygulamasını yapılması gerekmektedir. Köprü uygulamasında ilgili sorunlu dişin yanında yer alan dişlerde de kesilmeler olacağı için köprü uygulaması yerine kaplama uygulamasını da tercih edebilirsiniz. Doktorunuz sizlere bu konuda en gerçekçi bilgileri verecektir.

diş dolgu ağrısı

Dolgu yaptırdıktan sonra diş ağrıları ile mücadele etmek istemiyorsanız dişlerinizi periyodik olarak fırçalamaya özen gösterin. Ağız bölgesinde yer alan mikropları yok etmek ve diş sağlığınızı korumak adına antibakteriyel özelliği olan ağız gargaralarını yapmaya çalışın. Ayrıca tuzlu suyla gargara yapmak da ağız içerisinde yer alan bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Dolgu sonrasında sert yiyecekleri tüketmemeye, aşırı sıcak ve soğuk içecekleri içmemeye çalışın. Tüm bunlara dikkat edecek olursanız sadece iki hafta sonrasında dolgu nedeniyle ortaya çıkan tüm ağrılardan kurtulacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here